Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnickie seminarium nie jest puste

Od października w seminaryjnych obiektach diecezji świdnickiej swoją formację do kapłaństwa rozpoczęło dziewięciu alumnów metropolii wrocławskiej.

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

wsd świdnica

rok propedeutyczny

mwsd Wrocław

ks. Mirosław Benedyk

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Zbyt mała liczba kandydatów, zgłaszających pragnienie służby jako kapłani w Metropolii Wrocławskiej spowodowała, że biskupi z metropolii podjęli decyzję o wspólnej formacji seminaryjnej dotychczasowych dolnośląskich alumnów, jednocześnie podjęto decyzję o utworzeniu międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego z siedzibą w Świdnicy.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku formacyjnego do seminarium przyjechało dziewięciu alumnów. Pięciu z archidiecezji wrocławskiej, trzech z diecezji świdnickiej i jeden z diecezji legnickiej. Alumni pochodzą z dolnośląskich miejscowości: Oławy, Wrocławia, Legnicy, Pieszyc, Brzegu Dolnego, Ząbkowic Śląskich i Osieka. Klerycy przez najbliższy rok, jeszcze przed rozpoczęciem studiów teologicznych, przeżyją specyficzny rok formacji, który ma im pomóc w poznawaniu samych siebie oraz stopniowo wdrażać w rytm życia seminaryjnego.

Odpowiedzialnymi za alumnów roku zerowego, z ramienia rektora MWSD we Wrocławiu, są ks. mgr lic. Piotr Gołuch ze Świdnicy i ks. dr Tomasz Metelica z Legnicy.

Reklama

Po przyjeździe do Świdnicy klerycy odprawili dzień skupienia, poznawali miasto, zwiedzali katedrę świdnicką, a 3 października spotkali się z bp Markiem Mendykiem, który sprawował dla nich Mszę świętą i skierował słowo Boże.

Alumnów roku propedeutycznego będzie można spotkać w dolnośląskich parafiach, zwłaszcza w niedziele w katedrze świdnickiej, gdzie będą zapoznawać się z charyzmatem księdza diecezjalnego, który polega na relacji kapłan - wierny.


2022-10-03 11:37

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół musi trwać zjednoczony. Rocznica poświęcenia katedry

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica ‑ Katedra

ks. Piotr Śliwka

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej w Świdnicy

Ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej w Świdnicy

- Budynek symbolizujący jedność wskazuje cel, do którego powinna dążyć wspólnota wiernych - mówił w dniu poświęcenia katedry, proboszcz ks. prał. Piotr Śliwka.

Świdnicka parafia św. Stanisława i św. Wacława została ufundowana przez księcia świdnickiego Bolka II Małego. Według tradycji kamień węgielny został położony w 1330 roku, a sama budowa trwała ponad 150 lat. Trzynawową świątynię wybudowano w stylu późnogotyckim. Pożar świątyni, który wybuchł w 1532 roku, spowodował m. in. zawalenie się części fasady i sklepienia nawy środkowej. Po trzech latach naprawiono zniszczenia, ale przy okazji obniżono sklepienie o 6 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Trwają rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy

2023-02-07 14:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Duszpasterze Ludzi Pracy odprawiają na Jasnej Górze doroczne rekolekcje. To też czas modlitwy za tych, którym na co dzień posługują oraz za Ojczyznę. Jak zauważają, dziś wyzwaniem jest odbudowywanie wiary i etosu pracy w środowiskach, gdzie rozluźniają się także więzi międzyludzkie wśród pracowników, więzi rodzinne, a praca staje się towarem.

Za św. Janem Pawłem II duszpasterze środowisk pracowniczych przypominają, że „praca to znaczy człowiek. Człowiek pracujący. Praca nie może być traktowana – nigdy i nigdzie – jako towar, bo człowiek nie może dla człowieka być towarem, ale musi być podmiotem. Praca otwiera w życiu społecznym cały wymiar podmiotowości człowieka, a także podmiotowości społeczeństwa, złożonego z ludzi pracujących”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję