Reklama

Edukacja

Kraków: nowy wydział na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

[ TEMATY ]

studia

Piotr Drzewiecki

Wydział Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie został erygowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. To trzeci wydział prawa kanonicznego w Polsce.

19 marca Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej erygowała Wydział Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. „Jest to dla nas ważne z dwóch powodów. Po pierwsze stanowi dowód uznania dla naszych kanonistów (to trzeci wydział prawa kanonicznego w Polsce), a po drugie otwiera kolejną szansę rozwoju dla naszej uczelni” – mówi KAI Monika Wiertek, rzeczniczka UPJPII.

Reklama

Uczelnia kilka lat starała się o przekształcenie funkcjonującego od 1990 r. Instytutu Prawa Kanonicznego w Wydział Prawa Kanonicznego. Do tej pory IPK prowadził studia III stopnia na kierunku teologia, nadając stopień licencjata kościelnego z prawa kanonicznego. Mogli je rozpocząć absolwenci teologii lub prawa (po uzupełnieniu wiedzy z podstawowych działów teologii).

„Teraz rozpoczniemy starania o otwarcie nowego kierunku studiów jednolitych magisterskich (pięcioletnich) ‘prawo kanoniczne’ dla kandydatów po maturze” – informuje Wiertek. Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w sądach i administracji kościelnej, poradniach katolickich, na uczelniach i w seminariach jako wykładowcy.

Wydział Prawa Kanonicznego UPJPII w Krakowie jest trzecim w Polsce po tego typu jednostkach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Mamy nadzieję, że przyczyni się on do rozwoju naszego uniwersytetu i wzrostu liczby studentów” – mówi rzeczniczka UPJPII.

Pierwszym dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII został ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut.

2014-03-25 17:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na naukę nigdy za późno

Niedziela małopolska 40/2013, str. 5

[ TEMATY ]

studia

wikipedia.org

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Ignatianum w Krakowie

Rozpoczął się kolejny rok akademicki. Studenci wrócili na uczelnie. Nauka jednak czeka nie tylko na młodych, ale i tych, którzy nawet będąc na emeryturze, chcą poszerzać swoją wiedzę. O Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy krakowskiej Akademii Ignatianum rozmawiamy z jego pomysłodawcą i dyrektorem, o. Romanem Darowskim SJ

AGNIESZKA KONIK-KORN: - Do kogo skierowana jest oferta Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW)?

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję