Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Pożegnali inicjatora Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw

Po miesiącach walki z nowotworem zmarł Sławomir Kaptur, społecznik i działacz na rzecz świdnickich Kraszowic. Znany również z wielu inicjatyw na rzecz rodziny.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

kongres małżeństw

Sławomir Kaptur

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. i ostatnie pożegnanie odbyło się w kaplicy na cmentarzu parafii katedralnej przy al. Brzozowej

Msza św. i ostatnie pożegnanie odbyło się w kaplicy na cmentarzu parafii katedralnej przy al. Brzozowej

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Marek Mendyk, który 14 września przypomniał sylwetkę Sławomira Kaptura podkreślając jego zasługi.

- Był współzałożycielem Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich. Marzył o pięknych Kraszowicach, gdzie ludzie są życzliwi i wspólnie dbają o swoją dzielnicę. Dawał świadectwo wiary na wiele pięknych sposobów. Niestrudzenie niósł pomoc każdemu. Działał dla lokalnej społeczności, szczególnie na rzecz rodzin. W tym celu współtworzył stowarzyszenie Rodzice Rodzicom, które wspierało w wychowywaniu dzieci. W ramach tego organizował prelekcje dla dorosłych, a w szkołach spotkania dla młodzieży. Współorganizował również Marsz dla Życia i Rodziny czy Orszak Trzech Króli. Wszędzie chciał podkreślać piękno rodziny, pokazywać dobre wzorce – wymieniał biskup świdnicki.

Przypomniał także, że zmarły społecznik formował się we wspólnocie Domowego Kościoła, tworzył cykl spotkań “Kuźnia Wiary” dla młodzieży i dorosłych pogłębiających wiedzę religijną. Był aktywnym członkiem Rady ds. Apostolstwa Świeckich i organizatorem pierwszych Diecezjalnych Rekolekcji Ewangelizacyjnych.

Kondolencje najbliższej rodzinie złożył również proboszcz rodzinnej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy i o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, którego list odczytał o. Tomasz Tlałka posługujący w parafii św. Józefa w Świdnicy.

2022-09-14 22:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszowskie wśród świdnickiego duchowieństwa

[ TEMATY ]

Świdnica

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kapłani po otrzymaniu dekretów stanęli do pamiątkowego zdjęcia z biskupem

Kapłani po otrzymaniu dekretów stanęli do pamiątkowego zdjęcia z biskupem

Biskup Świdnicki w poniedziałkowe przedpołudnie wręczył wybranym kapłanom dokumenty informujące o zmianach parafii, w których posługiwali dotychczas.

- Chcę, żeby to wręczenie dekretów było związane z pragnieniem, ale i przekonaniem, że zmiany się dokonują, tylko po to, by rozwijał się Kościół, abyśmy lepiej zorganizowali naszą pracę i duszpasterstwo – mówił do zgromadzonych w kurialnej auli bp Marek Mendyk, który wytłumaczył, że głównym motywem zmian jest katecheza dzieci i młodzieży. Biskupowi bardzo zależy, żeby młodzież w tym wychodzeniu w pandemii spotkała charyzmatycznych duszpasterzy. – Ważnym powodem dla którego były tak ustawiane zmiany wśród wikariuszy, także neoprezbiterów, to troska oto, by dzieła, które od lat są prowadzone w parafiach, były kontynuowane – tłumaczył bp Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję