Reklama

Wiadomości

Biskup z Tigraj: umieramy zapomniani przez świat i pozbawieni pomocy

Z dramatycznym apelem o pomoc dla umierających z głodu mieszkańców etiopskiego regionu Tigraj wystąpił jeden z tamtejszych biskupów. Podkreślił, że pomoc humanitarna nie może dotrzeć z powodu toczących się walk, a ludność cywilna jest bezprecedensowo atakowana. „Umieramy na oczach i przy milczeniu świata” – podkreślił bp Tesfasellassie Medhin. Konflikt między lokalnymi rebeliantami, a siłami Erytrei i Etiopii toczy się tam od ponad 700 dni.

[ TEMATY ]

śmierć

głód

Etiopia

pixabay/dMz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hierarcha wezwał społeczność międzynarodową „do podjęcia moralnego zobowiązania troski o ofiary wojny i do wypełnienia międzynarodowych traktatów”. Jak podkreśla, tylko w ten sposób „można zapobiec unicestwieniu milionów ludzi”. „Doświadczamy bombardowań cywilów, co jest szokujące i napełnia nas bólem” – powiedział biskup. Zaznaczył, że z powodu ciągłego ostrzału zawieszono wszelkie działania humanitarne. Jednocześnie od samego początku konfliktu wojsko etiopskie stosuje blokadę wobec Tigraju, przez co nie działają telekomunikacja, transport i opieka medyczna. Zawieszona jest także działalność szkół. Biskup podkreśla, że prosi o pomoc wszystkich: organizacje kościelne, międzynarodowych przywódców religijnych i politycznych, a także ONZ.

Wojna rozpoczęła się prawie dwa lata temu na skutek zajęcia bazy wojskowej przez tigrajską bojówkę. Władze Etiopii zdecydowały się wówczas na operację wojskową w celu spacyfikowania zbuntowanego regionu. Końcem sierpnia zakończył się pięciomiesięczny rozejm i walki wybuchły z nową siłą. W wojnę włączyła się Erytrea, która od wielu lat jest skonfliktowana z Tigrajskim Ludowym Frontem Wyzwolenia, który do 2019 r. pełnił istotną rolę w koalicji rządzącej Etiopią. Podkreśla się, że głód traktowany jest jako broń wojenna. Szacuje się, że 7 mln ludzi zagrożonych jest śmiercią głodową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-10-07 17:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

34 mln ludzi na świecie zagrożonych jest klęską głodu

[ TEMATY ]

cierpienie

głód

34 mln ludzi na świecie zagrożonych jest klęską głodu, a 270 mln nie ma dostępu do pełnowartościowej żywności – czytamy w liście otwartym opublikowanym przez Caritas Internationalis i inne organizacje humanitarne. Wzywają w nim rządy i światowych przywódców do natychmiastowego przeznaczenia dodatkowych 5,5 miliarda dolarów, aby zapobiec globalnej katastrofie.

Jak informują sygnatariusze listu, pandemia Covid-19 podwoiła na świecie liczbę osób cierpiących z powodu niedożywienia. Zapewniają jednak, że obecny kryzys żywnościowy nie jest wyłącznie zrządzeniem losu, a głodujący to osoby, które w normalnych warunkach byłyby w stanie wyprodukować żywność albo na nią zarobić. „Ci ludzie cierpią nie ze swojej winy, powodem są konflikty i przemoc powodujące utratę ziemi, miejsc pracy i perspektyw; nierówności oraz zmiany klimatyczne” – czytamy w liście.
CZYTAJ DALEJ

Przerażające... Sudan: wśród ofiar gwałtów są dzieci, w tym niemowlęta

2025-03-04 09:26

[ TEMATY ]

Sudan

Materiały prasowe

W Sudanie uzbrojone grupy dokonują gwałtów i napaści seksualnych na dzieci, w tym niemowlęta - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Dzieci w Sudanie narażone są na przemoc seksualną, stosowaną jako taktyka w wojnie – zaalarmowała Catherine Russell, dyrektor generalna agencji.

Od stycznia 2024 r. w Sudanie odnotowano 221 gwałtów i 77 innych aktów przemocy seksualnej wobec dzieci. Spośród zgłoszonych przypadków 66 proc. dotyczyło dziewczynek, a 33 proc. chłopców. UNICEF ujawnił w raporcie, że najmłodsze ofiary miały zaledwie rok.
CZYTAJ DALEJ

Małopolskie/ Podejrzany o napad i próbę gwałtu na nieletniej aresztowany

2025-03-04 11:41

[ TEMATY ]

Rabka‑Zdrój

pixabay.com

20-latek podejrzany o napad i próbę gwałtu na 13-letniej dziewczynce w Rabce-Zdroju został we wtorek zatrzymany zgodnie z decyzją Sądu Okręgowego w Nowym Sączu i przewieziony do Zakładu Karnego w Wadowicach – poinformowała podkom. Katarzyna Cisło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

"Zgodnie z poleceniem sądu mężczyzna jest transportowany do Zakładu Karnego w Wadowicach, gdzie będzie tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy" – przekazała podkom. Cisło.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję