Reklama

Niedziela Świdnicka

Ścinawka Dolna. Dni otwartej furty

Siostry terezjanki do swojego domu zakonnego zaprosiły młodzież. To co młodzi zobaczyli i doświadczyli bardzo ich zdziwiło.

2022-09-18 12:15

[ TEMATY ]

Siostry Terezjanki

Ścinawka Dolna

s. Dawida Prusińska

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Niewielka wspólnota zakonna sióstr świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, która na co dzień prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży otworzyła drzwi furty zakonnej, aby młodzi mogli zapoznać się z charyzmatem zgromadzenia.

Tematem dnia otwartego było hasło „Jezus najlepszym fundamentem”, do którego nawiązał w konferencji zaproszony na spotkanie ks. dr Paweł Kilimnik. Dyrektor diecezjalnego domu rekolekcyjnego zachęcał młodzież, aby swoje życie budowali na Chrystusie. - To, że budujemy na Bogu wcale nie oznacza, że będzie łatwo, prosto czy bezproblemowo. Trwały fundament, który tworzymy z Nim, zapewnia, że Jezus będzie z nami, że burze, trudności w życiu codziennym i tak będą, ale On nie zostawi nas samych – tłumaczył.

s. Dawida Prusińska

- Dziewczęta dzieliły się także medytowanym słowem Bożym, a następnie dawały świadectwo wiary. Podczas adoracji eucharystycznej powierzałyśmy Jezusowi swoje lęki, niepewności czy potrzeby. Młodzież skorzystała również z sakramentu pokuty i pojednania i mogła usłyszeć o św. Teresie i jej małej drodze. Myślę, że każdy dobrze przeżył ten czas - relacjonuje s. Natanaela Sienkiewicz.

s. Dawida Prusińska

Reklama

Dzień skupienia nie tylko był wypełniony aktywnością duchową, ale również było coś dla ciała. Posiłki, odpoczynek, wspólna rekreacja, zabawy i tańce otwierały uczestników na siebie.

- Podczas tych krótkich rekolekcji zbudowała mnie postawa młodych ludzi, którzy dzielili się słowem Bożym i mimo młodego wieku z własnej woli przyszli, żeby spędzić czas ze sobą i z Bogiem w dzisiejszym świecie jest to zadziwiające – opowiadała Ola.

Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus (siostry terezjanki) to zgromadzenie zakonne założone 1 sierpnia 1936 przez biskupa Adolfa Szelążka. Obecnie siostry pracują w kilkunastu domach zakonnych w Polsce oraz na Ukrainie i we Włoszech. Zasadniczym polem działalności Zgromadzenia jest praca z dziećmi i młodzieżą, nie mniej jednak w realizacji terezjańskiego charyzmatu uczestniczy każda siostra, jeśli w duchu posłuszeństwa, miłości i dziecięcego zawierzenia Bogu, wykonuje zlecone sobie obowiązki.

Siostry terezjanki w Ścinawce Dolnej posługują od roku 1946 r., gdzie decyzją Administratora Apostolskiego księdza Karola Milika uzyskały zgodę na zorganizowanie domu opieki dla sierot. Od tego samego roku dom zakonny stał się miejscem nowicjatu Zgromadzenia. Tam też odbyła się 30 grudnia 1947, pierwsza po wojnie, a druga w historii Zgromadzenia, Kapituła generalna, na której wybrano m. Bernardę Nakonowską na przełożoną generalną.

s. Dawida Prusińska

s. Dawida Prusińska

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję