Reklama

Kościół

Co znaczą słowa Jezusa o „nienawidzeniu rodziny i siebie”?

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

1. Miłość czy nienawiść?

Można wpaść w panikę czytając Ewangelię. Czy Jezus zachęca do nienawiści? W zrozumieniu Ewangelii pomaga nam kontekst żydowski, w którym słowa Jezusa zostały wypowiedziane.

2. Słowa Klucze

Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.

To jest jedno z najtrudniejszych do zrozumienia zdań Ewangelii. Jak to możliwe, że Jezus, który tak wiele mówi o miłości Boga i bliźniego, nagle wypowiada takie słowa?! Żeby to zrozumieć, trzeba czytać ten tekst w kontekście kultury żydowskiej.

Reklama

Wyrażenie „mieć w nienawiści” oznacza w Biblii „kochać mniej”. Przykładowo, w Starym Testamencie, Lea wyznaje, że Pan Bóg usłyszał, że była mniej kochana. Dosłownie w oryginale hebrajskim jest napisane „nienawidzona” – senu’a przez swego męża Jakuba (Księga Rodzaju 29,33). Podobnego wyrażenia użył Jezus, aby powiedzieć, że ci, którzy chcą pójść za Nim, muszą wybrać miłość do Jezusa jako pierwszą i najważniejszą. Taka miłość nie wyklucza miłości do swojej rodziny, czy siebie samego. Jest jednak od niej większa.

Tak więc nikt z was, jeśli nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem.

Powołując uczniów, Jezus nie zaczyna od obiecywania, ale wskazuje na wymagania. Kolejny warunek odnosi się do rzeczy materialnych. Dla uczniów Jezusa największym skarbem w życiu jest Bóg. Jezus zaprasza, aby ci, którzy chcą pójść za Nim, kochali Go bardziej niż wszystko co posiadają, niż rzeczy materialne. Nie oznacza to, że nie mogą korzystać z rzeczy potrzebnych przecież do życia. Jednak rzeczy nie mogą im nigdy przesłaniać Boga, ich misji i spraw najważniejszych.

3. Dziś

„Jeśli Bóg będzie na pierwszym miejscu, to wszystko będzie na właściwym miejscu”. Te słowa św. Augustyna pomagają nam zrozumieć dzisiejszą Ewangelię. Pomagają także w porządkowaniu własnego życia. Co dla mnie jest ważne? Co przeszkadza mi stawiać Boga na pierwszym miejscu? Poproszę dziś Jezusa, by był zawsze ważny w moim życiu i bym Go kochał najbardziej.

2022-09-03 17:46

Ocena: +35 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowa życia wiecznego

Słowa Ewangelii według św. Jana (J 6, 55. 60-69)

W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Rusza Adwent dla Życia 2022

2022-11-27 10:00

[ TEMATY ]

pro‑life

Adwent dla życia

materiały organizatora

Ty też możesz włączyć się do adwentowej krucjaty modlitewnej w intencji życia!

Już kolejny raz mieszkańcy naszej diecezji (i nie tylko, bo akcja już dawno przekroczyła granice Polski) będą mieli okazję dołączyć do wielkiej adwentowej krucjaty modlitewnej w intencji obrony życia. – Intencją modlitwy będzie nawrócenie zwolenników aborcji, ratowanie nienarodzonych dzieci, zagrożonych zabiciem, ich matek i ojców oraz całych rodzin – wyjaśnia Elżbieta Banaszkiewicz ze wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej przy parafii św. Jadwigi w Zielonej Górze. - Krucjata polega na wybraniu pół godziny w czasie Adwentu dla modlitwy indywidualnej w intencji obrony i trwającego już życia. W tej intencji można ofiarować różaniec, koronkę do Miłosierdzia Bożego, lekturę Biblii, adorację Najświętszego Sakramentu lub inną dowolną modlitwę. Do naszej Krucjaty mogą włączyć się także osoby, które podjęły Duchową Adopcję dziecka poczętego. Ważne jest, aby modlić się przez zadeklarowany czas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję