Reklama

Niedziela Świdnicka

Duszniki-Zdrój. Wprowadzili relikwie patrona Sybiraków

Dzięki dobrym kontaktom parafii św. Piotra i Pawła z relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, wierni mogą cieszyć się z otrzymania relikwii świętego Polaka.

2022-09-20 11:16

[ TEMATY ]

Sybiracy

św. Rafał Kalinowski

Duszniki ‑ Zdrój

Dariusz Giemza

Dusznicki proboszcz ks. kan. Zbigniew Wichrowicz w procesji pod pomnik Sybiraków

Dusznicki proboszcz ks. kan. Zbigniew Wichrowicz w procesji pod pomnik Sybiraków

Przeżywana w ostatnich tygodniach kolejna rocznica agresji ZSRR na Polskę, stała się okazją do modlitwy za tych, którzy swoje życie oddali za cenę wolnej ojczyzny. W niedzielę 18 września dusznicka wspólnota parafialna, wraz Sybirakami, władzami miasta, turystami i mieszkańcami na czele z ks. kan. Zbigniewem Wichrowiczem, zgromadzili się na przykościelnym placu, aby przy pomniku Sybiraków, oddać cześć tym, którzy na nieludzkiej ziemi złożyli daninę krwi.

Tego dnia do kościoła parafialnego w asyście pocztów sztandarowych uroczyście wprowadzono relikwie św. Rafała Kalinowskiego, które symbolicznie wręczyła księdzu proboszczowi Sybiraczka Janina Łaba. W wygłoszonej homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na pielęgnowanie pamięci historycznej oraz przedstawił postać świętego zakonnika, wspominając jego pobyt na Syberii. Liturgię ubogacił śpiew chóru katedry gliwickiej. Mieszkańcy Dusznik – Zdroju wyrażają także wielką wdzięczność o. Szczepanowi Praśkiewiczowi relatorowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych za otrzymany dar relikwii św. Rafała Kalinowskiego, które znajdują się w ołtarzu bocznym w specjalnym relikwiarium obok relikwii św. Jana Pawła II i św. Edyty Stein.

Przypomnijmy, że konsekwencją udziału w powstaniu styczniowym Józefa Kalinowskiego, późniejszego św. Rafała, był wyrok śmierci, który zamieniono na dziesięć lat zesłania w Usolu na Syberii w okolicach Irkucka. Jak pisze karmelita bosy o. Tymoteusz Frączek drogę na Sybir niektórzy zwali „przemarszem przez piekło", a pobyt na zesłaniu „przebywaniem na samym dnie piekła". Dla Józefa Kalinowskiego zaś była to droga do świętości. Nie dziwi zatem fakt, że po wyniesieniu na ołtarze św. Rafał został przez byłych zesłańców obrany Patronem Sybiraków.

Dariusz Giemza

Reklama

Dariusz Giemza

Dariusz Giemza

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszniki-Zdrój. Prezent od władz miasta

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Duszniki ‑ Zdrój

archiwum prywatne

: Podczas spotkania otwierającego skwer Edyty Stein

: Podczas spotkania otwierającego skwer Edyty Stein

Ma przypominać najpiękniejsze wakacje Edyty Stein - kobiety filozof, patronki Europy oraz być radością zarówno dla mieszkańców i turystów.

CZYTAJ DALEJ

Mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi leżąc: Życie z niepełnosprawnością nie wyklucza mnie z bycia szczęśliwą

2022-09-30 11:18

[ TEMATY ]

świadectwo

Family News Service /archiwum Autorki

Aleksandra Zielińska, wielokrotna mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi w leżeniu, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Porusza się za pomocą kul lub wózka inwalidzkiego. Choroba nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń i osiąganiu kolejnych sukcesów.

W rozmowie z Family News Service Aleksandra Zielińska opowiada m.in. o sportowych sukcesach, o tym, dlaczego niepełnosprawności nie postrzega jako problemu oraz planach na przyszłość..

CZYTAJ DALEJ

Sikorski na Prezydenta?

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał sie popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję