Reklama

Wiadomości

USA: zmarł metropolita Herman – były zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ameryki

W wieku 90 lat zmarł 6 września w klasztorze św. Tychona w stanie Pensylwania emerytowany arcybiskup waszyngtoński i nowojorski, metropolita całej Ameryki i Kanady Herman (Swaiko). W latach 2002-08 stał na czele Prawosławnego Kościoła Ameryki (PKA), który autokefalię (niezależność organizacyjną) uzyskał w 1970 od Patriarchatu Moskiewskiego, ale decyzji tej do dzisiaj nie uznały ani Patriarchat Konstantynopolski, ani inne Kościoły prawosławne języka greckiego.

[ TEMATY ]

zmarły

prawosławie

Stany Zjednoczone

Karol Porwich/Niedziela

Przyszły metropolita urodził się jako Joseph Swaiko 1 lutego 1932 w mieście Briarford w stanie Pensylwania. Po ukończeniu studiów ekonomicznych i odbyciu służby wojskowej w 1959 rozpoczął naukę w prawosławnym seminarium duchownym św. Tychona w miejscowości Saint Canaan w tymże stanie, pełniąc jednocześnie obowiązki sekretarza bp. Cypriana, który od 1961 był rektorem tej placówki. Ukończył ją w 1963 i w marcu następnego roku przyjął święcenia diakonatu a 7 kwietnia – prezbiteratu. Pracował potem we władzach swego dawnego seminarium, wykładając w nim język starocerkiewnosłowiański; był także proboszczem dwóch parafii w Pensylwanii.

4 grudnia 1970 został postrzyżony na mnicha, przyjmując imię Hermana. 17 października 1971 władze kościelne powołały go na biskupa i archimandrytę; sakrę nowy hierarcha przyjął 10 lutego 1973 z tytułem biskup Wilkes-Barre i pomocniczy eparchii filadelfijskiej i pensylwańskiej a po śmierci jej pasterza abp. Cypriana 17 marca 1981 objął rządy w tej jednostce kościelnej. W maju 1982 został rektorem swego dawnego seminarium św. Tychona. Od 1994 miał tytuł arcybiskupa. Od maja do września 2001 tymczasowo zarządzał całym Kościołem, gdyż jego ówczesny zwierzchnik – metropolita Teodozjusz był urlopowany z powodu choroby.

Gdy 2 kwietnia 2002 metropolita po dwóch zawałach ustąpił z urzędu, 22 lipca tegoż roku rozpoczął obrady w Orlando XIII Sobór Ogólnoamerykański w celu wybrania nowego zwierzchnika. Po dwóch głosowaniach, w czasie których żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych 2/3 głosów, ojcowie synodalni wybrali głową Kościoła abp. Hermana, chociaż najwięcej głosów oddano na biskupa ottawskiego i kanadyjskiego Serafina. W podobny sposób wybrano zresztą abp. Teodozjusza w 1977 r. 8 września 2002 nowy zwierzchnik uroczyście objął urząd z tytułem arcybiskup waszyngtoński, metropolita całej Ameryki i Kanady. Od 2005 miał tytuł arcybiskupa waszyngtońskiego i nowojorskiego.

Reklama

4 września 2008, mając 76 lat, podał się do dymisji w atmosferze szeregu skandali, do jakich doszło w tym Kościele, głównie na tle finansowym. Zamieszkał wówczas w klasztorze św. Tychona w Pensylwanii i tam zmarł 6 września.

Był drugim zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ameryki, urodzonym w Stanach Zjednoczonych.

Kościół ten powstał na ziemi amerykańskiej w środowisku białej emigracji rosyjskiej, związanej wcześniej z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym za Granicą, którzy po II wojnie światowej postanowili uznać Patriarchat Moskiewski i nawiązać z nim stałą łączność. Po kilkunastu latach bliskich kontaktów Rosyjski Kościół Prawosławny wydał 10 kwietnia 1970 tomos (dekret) o autokefalii PKA. Decyzję tę uznały Kościoły słowiańskie, rumuński i gruziński, nie uznały natomiast Kościoły języka greckiego z Patriarchatem Konstantynopolskim na czele.

2022-09-08 17:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stoltenberg: NATO wyjdzie z Afganistanu razem z wojskami USA

[ TEMATY ]

NATO

Donald Trump

Afganistan

Stany Zjednoczone

Stoltenberg

PAP

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził w czwartek decyzję o wycofaniu sił Sojuszu z Afganistanu „razem” ze Stanami Zjednoczonymi. Prezydent USA Donald Trump zamierza wycofać stamtąd swoich żołnierzy przed tegorocznym Bożym Narodzeniem.

„Wspólnie podjęliśmy decyzję o naszej obecności w Afganistanie. W związku z tym połączymy siły i razem opuścimy ten kraj” - powiedział podczas briefingu prasowego z premierem Macedonii Północnej Zoranem Zaevem.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w dniach 26-27 listopada 2022 r.?

2022-11-25 20:46

Adobe Stock

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu archidiecezji wrocławskiej (26-27 listopada 2022)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Policja apeluje: nie wchodźmy na lód

2022-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

pixabay.com

Nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie lód jest cienki i może się pod nami załamać - podkreśla mł. asp. Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Mł. asp. Wasiak przypomniała w rozmowie z PAP, że grubość lodu może być różna w zależności od zbiornika wodnego, prądów, a także roślinności na dnie. "Kiedy stoimy na brzegu, nie widzimy takich rzeczy, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które miejsce jest bezpieczne, a które nie" - zauważyła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję