Reklama

Z życia archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wysoka

21 września br. z dekanatu Wysoka do sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej udała się dekanalna pielgrzymka rodzin. O godz. 11.00 uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Marian Grobelski. Koncelebransami byli księża z dekanatu. Słowo Boże wygłosił ks. Roman Jakubowski, który zwrócił szczególnie uwagę na to, że małżeństwo jest powołaniem i drogą do zbawienia. Rodzina powinna wziąć sobie do serca słowa Papieża: "Świętymi bądźcie". Po Mszy św. wierni zwiedzali sanktuarium maryjne, modlili się w intencji rodzin. Uroczystość zakończyła się występami zespołów wokalno-muzycznych z Miasteczka Krajeńskiego, Grabówna i Kaczor, a także ze Śmiłowa. W pielgrzymce wzięło udział około 600 osób.

Ks. Roman Jakubowski

Bydgoszcz

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oddział w Bydgoszczy bardzo aktywnie bierze udział w organizacji pomocy dla młodzieży, która często ze względów finansowych nie może uczestniczyć w kształceniu pozaszkolnym. Dlatego, wzorem lat ubiegłych, przyjmuje zgłoszenia na kursy przygotowujące do egzaminów maturalnych. W tym roku młodzież z liceów i techników będzie mogła skorzystać z zajęć z języka polskiego, historii, biologii i matematyki. W miarę potrzeb pojawią się też inne propozycje naukowe. Tegorocznym novum jest rozpoczęcie kursu stopnia podstawowego z języka angielskiego dla dzieci, głównie z klas czwartych, oraz kursu informatyki. Przypomnijmy, że w świetlicy domu Caritas powstała pracownia komputerowa. Sześć stanowisk jest "podłączonych" do internetu - umożliwi to samokształcenie tym wszystkim, którzy nie mają dostępu do najnowszych osiągnięć techniki - ani w domu, ani w szkole. Oprócz tego w pracowni zostały zamontowane komputery, które będą służyły do zabawy i nauki dla początkujących. Wszystkie kursy prowadzą wykwalifikowani nauczyciele z różnych bydgoskich szkół - głównie VIII Liceum. Jak podkreśla ks. Roman Mrosczok, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, tamtejsi pedagodzy bardzo spontanicznie włączyli się w akcję wolontariatu. W zajęciach przygotowywanych przez bydgoską Caritas weźmie udział blisko setka dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Marcin Jarzembowski

Kościół Klarysek na bydgoskim Starym Mieście wypełnili wierni, którzy chcieli w ten sposób uczcić pamięć jednego z największych świętych ostatniego stulecia - Ojca Pio. To szczególny dzień w liturgii - dzień śmierci Świętego i jego nowych narodzin dla nieba. We wszystkich klasztorach Braci Mniejszych dziękowano we wspólnej modlitwie za charyzmat Ojca Pio, święcono też relikwiarze. "Bydgoska wspólnota kapucynów przeżywała dziś wielkie wydarzenie - poświęcenie relikwiarza z relikwiami Ojca Pio - wspomniał w rozmowie z KAI Zbigniew Nowakowski, gwardian wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów. Trafiły one do zakonu z Warszawy - są darem o. Gabriela Bartoszewskiego, który jest postulatorem do spraw kanonizacyjnych różnych świętych. Ojciec Gabriel z kolei otrzymał je od kard. Stefana Wyszyńskiego. Początkowo była to chusteczka, przesiąknięta krwią Świętego ze stygmatów na ręce. Ojciec Gabriel pociął ją na drobne kawałeczki, by każdy z nich trafił do klasztorów Kapucynów w całej Polsce. Przez ten znak relikwii Ojciec Pio jest obecny wśród Braci Mniejszych w bardziej namacalny sposób". Podczas wieczornej Liturgii poświęcono relikwiarz, w którym będą złożone relikwie Świętego. Ma on bardzo ciekawy kształt - wykonany jest w formie ręki. Na środku dłoni znajduje się naczynie, a w nim kawałek relikwii. W Bydgoszczy działa też grupa modlitewna, która skupia swoje rozważania wokół listów Ojca Pio, a kilka miesięcy temu - w kościele Klarysek - założono księgarnię "Ojca Pio". Pomysł na jej działalność zrodził się podczas trzydniowych rekolekcji, które odbywały się w czasie uroczystej kanonizacji Ojca Pio - 16 maja na placu św. Piotra w Rzymie. Księgarnia działa w bocznym wejściu kościoła. Można w niej nabyć książki i czasopisma przybliżające sylwetkę Świętego. Dzięki nim wierni mogą poznawać prawdę o Ojcu Pio i pogłębiać przez niego więź z Bogiem.

Reklama

Marcin Jarzembowski

W Bydgoszczy poświęcono nowy Dom Pielgrzymkowy Ruchu Szensztackiego pw. św. Józefa. Stanął on przy Sanktuarium Zawierzenia, które jest jednym z nielicznych w Polsce. Przypadający akurat diecezjalny Dzień Przymierza oraz uroczysta Eucharystia zgromadziły w Sanktuarium tłumy wiernych - rodzin szensztackich oraz duchownych, wspierających dzieło budowy. Pierwsze rekolekcje w Domu Pielgrzymkowym odbyły się już w lipcu tego roku. Ciekawa jest historia budowy - zarówno bydgoskiego Sanktuarium, jak i Domu Pielgrzymkowego. Ten drugi powstał na bazie kontenerów biurowych, które wspólnota szensztacka otrzymała od policji - za wstawiennictwem jej kapelana - ks. Stanisława Kotowskiego. 10 sierpnia ub. r. materiał został zwieziony na plac budowy. Kontenery trzeba było zdemontować, oczyścić i pomalować. Dziś w murach Domu Pielgrzymkowego może pomieścić się 50-70 osób. Abp Henryk Muszyński od początku błogosławił temu dziełu. Poświęcił kamień węgielny, a właściwie dwa kamienie. Jeden pochodzi z Ziemi Świętej, drugi z fundamentu prasanktuarium w Szensztat. Wcześniej Metropolita Gnieźnieński wmurował kamień węgielny pod budowę Sanktuarium Zawierzenia. 16 czerwca 2001 r., wspólnie z bp. Ignacym Jeżem, poświęcił miejsce adoracji Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy jest szóstym ośrodkiem w Polsce. Wcześniejsze powstały w Świdrze, Józefowie, Winowie koło Opola, Koszalinie i Rokitnicy. Wszystkie sanktuaria budowane są na wzór tego pierwszego - w Szensztacie. Na całym świecie jest ich już ponad 160. W każdym znajduje się figura św. Michała Archanioła - na pamiątkę prasanktuarium, które mieściło się w cmentarnej kaplicy pw. Michała Archanioła. Ołtarz w bydgoskim Sanktuarium jest dziełem polskiego rzeźbiarza, górala. Znajdujący się tutaj obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej został poświęcony przez Jana Pawła II w Gnieźnie, w czasie pielgrzymki w 1997 r. Ojciec Święty, już podczas wizyty w Bydgoszczy 2 lata później, poświęcił także dzwon, który wisi w kaplicy i nosi jego imię.

Reklama

Marcin Jarzembowski

Szadłowice

17 września br., w rocznicę rozpoczęcia modlitw o beatyfikację sługi Bożego ks. Ignacego Posadzego - współzałożyciela Księży Chrystusowców i założyciela Zgromadzenia Misjonarek Miłości od Chrystusa Króla, przybyli do parafii w Szadłowicach Księża Chrystusowcy wraz z klerykami tegoż zgromadzenia. O. J. Konieczny wygłosił przed Mszą św. prelekcję na temat przebiegu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego w Kościele katolickim. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył były generał tegoż Zgromadzenia, o. Czesław Kamiński, bliski współpracownik ks. Ignacego Posadzego. W homilii ojciec Czesław ukazał przymioty Sługi Bożego, dzięki którym mógł skutecznie ewangelizować Polaków mieszkających za granicą. W uroczystości uczestniczyły: dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szadłowicach, której patronem jest ks. Ignacy Posadzy, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza z Inowrocławia, do którego uczęszczał ks. Posadzy, Stowarzyszenie Absolwentów tegoż Liceum, rodzina ks. Ignacego, a także wierni parafianie.

Ks. Ireneusz Oliwkowski

Jasna Góra

W dniach 20-22 września br. na Jasnej Górze odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradczyń Katolickiego Poradnictwa Rodzin, zakończone Ogólnopolską Pielgrzymką Małżeństw i Rodzin. Wykłady, spotkania i homilie odbywały się pod hasłem roku pracy na rzecz rodziny "Świętymi bądźcie". W pielgrzymce uczestniczyło ok. 3,5 tys. osób oraz 60 kapłanów. Z naszej archidiecezji przyjechali pielgrzymi 4 autokarami (ok. 160 osób) z Markowic, Gniezna, Bydgoszczy i Żnina. Wśród kapłanów byli obecni: o. Aleksander Doniec OMI, ks. Jan Kasprowicz, ks. Grzegorz Wiciński, ks. Sławomir Rydz oraz ks. Piotr Wencel - diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. Franciszek Jabłoński - diecezjalny referent i diecezjalne doradczynie: Grażyna Frymark i Maria Konieczna. Na spotkaniu dla diecezjalnych duszpasterzy przedstawiony został program pracy na rok 2003: "Rodzina w dialogu z Bogiem", szkolenia ogólnopolskie w formie warsztatów dla rekolekcjonistów, którzy prowadzić będą w parafiach rekolekcje dla małżonków, oraz projekt przygotowania do sakramentu małżeństwa wg Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. Przygotowanie to, tzw. kurs przedmałżeński, miałby miejsce w parafii przez cały rok w ostatniej klasie szkoły średniej - analogicznie do przygotowania przed I Komunią św. czy przed bierzmowaniem. Na zakończenie pielgrzymki bp Stanisław Stefanek - przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Episkopacie Polski przewodniczył niedzielnej Eucharystii. W homilii zachęcał on odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin, by nie ustawali w inicjatywach pomocy i formacji rodzin, a do zgromadzonych małżonków zaapelował, by swoją świętością napełniali ziemię. "Wasze serca i dusza - powiedział Ksiądz Biskup - niech noszą w sobie świętość. Dobro jest trudne, ale ono staje się bramą do nieba. Świętość małżonków wymaga trudu. Bóg bogaty w miłosierdzie obdarowuje każde małżeństwo swoją świętością. Spróbujmy realizować świętość przez codzienne czyny i wypełnianie swoich obowiązków". Po homilii zebrani małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie oraz otrzymali pamiątkowe obrazki.

Ks. Franciszek Jabłoński

Górka Klasztorna

28 września br. w góreckim sanktuarium odbył się doroczny dzień skupienia dla członków Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uczestniczyło w nim ok. 250 osób z różnych stron Polski. O godz. 9.00 ks. Kazimierz Boryna MSF - moderator przywitał wszystkich przybyłych pielgrzymów w Domu Pielgrzyma, a następnie o godz. 10.00 wraz z przybyłymi kapłanami odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie. W dalszej części programu została odprawiona Droga Krzyżowa przy stacjach usytuowanych w starym gaju góreckim. Następnie wszyscy uczestniczyli w modlitwie różańcowej, do której rozważania przygotowały grupy z poszczególnych parafii. Był również czas adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie o godz. 14.00 została odprawiona Msza św., po której nastąpiło rozesłanie pielgrzymów. Dzień skupienia był równocześnie dniem pokuty i umartwienia, jako akt wynagradzający Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Od dzieciństwa była prowadzona przez mamę za rękę do kościoła. Gdy dorosła, nie miała już takiej potrzeby. – Mawiałam do męża: „Weź dzieci do kościoła, ja ugotuję obiad i odpocznę”, i on to robił. Czasem chodziłam do kościoła, ale kompletnie nie rozumiałam, co się na Mszy św. dzieje. Niekiedy słyszałam, że Pan Bóg komuś pomógł, ale myślałam: No, może komuś świętemu, wyjątkowemu pomógł, ale na pewno nie robi tego dla tzw. przeciętnych ludzi, takich jak ja.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha: chcemy z nadzieją patrzeć w przyszłość

2024-04-28 13:12

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

PAP/Paweł Jaskółka

„Przyzywając wstawiennictwa św. Wojciecha chcemy, w tych bardzo niespokojnych czasach, patrzeć z nadzieją w przyszłość - z nadzieją dla Polski, z nadzieją dla Europy, z nadzieją dla całego świata” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając przybyłych na trwające w Gnieźnie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha.

Nawiązując do hasła przewodniego tegorocznych obchodów „Służyć i dać życie - pielgrzymi nadziei”, abp Wojciech Polak wyraził przekonanie, że główny patron Polski może być i dla nas szczególnym przewodnikiem i orędownikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję