Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Połączyli siły, by formować przyszłych księży

Współpraca między diecezjami na Dolnym Śląsku zaczęła się już rok wcześniej, gdy w Legnicy powstał rok propedeutyczny, do którego dołączyli świdniccy klerycy. Pomysł się sprawdził, więc poszli krok dalej.

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

seminarium duchowne

wsd świdnica

alumni

rok propedeutyczny

ks. Włodzimierz Wołyniec

ks. Mirosław Benedyk

Moment podpisania porozumienia

Moment podpisania porozumienia

Od października tego roku w świdnickim gmachu Wyższego Seminarium Duchownego formuje się dziewięciu kandydatów do kapłaństwa. Zanim rozpoczną studia, muszą przejść „rok zerowy”. Uczą się na nim ministrantury, podstawowej wiedzy religijnej, ale przede wszystkim poznają pracę duszpasterzy, którymi w przyszłości sami chcą zostać. Mają w tym pomóc cotygodniowe odwiedziny w kolejnych parafiach, gdzie nie tylko modlą się ze wspólnotą w czasie Mszy św., ale także odwiedzają parafian poznając ich codzienne życie.

Pierwszy kanclerz

Wyjątkowy charakter mają na roku propedeutycznym także „kapłańskie” czwartki. To wówczas odwiedzają alumnów zaproszeni goście, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach nie tylko duszpasterskiej pracy, ale i pełnienie różnych funkcji w diecezjalnych strukturach. Jednym z pierwszych gości był ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, wikariusz generalny, kanclerz, a wcześniej wieloletni oficjał Sądu Biskupiego. W kalendarzu zaplanowane są wizyty także innych duchownych, w tym także biskupów.

Reklama

Historyczny dzień

Pasterze diecezji legnickiej i świdnickiej w minionym tygodniu spotkali się w WSD, by dokonać formalności w prawie przekazania kleryków z obu seminarium w ręce wrocławskiego Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

- To bardzo ważny dzień w historii formacji prezbiterów diecezji świdnickiej i legnickiej, ale i całej metropolii wrocławskiej. Bardzo cieszymy się, że nasi alumni trafiają w dobre ręce księdza rektora prof. Włodzimierza Wołyńca. Pamiętamy go z czasów seminaryjnych, ponieważ wspólnie studiowaliśmy i formowaliśmy się. Dlatego radość łączy się z pewnością, że jest to dobra droga, która pomoże w lepszym rozwoju przyszłego duchowieństwa - podkreślał bp Andrzej Siemieniewski po podpisaniu stosownych dokumentów.

Zauważył również, że alumni ze starszych roczników od początku października formują się już we Wrocławiu. Nad ich rozwojem czuwają nie tylko miejscowi moderatorzy, ale również przedstawiciele pozostałych dwóch diecezji. Ze Świdnicy posługuje im jako ojciec duchowny ks. Krzysztof Mielnik, który pełnił już tę funkcję wcześniej w naszym seminarium. Łącznikiem ds. formacji jest ks. Piotr Gołuch, który wraz z ks. Tomaszem Metelicą prowadzą rok propedeutyczny.

Przypomnijmy, że decyzją Ojca Świętego Franciszka afiliacja seminariów do uczelni jest możliwa tylko przy odpowiedniej liczbie studentów. W formacji, podobnie jak i w przypadku zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, można mówić o pewnej optymalnej liczbie osób, która sprawia, że efekty takiego procesu są najlepsze. Był czas, kiedy liczba kandydatów do kapłaństwa okazywała się odpowiednia do tego, by sens miało funkcjonowanie trzech osobnych ośrodków: we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. Dziś optymalnym jest połączenie tych ośrodków w jeden.

2022-10-17 20:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kandydaci do święceń

Niedziela świdnicka 46/2020, str. I

[ TEMATY ]

wsd świdnica

alumni

WSD Świdnica

Trzej alumni, który rozpoczęli bezpośredni etap przygotowań do święceń

Trzej alumni, który rozpoczęli bezpośredni etap przygotowań do święceń

W kaplicy świdnickiego seminarium duchownego bp Adam Bałabuch przewodniczył obrzędowi przyjęcia trzech kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Obrzęd ten odbył się po stwierdzeniu przez seminaryjnych przełożonych, że decyzja alumnów do przyjęcia święceń jest wystarczająco dojrzała i poparta niezbędnymi uzdolnieniami. Zamiar ten zgodnie z prawem musiał być wyrażony publicznie i przyjęty przez biskupa lub jego przedstawiciela. Co zostało uczynione.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję