Reklama

Franciszek

Papież do zgromadzenia ogólnego ŚRK: wspólnie dawajmy świadectwo Ewangelii

Papież Franciszek wezwał chrześcijan na całym świecie do walki z niesprawiedliwością i podziałami społecznymi oraz do większego zaangażowania na rzecz pokoju. „Ciągle trwają wojny, dyskryminacja, różne formy niesprawiedliwości i podziały, nawet wśród samych wyznawców wiary chrześcijańskiej. Zglobalizowany świat, w którym żyjemy, wymaga od nas wspólnego świadectwa Ewangelii w odpowiedzi na pilne potrzeby naszych czasów” - napisał papież w pozdrowieniu do obradującego w Karlsruhe zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK).

[ TEMATY ]

Ewangelia

papież Franciszek

świadectwa

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Napisane po hiszpańsku pozdrowienie od Franciszka odczytał 1 września przewodniczący delegacji watykańskiej, kard. Kurt Koch. Słowa papieża przyjęto długimi oklaskami. Pełniący obowiązki sekretarza generalnego ŚRK ks. Ioan Sauca podziękował papieżowi i wyraził uznanie dla pełnej zaufania współpracy między Stolicą Apostolską a ŚRK.

W swoim liście Franciszek podkreślił następnie, że spotkanie w Karlsruhe, w którym uczestniczą przedstawiciele ponad 100 państw oraz 350 Kościołów i wspólnot kościelnych, jest już samo w sobie „symbolem ich pojednanej różnorodności”. Wyraził nadzieję, że spotkanie może jeszcze bardziej umocnić komunię, aby „jedność chrześcijan stała się jeszcze bardziej promiennym znakiem nadziei i pociechy dla ludzkości”.

Wcześniej swoją fascynację dialogiem wyraził na forum zgromadzenia generalnego ŚRK niemiecki biskup katolicki Gerhard Feige, w episkopacie swego kraju odpowiedzialny za sprawy ekumenizmu. Podkreślił, że „różnorodność kulturowa i międzynarodowość prezentowana przez chrześcijan z ponad 100 krajów, jest inspirująca”. „Mam nadzieję, że zgromadzeniu uda się znaleźć wspólne odpowiedzi na ogromne aktualne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne, wojna i rasizm”, powiedział biskup Magdeburga niemieckiej agencji katolickiej KNA. Zwrócił też uwagę, że nad obradami zgromadzenia panuje wielkie napięcie, także ze względu na możliwość starć między delegatami z Rosji i Ukrainy.

Reklama

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje. Przewodniczący Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, stoi na czele 20-osobowej delegacji watykańskiej zaproszonej do Karlsruhe w charakterze obserwatorów.

W zgromadzeniu generalnym ŚRK dniach od 31 sierpnia do 8 września pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” uczestniczy około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników oraz ekspertów Kościołów i wspólnot chrześcijańskich z ponad 100 krajów świata. Wraz z gośćmi i przedstawicielami mediów jest to w sumie około 4 tys. osób

2022-09-01 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak chleba

Niedziela Ogólnopolska 30/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

Antonio Gravante/pl.fotolia.com

Uważny słuchacz coniedzielnej liturgii słowa Bożego musi być dzisiaj trochę zaskoczony. Trwająca od kilku tygodni lektura Ewangelii według św. Marka zostaje bowiem przerwana, a przypadający na dzisiaj opis rozmnożenia chleba został zastąpiony przez Janową wersję Ewangelii. Dzisiejszy fragment to początek 6. rozdziału, który będzie dalej czytany przez kolejne cztery niedziele. Zmiana nie jest przypadkowa. Janowy opis rozmnożenia chleba nierozłącznie związany z mową eucharystyczną Jezusa ma nam w ten wakacyjny i urlopowy czas przypomnieć o konieczności spożywania Ciała Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję