Reklama

Niedziela Sandomierska

W służbie bliźnim

W Sandomierzu odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia Szpitala Specjalistycznego im. Ducha Świętego.

[ TEMATY ]

jubileusz

Sandomierz

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wydarzenie rozpoczęło się od Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego seniora Edwarda Frankowskiego. Koncelebrowali ją ks. Tadeusz Pawłowski SAC, kapelan sandomierskiego szpitala, ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas oraz ks. Jacek Marchewka, proboszcz parafii. We wspólnej modlitwie wzięli udział pracownicy szpitala w Sandomierzu na czele z dyrektorem dr. n. med. Markiem Kosem, samorządowcy na czele z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem oraz zaproszeni goście.

W homilii bp Frankowski zachęcał, aby w pacjentach widzieć Miłosiernego Chrystusa. – Jezus Chrystus jest obecny przy chorych i cierpiących, ale również posługuje im poprzez tych, którzy im służą. Niech ta wasza posługa będzie wołaniem o obecność Chrystusa Miłosiernego w naszej Ojczyźnie – mówił kaznodzieja. Dziękując za posługę personelu medycznego podkreślił jednocześnie rolę szpitalnego kapelana, który troszczy się ofiarnie o potrzeby duchowe zarówno chorych jak i pracowników placówki.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim, gdzie zebrani wysłuchali historii szpitala. O obecnych działaniach lecznicy mówił zaproszonym gościom dr n. med. Marek Kos. W trakcie uroczystości wręczone zostały także medale i odznaczenia dla pracowników służby zdrowia.

Historia sandomierskiego szpitala im. Ducha Świętego sięga XV wieku i związana jest z zakonem duchaczy, który w obrębie Starego Miasta opiekował się opuszczonymi dziećmi. Do roku 1982 szpital mieścił się w budynkach przy kościele Świętego Ducha. Po wybudowaniu nowej siedziby został przeniesiony do gmachu przy ul. Schinzla.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Druga część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim.

Druga część uroczystości odbyła się na Zamku Królewskim.
2022-09-03 10:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz do kapłanów: Chrystus nas wybrał i wezwał po imieniu

[ TEMATY ]

Sandomierz

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

Chrystus nas wybrał, wezwał po imieniu i nadał podobieństwo do samego siebie – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do kapłanów podczas jubileuszu 200-lecia istnienia diecezji, obchodzonego 7 kwietnia w Sandomierzu. Dziękowano za posługę wszystkich duchownych posługujących w ciągu dwóch wieków oraz modlono się o nowe powołania.

Uroczystą Mszę św. sprawowaną w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowali bp Edward Frankowski i kapłani sandomierscy.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję