Rosja
Ostre słowa metropolity Cyryla
Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) nigdy nie uzna obecnego statusu diecezji katolickich na obszarze Rosji - oświadczył metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl. - Nigdy się na to nie zgodzimy i zawsze będziemy odrzucać istnienie na terytorium Rosji diecezji katolickich, uważając to za wyzwanie dla wspólnej nam idei wierności terytorialnej zasadzie władzy kościelnej” - wyjaśnił hierarcha.
Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (OWCS) przedstawił to stanowisko swego Kościoła na konferencji prasowej po międzynarodowym sympozjum „Kościół lokalny a terytorium kanoniczne: aspekty kanoniczny, prawny i międzywyznaniowy”, które odbyło się 1 grudnia w Moskwie.
Jesteśmy gotowi do dialogu z Patriarchatem Moskiewskim na tematy eklezjologiczne - powiedział ks. Igor Kowalewski, sekretarz Konferencji Biskupów Rosji. Wyraził przy tym nadzieję, że RKP zrozumie, że podniesienie administratur apostolskich do poziomu diecezji nie było znakiem ani prozelityzmu Kościoła katolickiego na terenie Rosji, ani nie zagraża Kościołowi prawosławnemu w tym kraju.
Kuba
Brutalny atak policji w kościele
Reklama
Pięciu opozycjonistów kubańskich zostało zatrzymanych wewnątrz katolickiego kościoła pw. św. Teresy w Santiago - donosi Reuters. Funkcjonariusze policji ubrani po cywilnemu wtargnęli siłą do świątyni w chwili, gdy wierni czekali na rozpoczęcie Mszy św.
Tajniacy wyłamali drzwi, pobili kilku parafian i użyli gazu łzawiącego. W sumie w świątyni znajdowało się kilkudziesięciu dysydentów. Pięciu z nich skuto kajdankami i wyprowadzono. Opozycjoniści manifestowali wcześniej na ulicy w obronie zatrzymanego działacza. W kościele znaleźli schronienie.
Obserwatorzy oceniają, że zajście może popsuć poprawiające się od pewnego czasu relacje między Kościołem katolickim a władzami komunistycznymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Portugalia
Lekarze przeciw aborcji
Ponad 700 członków Portugalskiego Stowarzyszenia Lekarskiego (APM) podpisało się dotychczas pod ogłoszonym w internecie specjalnym wnioskiem, w którym opowiadają się za zachowaniem w statucie swej organizacji zapisów o etycznych zastrzeżeniach dotyczących wykonywania aborcji. Usunięcia antyaborcyjnego kodeksu domaga się minister zdrowia Antonio Correia de Campos. Lekarze podkreślają, że ich zawód powinny cechować etyczna niezależność i autonomia. Kodeks etyczny, którego bronią, stwierdza, iż „lekarze muszą szanować ludzkie życie od samego początku”, a „praktyka aborcyjna stanowi poważne naruszenie z punktu widzenia etyki”.
Krążący w internecie list intencyjny adresowany jest do rzecznika APM Pedro Nunesa, „który wielokrotnie sprzeciwiał się kategorycznie groźbom ze strony rządu i był zdecydowany nie kapitulować przed nimi”.
Włochy
Święci na komórkę
Posiadacze telefonów komórkowych we Włoszech od 5 grudnia będą mogli skorzystać z nowej usługi: ściągania obrazków świętych. „Wyślij SMS-a i co tydzień otrzymasz obrazek świętego lub błogosławionego, który jest ci drogi” - zachęcają inicjatorzy serwisu na stronie internetowej:
Bp Lucio Soravito De Franceschi z Komisji Nauki Wiary Episkopatu Włoch uważa, iż jest to instrumentalizacja wiary przez firmy, które chcą zarobić pieniądze.
Ludzie
Ks. prał. Aldo Giordano
Sekretarz generalny Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) ks. prał. Aldo Giordano powiedział, że nauka religii w europejskich szkołach publicznych winna stawiać czoło trzem wyzwaniom. Pierwszym jest niesprzyjający obecnie klimat kulturowy, w którym istnieje jednak zainteresowanie zjawiskiem religijnym. Drugim wyzwaniem jest dążenie do traktowania religii jako „dyscypliny naukowej”. Trzecie wyzwanie to rola, jaką odgrywa religia w społeczeństwie pluralistycznym i wieloreligijnym. Opinię tę ks. prał. Giordano wyraził na zakończonym 30 listopada w Rzymie sympozjum, które zorganizowała CCEE wspólnie z Komisją Episkopatu Włoch ds. Nauczania Religii.
Podczas tego spotkania podsumowano badania, jakie na temat katechezy szkolnej przeprowadzono w 2005 r. w 29 krajach Europy. W większości z nich religia uważana jest za ważny przedmiot nauczania. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z klimatem jej niechętnym. Zauważa się spychanie religii do sfery prywatnej, na którą nie ma miejsca w działalności dydaktycznej szkoły. Tymczasem katecheza szkolna jest niezbędna do zrozumienia tożsamości, dziejów i kultury danego narodu.
Krótko
„Jest prawie pewne, że Iran nie prowadzi tajnych badań nad budową bomby atomowej” - to zdanie z raportu amerykańskiego wywiadu częściowo rozładowało napiętą sytuację wobec Teheranu. Irańczycy triumfowali. Nie będzie także nowych sankcji wobec Iranu, które były wcześniej rozważane.
Bez niespodzianki w wyborach do rosyjskiej Dumy. Miażdżące zwycięstwo odniosła partia Jedna Rosja, z której listy startował Władimir Putin. Zdobyła 62 proc. głosów. Do parlamentu weszli komuniści, nacjonaliści, lewicowi populiści. Komentatorzy mają zastrzeżenia co do demokratyczności wyborów.
Przegrał za to prezydent Wenezueli Hugo Chávez. Obywatele tego państwa odrzucili w referendum nową konstytucję, która miała mu zapewnić dożywotnią władzę. Obecna kadencja Cháveza kończy się w 2013 r.
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zażądał zamknięcia kopalni w Zagłębiu Donieckim. To tam zginęło w połowie listopada 101 górników. 2 grudnia nastąpiły dwie eksplozje, w których zginęło pięciu kolejnych górników.
Pierwszym krajem, który odwiedził premier Donald Tusk, była Litwa. W drugą podróż zagraniczną Tusk udał się 4 grudnia do Brukseli. W belgijskiej stolicy było miło, powiedziano trochę komplementów, ale żadnych konkretów. 7 grudnia Premier RP został przyjęty na audiencji przez Papieża Benedykta XVI.
Belgii grozi rozpad. Politycy francuskojęzycznej Walonii i niderlandzkojęzycznej Flandrii już od kilku miesięcy nie mogą się porozumieć w sprawie utworzenia rządu.
Czesi wycofują swoich żołnierzy z Iraku. Parlament naszych południowych sąsiadów przyjął plan zagranicznych operacji sił zbrojnych, który przewiduje wycofanie większości spośród 415 czeskich żołnierzy stacjonujących obecnie w Iraku. Do przyszłego roku zostanie ich tylko 20.
Dobra wiadomość z Brukseli. Jeszcze przez trzy lata Polska będzie mogła korzystać z preferencyjnych stawek VAT na żywność, książki i usługi gastronomiczne.
Rosja wprowadziła czasowy zakaz importu z Polski żywego drobiu i produktów drobiowych. Ma to związek z wykryciem w naszym kraju wirusa ptasiej grypy. Wcześniej uczyniła to Ukraina.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.