Reklama

Polska

Województwo kujawsko-pomorskie wesprze młodych wybierających się na ŚDM

„Inwestując w młodych, nigdy się nie zawiodłem” – mówi Grzegorz Borek. Pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego zadeklarował wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przy organizacji wyjazdu uczestników na Światowe Dni Młodzieży.

[ TEMATY ]

młodzi

Toruń

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Odbędą się one w sierpniu 2023 roku w Portugalii. – Patronem naszego województwa jest św. Jan Paweł II. Ten, który zainicjował to wielkie wydarzenie. Ten, który cenił obecność każdego człowieka, zwłaszcza młodego, gdzie powtarzał, że jest on przyszłością Kościoła. Jesteśmy zobowiązani do tego, by jego wezwanie wciąż podejmować – dodał pełnomocnik.

Wielu dotychczasowych uczestników nazywa ten czas duchową inwestycją, która wielokrotnie się zwraca i daje mocny fundament do budowania przyszłości. – Młodzi mają potencjał, nawet jeśli do końca jeszcze o tym nie wiedzą. Takie wydarzenia, najpierw związane z nimi przygotowania, a potem ich realizacja, niesamowicie uaktywniają młodych. Pokazują, jakie mają talenty, wartości, zdolności. Za chwilę, w towarzystwie swoich przyjaciół, kolegów z innego kraju, kontynentu, ofiarują nam wiele dobra – dodał duszpasterz akademicki diecezji bydgoskiej ks. Piotr Wachowski, który zainicjował spotkanie w urzędzie.

„Uczestnicząc w Światowych Dniach Młodzieży odkryłam, że będąc razem, możemy podjąć wiele dobrych inicjatyw” – mówi Iwona Pozorska. – Możemy się od siebie uczyć przede wszystkim relacji z Jezusem, modlitwy, wspólnego bycia, a potem iść i przekazywać to wszystko dalej światu poprzez przykład i świadectwo własnego życia – dodała prezes Stowarzyszenia „Vestigium” w Bydgoszczy.

Jego celem jest m.in. propagowanie integracji międzynarodowej. Stąd zaangażowanie w Światowe Dni Młodzieży. – Dużo otrzymałam, przebywając z młodzieżą studencką. Także kredyt zaufania od duszpasterzy, którzy mnie prowadzili. Wszyscy oni powtarzali: dostajesz, ale potem będziesz musiała ten dług spłacić. Więc to czynię poprzez zaangażowanie i chęć pomocy innym – powiedziała Iwona Pozorska.

Ostatnie spotkanie z Ojcem Świętym w Panamie pokazało, że na wyjazd do tak dalekiego kraju mogli sobie pozwolić nieliczni Polacy. To stąd zrodził się pomysł zjednoczenia sił kilku diecezji przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Reklama

Wspólnym działaniom towarzyszyć będzie hasło „Z Kujaw i Pomorza do Lizbony”. – Chcielibyśmy pomóc młodym zredukować koszty, dostosowując je do ich możliwości, nie zwalniając przy tym z odpowiedzialności za uzbieranie choć części środków. Po to, by uszanowali dobro, które płynie do nich z wielu stron – dodał ks. Piotr Wachowski. – Niewątpliwie poznaliśmy wiele przykładów, gdzie dając młodym osobom wędkę, po pewnym czasie przynosiły one wspaniałe ryby – powiedziała Sylwia Tubielewicz-Olejnik, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przykładem były Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w 2016 roku w Krakowie. Uroczystości centralne – tak jak będzie to również w Lizbonie – były poprzedzone tzw. „Dniami w diecezjach”. Wówczas województwo kujawsko-pomorskie gościło sporą liczbę osób m.in. ze Strefy Gazy, ale także z Ameryki Południowej, Japonii. – Cały czas mamy z nimi kontakt. Śledzimy ich kariery. Widzimy, jak przyjazd do Polski, opuszczenie po raz pierwszy w życiu swojego regionu, kontynentu, były wielką inspiracją do dalszego rozwoju – dodała Sylwia Tubielewicz-Olejnik.

Na dzisiaj szacuje się, że tylko z diecezji bydgoskiej na wydarzenia do Lizbony wyruszy około dwustu młodych. We współpracę weszły także diecezje: toruńska, pelplińska, włocławska i gnieźnieńska.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Bo jak napisał w swoim orędziu do uczestników papież Franciszek – „Dobry pośpiech zawsze kieruje nas ku górze”. – Światowe Dni Młodzieży są czasem „ładowania serc”. Dzięki nim energia, wiara, entuzjazm, którego doświadczają młodzi podczas takich spotkań, mogą przekazywać w miejscach i środowiskach, gdzie spotykają się z drugim człowiekiem, będąc świadkiem wiary w Jezusa – dodał duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Michał Bubacz.

Młodzi, którzy chcą „wstać z kanapy” i wyjechać na spotkanie z papieżem Franciszkiem do Lizbony powinni dokonać rejestracji. Najlepiej uczynić to poprzez kontakt z punktami, działającymi w diecezjach. – Będąc na wcześniejszych ŚDM, przygotowując je w Krakowie, uczestnicząc w nich w Panamie, mam przekonanie, że jest to inwestycja, w którą trzeba wkładać dużo siły i energii. Dlatego, że dla młodych globalne wydarzenia mają duże znaczenie. Uzmysławiają i pokazują, że są miliony rówieśników, którzy przeżywają podobne wartości. To ich podnosi na duchu, uskrzydla, pomaga realizować plany i ambicje, które mają zakorzenione w swoich sercach – dodał ks. Piotr Wachowski. – Chcemy przede wszystkim pomóc finansowo, ale też i organizacyjnie. Myślę, że wypracowane do tej pory doświadczenia pomogą nam dobrze zaplanować Światowe Dni Młodzieży – dodał Grzegorz Borek, pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

2022-11-10 19:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: o godz. 12.00 prezentacja hymnu ŚDM /transmisja LIVE

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

W środę o godz. 12.00 czasu polskiego zostanie zaprezentowany hymn Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023. Prezentacja odbędzie się online.

Prezentację oficjalnego hymnu ŚDM Lizbona 2023 będzie można śledzić na żywo, za pośrednictwem kanału YouTube Komitetu Organizacyjnego spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję