Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Otwarto Wystawę Rzemiosła Artystycznego

Duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, biżuteria, ale także hafty i stroje, a nawet zbroje, tarcze i szable znajdują się na otwartej dziś na Jasnej Górze V Wystawie Rzemiosła Artystycznego. Ekspozycja wpisuje się w bogaty zbiór rękodzieł zgromadzonych w Sanktuarium i obchodzony Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim. Usytuowana jest w nowej części Bastionu św. Rocha.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

rzemiosło

Karol Porwich/Niedziela

- Jasna Góra to miejsce, gdzie rzemiosło artystyczne kipi swym bogactwem - zauważył przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreślił, że, gdy „przeżywamy rozmaite tragedie i z niepokojem myślimy o przyszłości, ratuje nas sztuka, kultura, wiara”.

Zakonnik podziękował rzemieślnikom za to, że w swej twórczości inspirują się wartościami ewangelicznymi, że owoc swej twórczości chcą prezentować na Jasnej Górze, i że zawsze są gotowi przychodzić z pomocą temu miejscu, które ma już 640 lat i dzięki temu ono pięknieje.

- Rzemieślnik to brzmi dumnie - mówił prof. Jan Klimek, wiceprezes Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego. Zauważył, że 99 procent wszystkich firm w Polsce, to małe i średnie przedsiębiorstwa. Ich największą wartością jest to, że w większości są firmami rodzinnymi.

Zauważył, że największym problemem w firmach rodzinnych jest dziś sukcesja, czyli przekazywanie swych umiejętności drugiemu i kolejnym pokoleniom.

- Ta wystawa wpisuje się w bogate dzieje rzemiosła widoczne także na Jasnej Górze - przypomniał o. Stanisław Rudziński, kustosz tutejszych zbiorów sztuki wotywnej. Zauważył, że chodzi tu przede wszystkim o biżuterię, której wyjątkowe zbiory prezentowane są na sukienkach Matki Bożej, ale także o wyroby artystycznego kowalstwa czy stolarstwa. Wśród współczesnych dzieł sztuki wymienił np. złoconą balustradę na Szczycie Jasnej Góry czy witraże w Kaplicy Matki Bożej, Serca Pana Jezusa i Kaplicy Pawła Pustelnika.

Na wystawie znalazły się m.in. biżuteria, naczynia liturgiczne, elementy wyposażenia kościołów, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, ale także hafty i stroje (np. serdak góralski biały będący kopią serdaka wykonanego dla Jana Pawła II, ornat góralski). Są nawet płatnerskie wytwory, a więc zbroje, tarcze i szable. Niezwykle wymowny jest duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, którego konstrukcja wypełniona jest przestrzelonymi blachami. To on niejako otwiera wystawę. Mierzy aż 2,90 cm.

Reklama

Rodowity góral i zakopiańczyk, artysta kultywujący tradycje Podhala Stanisław Gąsienica - Wawrytko przyjechał na Jasną Górę, żeby pokazać kopię serdaka, który w latach 90 wykonał dla Jana Pawła II. - Kiedyś przygotowywałem serdak dla św. Jana Pawła II ze specjalnie dobranych gatunków skór. Dziś go odtworzyłem. Wymagało to dużo precyzji, ale się udało - powiedział góral.

Małgorzata Wnuk, kurator wystaw podhalańskich podkreśliła, że na jasnogórską ekspozycję górale przygotowali wiele eksponatów, tych które pokazują duszę Podhala. - Można zobaczyć piękny haftowany ornat góralski, obrazy malowane farbami olejnymi na szkle, metodą tzw. witochromi, jest też krzyż pokazujący cały żywot Jezusa i św. Józef - powiedziała.

Bernard Nowakowski z Siedlec, od 30 lat zajmuje się metaloplastyką sakralną. - Prezentuję trzy dwunastolitrowe stągwie, które używane są w Wielki Czwartek i służą do przechowywania olei świętych. Metaloplastyka pozwala na wykonanie pięknych rzeźb, świeczników i kompozycji abstrakcyjnych i tę technikę dziś prezentujemy - podkreślił artysta.

Organizatorami wystawy są: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie oraz Klasztor OO. Paulinów Jasna Góra. Jej komisarzami są: Janusz Nabiałek - Cech Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie, o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry.

Ekspozycję w nowej części Bastionu św. Rocha przygotował zespół pracowników Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry.

Uroczystość otwarcia ekspozycji poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, którą celebrował bp senior Antoni Długosz.

Wystawa wpisuje się w obchodzony Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim. Można ją oglądać na Jasnej Górze do czerwca.

2022-10-14 19:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto rzemiosła

Jak co roku, środowisko rzemieślnicze Lubelszczyzny obchodziło swoje święto patronalne, przypadające w dzień św. Józefa. Z tej okazji w niedzielę poprzedzającą uroczystość Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny 16 marca abp Stanisław Budzik sprawował w archikatedrze lubelskiej Eucharystię. Modlitewne spotkanie przygotował wieloletni duszpasterz rzemieślników ks. prał. Ryszard Lis

Rzemieślnicy zrzeszeni w organizacjach lubelskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości zostali zaproszeni do udziału w uroczystościach. Instytucja ta w swoich strukturach gromadzi ok. 2 tys. osób, zgrupowanych w ponad 30 organizacjach rzemieślniczych, w tym w 25 cechach. W dorocznym święcie uczestniczyło wiele z nich, wystawiając poczty sztandarowe oraz prezentując się w tradycyjnych strojach cechowych z insygniami. Jak podkreślają rzemieślnicy, Eucharystia z okazji uroczystości św. Józefa jest okazją do publicznego wyeksponowania tradycji i zaznaczenia miejsca rzemiosła lubelskiego jako jednolitego środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję