Reklama

Polska

Polscy katolicy solidarni z Ukrainą

[ TEMATY ]

pomoc

Ukraina

Polacy

Polacy zdali egzamin z pomocy Ukrainie – uważa ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Organizacja ta zebrała już 1 mln 300 tys. zł. Bardzo duże jest zainteresowanie akcją wysyłania paczek w ramach akcji „Rodzina – rodzinie”, organizowane są koncerty dobroczynne, Polacy nie zapominają też o modlitwie w intencji sąsiadów.

Ks. Subocz podkreśla, że polskie społeczeństwo zareagowało bardzo pozytywnie i odpowiedziało na apel polskich biskupów o modlitwę i wsparcie materialne dla Ukrainy. Z SMS-ów i wpłat indywidualnych na konto Caritas zebrano 1 mln 300 tys. zł, które zostaną przekazane do Caritas Spes we Lwowie. - Dokąd potrzebne było wsparcie na Majdanie w Kijowie, przesyłaliśmy fundusze na zakup żywności i medykamentów – relacjonuje dyrektor Caritas Polska. Kościelna organizacja obejmie wkrótce długofalową pomocą ok. 270 rodzin w Kijowie. Ponadto planuje również stypendia dla rodzin ukraińskich potrzebujących wsparcia.

Owocem apelu biskupów jest także akcja wysyłania paczek z pomocą "Rodziny polskie - rodzinom ukraińskim". - Akcja ta może okazać się ważna także w dziele pojednania polsko-ukraińskiego - ocenia ks. Subocz. Dotychczas Caritas Polska wysłała już 4 tys. paczek. "Ludzie cały czas proszą o adresy, pod które można wysyłać dary z pomocą. Zainteresowanie społeczeństwa jest bardzo duże" – zaznacza ks. Subocz. W paczkach Polacy wysyłają głównie żywność i odzież, ale też załączają listy do rodzin, by nawiązać z nimi osobisty kontakt i tak np. mieszkańcy Kielc wspierają rodziny z rejonu tarnopolskiego. W akcji może wziąć udział każdy, kto wyśle maila na adres pomocukrainie@caritas.pl Dzięki współpracy z Pocztą Polską, wszystkie paczki do 20 kg, nawet jeśli będą ich tysiące – zwolnione są z opłat do końca marca br. Należy jedynie na opakowaniu umieścić dopisek „dla Ukrainy”.

Z inicjatywy prezydium Konferencji Episkopatu – 28 lutego był Dniem Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy. Po 364. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w dniach 12-13 marca biskupi skierowali "braterskie pozdrowienia do pasterzy i wiernych działających na terenie Ukrainy Kościołów i wspólnot chrześcijańskich".

Reklama

W niedawnym wywiadzie dla KAI abp Stanisław Gądecki podkreślił, że do szczególnej solidarności z Ukraińcami skłania Polaków własne doświadczenie walki o wolność. Kościół katolicki zawsze towarzyszył narodowi w tej walce. - Pierwszą rzeczą jest „płacz z płaczącymi”. Gdzie giną ludzie, tam winniśmy być razem z ludźmi, tam musi być Kościół – mówił.

Abp Gądecki apelował o modlitwę i pomoc humanitarną, ale też o szacunek dla wkładu Ukrainy w ofiarne budowanie własnej historii. "Nie pomijając bolesnych kart polsko-ukraińskiej historii, należy pamiętać o tym, że Ukraina złożyła chyba największą daninę krwi pośród narodów europejskich za swoje dążenia do wolności i niepodległości. Sam zorganizowany przez sowietów tzw. Wielki Głód pochłonął tam ok. 6 mln ofiar. Nigdzie też w Europie żaden Kościół nie był tak silnie prześladowany jak Ukraiński Kościół Greckokatolicki. Zresztą z Kościołem tym od 25 lat prowadzimy bliski dialog, który niezmiernie pomógł w pojednaniu polsko-ukraińskim".

Według abp. Gądeckiego powinniśmy być „adwokatami” Ukrainy na forum Unii Europejskiej. Wreszcie - co zresztą czynimy - winniśmy popierać studia w Polsce dla studentów ukraińskich. Oni zresztą już studiują na KUL-u i na innych uczelniach. Warto im pomóc, aby – z przyjaznym obrazem Polski w sercu - wrócili na Ukrainę i budowali tam jej lepszą przyszłość – wskazywał metropolita poznański.

Na rzecz wsparcia Ukrainy organizowane są też różne inicjatywy o charakterze kulturalnym. Wczoraj w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbył się koncert charytatywny pt. „Pokój Ukrainie". Wystąpił m.in. zespół "???? ? ?????”, a jego wokalistka Ira Shvaidak, zaśpiewała m.in. wiersze ukraińskich poetów, w tym wybitnego Iwana Franko. Podczas spotkania pokazano także reportaż o wydarzeniach na kijowskim Majdanie, a uczestnicy spotkania mogli spotkać się z jego bohaterami. Śpiewano też narodowe ukraińskie piosenki. Współorganizatorem koncertu był warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

Jutro natomiast w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert dobroczynny na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie. Na scenie wystąpią ukraińscy tenorzy, soliści Opery Lwowskiej i Opery Kijowskiej, którzy tworzą zespół Tenors Bel'canto. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Mistrzowskiej Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa. W programie znajdą się m.in. arie z oper Donizettiego, Mozarta, Pucciniego, Verdiego. Początek o godz. 19. Organizatorem tego koncertu jest Stowarzyszenie Przymierze Rodzin, Fundacja Cultura Animi.

2014-03-16 18:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zachęca Polaków, by dążyli do świętości

[ TEMATY ]

papież

Polacy

Franciszek

Katarzyna Artymiak

"Nigdy nie traćcie nadziei na świętość i podążajcie wszyscy drogą świętości" - powiedział Papież Franciszek pozdrawiając obecnych na placu św. Piotra pielgrzymów polskich. Dodał, że świętość polega na tym, by pozwolić Bogu działać.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję