Reklama

Polska

Bp Stefan Cichy – Ambasadorem Życia i Rodziny

[ TEMATY ]

tytuł

Ks. Waldemar Wesołowski

Biskup legnicki Stefan Cichy został mianowany Ambasadorem Życia i Rodziny. Tytuł ten otrzymał z rąk przedstawicieli Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy. Miało to miejsce podczas konferencji naukowej pt. „W służbie życiu”, jaka odbyła się w Jeleniej Górze podczas obchodów Narodowego Dnia Życia.

Tytuł Ambasadora to uhonorowanie wszelkich działań i inicjatyw w służbie życiu dokonujących się w diecezji legnickiej pod patronatem biskupa Cichego. „To zaszczyt, ale i zobowiązanie” - powiedział nowy Ambasador Życia i Rodziny.

Reklama

Biskup Cichy podkreślił, że w ciągu 9 lat posługi w diecezji legnickiej dokonało się wiele w tej dziedzinie. „Ten tytuł to docenienie wszelkich działań pro life, a także mobilizacja do dalszych wysiłków” – dodał biskup legnicki.

„Tym tytułem honorujemy osoby duchowne i świeckie, które w szczególny sposób działają na rzecz życia i rodziny”– powiedział Jarosław Kniołek z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. „W sposób szczególny chcemy honorować księży biskupów, którzy stoją na czele swoich diecezji i są przewodnikami, i punktem odniesienia dla wiernych. W ten sposób zachęcamy również do współpracy z naszym Centrum” – dodał Kniołek.

W diecezji legnickiej wśród działań pro life warto wymienić: powołanie do istnienia Okna Życia, w którym do tej pory znalazło się dwoje dzieci, organizowanie Marszów dla Życia i Rodziny, Kongresów Rodzin, działalność kilku grup i stowarzyszeń skupiających małżeństwa i rodziny, działalność kilkunastu poradni rodzinnych oraz formacja doradców życia rodzinnego.

Reklama

Ponadto Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży organizuje Rajd dla Życia i akcję modlitewną 40 Dni dla Życia. Podejmowana jest także duchowa adopcja dziecka poczętego. Duszpasterstwo Rodzin organizuje także konferencje naukowe podejmujące tematy rodziny i życia człowieka.

Konferencja zatytułowana „W służbie życiu”, która odbyła się w Jeleniej Górze zorganizowana została przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego we współpracy z zakonem o. Pijarów i Politechniką Wrocławską z filią w Jeleniej Górze. Z wykładami wystąpili ks. Dariusz Oko, p. dr Artur Zięba i ks. Bogusław Wolański.

Patronat honorowy objęli: biskup legnicki Stefan Cichy oraz Prezydent miasta Robert Zawiła.

2014-03-25 06:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radom: tytuł doktora honoris causa dla bp. Henryka Tomasika

[ TEMATY ]

tytuł

Przemysław Goławski, golawski.net/ pl.wikipedia.org

Biskup Henryk Tomasik odbierze w najbliższą środę, 20 maja tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W uzasadnieniu przyznania tytułu można przeczytać, że "czas i serce dla młodych - to główne przesłanie, którym zawsze kieruje się biskup Henryk Tomasik w swojej posłudze duszpasterskiej do młodzieży".

Tytuł doktora honoris causa został przyznany na wniosek dziekana i rady wydziału przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Rada przypomina, że bp Tomasik już w latach siedemdziesiątych przedstawiał dramatyczną historię Unitów na Podlasiu. Ponadto studiowanie historycznych dokumentów zaowocowało pracami nad procesem beatyfikacyjnym Męczenników Pratulińskich. Również bp Tomasik miał znaczący udział w pracach i rozmowach nad przyspieszeniem i finalizacją tzw. positio. 6 października 1997 r. był ważnym dniem zarówno dla diecezji siedleckiej, jak i samych Siedlec, bowiem tego dnia Jan Paweł II beatyfikował męczenników. O Pratulinie usłyszał cały świat.

CZYTAJ DALEJ

Cieszyn: Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

2021-09-19 14:42

[ TEMATY ]

jubileusz

siostry

elżbietanki

Cieszyn

diecezja.bielsko.pl

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Potrójny złoty jubileusz trzech elżbietanek

Trzy elżbietanki – s. Barbara Jaworska, s. Wiktoria Kasperek i s. Dominika Piotrowska – ponowiły swoją profesję złożoną przed pięćdziesięciu laty. W parafii św. Elżbiety w Cieszynie siostry odnowiły 18 września swe śluby w obecności wspólnoty zakonnej, kapłanów, najbliższej rodziny i zaproszonych gości.

Mszy św. przewodniczył wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Marek Studenski, który zauważył w kazaniu, że jubilatki przeżyły w Zgromadzeniu 1/8 jego 400-letniego istnienia.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję