Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Maryja uczy nas posłuszeństwa wiary Bogu

[ TEMATY ]

Zwiastowanie Pańskie

Ks. Mariusz Frukacz

„Zwiastowanie Pańskie można nazwać świętem wielkości i miłości Boga, a także pokory człowieka” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 22. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.

Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali m.in. abp senior Stanisław Nowak, pierwszy metropolita częstochowski w latach 1992-2011, oraz duszpasterze rodzin z archidiecezji. Na Mszy św. obecni byli alumni Niższego Seminarium Duchownego, klerycy Wyższych Seminariów Duchownych archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych, m.in. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Domowego Kościoła.

Reklama

Przed Mszą św. odbył się obrzęd instalacji nowego kanonika gremialnego ks. prał. Jerzego Bieleckiego, rektora Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, do kapituły bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny.

W homilii abp Depo wskazał na „odkupieńczy i zbawczy sens Zwiastowania Pańskiego i przypomniał słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane podczas audiencji generalnej 29 marca 2000 r. po pielgrzymce do Ziemi Świętej: „W liturgiczną uroczystość Zwiastowania, powracając, jak gdyby do źródeł tajemnicy wiary, uklęknąłem w Grocie Zwiastowania w Nazarecie, gdzie w łonie Maryi «Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas» (J 1,14). W modlitewnym milczeniu można tam usłyszeć «fiat» Maryi, które jest jakby echem Bożego «tak», pełnego miłości do człowieka, oraz «amen» odwiecznego Syna, które otwiera każdemu człowiekowi drogę zbawienia. Właśnie tam, w tym wzajemnym dawaniu się Chrystusa i Maryi osadzone są wszystkie «drzwi święte». Tam, gdzie Bóg stał się człowiekiem, człowiek odnajduje swoją godność i swoje wzniosłe powołanie”. - Także gest uklęknięcia podczas wypowiadanych dzisiaj słów Credo mówi nam o tym, że uwielbiamy Boga, który dał nam dowód uprzedzającej i dotykalnej miłości - mówił abp Depo.

Metropolita Częstochowski, wskazując na tajemnicę Zwiastowania Pańskiego, podkreślił, że przypomina ona o „miłosnej inicjatywie Boga Stwórcy i Odkupiciela ludzkości”. - Zwiastowanie i słowa anioła wypowiedziane do Maryi to najwyższe w dziejach pozdrowienie człowieka przez Boga - podkreślił Metropolita Częstochowski i dodał, że „pełnia łaski to nie jest tytuł życzeniowy dla Maryi, ale fakt daru od Boga”.

Reklama

Abp Depo odwołał się też do słów kard. Josepha Ratzingera, który przypomniał, że poczęcie i narodzenie „jest w swej istocie faktem zbawczym”. - Bóg nigdy nie wypuszcza ze swoich rąk żadnego człowieka. Na tym opierają się nasza wolność, nadzieja, pokój serca i odpowiedzialność chrześcijanina - cytował abp Depo słowa kard. Ratzingera.

Metropolita Częstochowski zaapelował do wiernych, aby „uklęknąć duchowo w miejscu zwiastowania”. - Maryja uczy nas, jak zawierzyć się Bogu. Uczy nas kroczenia w ciemnościach wiary - mówił abp Depo i podkreślił, że „nasza cywilizacja podpowiada nam o samowystarczalności poza Bogiem i mówi, że nie jest ważne, za kim idziesz, byle tylko tobie było dobrze. Ty będziesz decydował o dobru i złu, o tym co jest prawdą i kłamstwem”.

„W Roku Zawierzenia w naszej archidiecezji Maryja staje się naszą Matką i Orędowniczką. Uczmy się od Niej” - zakończył Metropolita Częstochowski.

Po homilii odbył się obrzęd ślubowania i przyjęcia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Natomiast przed końcowym błogosławieństwem Metropolita Częstochowski udzielił specjalnego błogosławieństwa matkom oczekującym narodzin dziecka i pragnącym podjąć trud i dar macierzyństwa i rodzicielstwa.

2014-03-25 20:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A Słowo stało się Ciałem

Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 34

[ TEMATY ]

Zwiastowanie Pańskie

Archiwum

Fresk "Zwiastowanie", Konwent San Marco we Florencji

Fresk

Narodzenie Pańskie traktowane jest jako moment Wcielenia, a przecież każdy człowiek już w łonie swej matki cieszy się materialnym ciałem. Tak było także w przypadku Pana Jezusa, o którym możemy powiedzieć, że na 9 miesięcy przed swoim narodzeniem stał się jednym z nas

To m.in. dlatego święto Zwiastowania jest tak ważne dla wyznawców Chrystusa. Od V wieku wydarzenie to świętowane było w uroczysty sposób przez Kościół wschodni. Na Zachodzie przyjęło się to święto w czasach papieża św. Grzegorza Wielkiego (+ 604). Najstarszym tego świadectwem na Wschodzie jest homilia Abrahama z Efezu, wygłoszona najprawdopodobniej w Konstantynopolu między rokiem 530 a 550. Święto to w Konstantynopolu potwierdzone jest w VI wieku, w Antiochii pod koniec VI wieku, w Jerozolimie w I połowie VII wieku. Na Zachodzie natomiast potwierdzenie znajdujemy w VII wieku (Rzym i Hiszpania).

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Rekonstrukcja historyczna w Jarosławiu

2021-09-16 10:03

Henryk Grymuza

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Jarosław pamięta. Pamięta zawsze. Pamięta szczerze. Pamięć o bohaterach tej ziemi zachowuje głęboko we wdzięcznych sercach. Miłość do Ojczyzny i pamięć o jej obrońcach jest nieodzownym kanonem sumienia i polskiej racji stanu. Jarosławski żołnierz i twórca Michał Zieliński napisał piosenkę „Serce w Plecaku”. Była obecna na niemal każdym froncie, w każdej formacji, pod dachem każdego namiotu żołnierskiego. I dlatego tym dostojnym tytułem nazwano zorganizowaną 11 września rekonstrukcję historyczną obejmującą lata 1914 – 1939.

W kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla na uroczystej mszy świętej zgromadziła się młodzież, harcerze, przedstawiciele wojska, policji i innych służb mundurowych, także weterani, nauczyciele, sami jarosławianie, goście przybyli z różnych stron kraju aby w zjednoczeniu modlitewnym powierzyć Panu tych, którzy za Ojczyznę oddali życie i tych, którzy jeszcze żyją by świadczyć o hitlerowskim i sowieckim okrucieństwie. Dzięki kombatantom, pedagogom i stowarzyszeniom lokalnym budowana jest w tym mieście głęboka tożsamość z tym co polskie i co wymaga nieustającej pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję