Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI do Polaków

Papież modli się za ofiary huraganów w Polsce

O swojej duchowej bliskości i pamięci w modlitwie zapewnił ofiary niedawnych huraganów w Polsce Benedykt XVI 20 sierpnia w pozdrowieniach w języku polskim, jakie wygłosił do pielgrzymów podczas audiencji generalnej w Castel Gandolfo. Oto tekst wypowiedzi papieskiej: - W minionym tygodniu przeszły przez Polskę niespotykane w tym regionie burze i huragany. Są zabici i ranni. Wielu straciło dobytek całego życia. Wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób ucierpieli na skutek tego żywiołu, pragnę zapewnić o mojej duchowej bliskości i pamięci w modlitwie. I wszystkich was tu obecnych niech Pan Bóg błogosławi!

Katecheza papieska - 20 sierpnia 2008

Święci miesiąca sierpnia

Drodzy Bracia i Siostry!
Każdego dnia Kościół daje nam do rozważań jednego lub kilkoro świętych i błogosławionych, abyśmy ich wyznawali i naśladowali. W tym tygodniu np. wspominamy kilkoro z nich, bardzo drogich pobożności ludowej. Wczoraj był to św. Jan Eudes, który w obliczu rygoryzmu jansenistów - jesteśmy w XVII wieku - promował pogodną pobożność, której niewyczerpane źródła wskazywał w Najświętszych Sercach Jezusa i Maryi. Dzisiaj wspominamy św. Bernarda z Clairvaux, nazwanego przez papieża Piusa VIII „doktorem miodopłynnym”, gdyż wyróżniał się „umiejętnością wydobywania z tekstów biblijnych sensu, który był ukryty”. Tego mistyka, który pragnął żyć zanurzony w „świetlistej dolinie” kontemplacji, bieg wydarzeń doprowadził do podróżowania po Europie, aby mógł w ten sposób służyć Kościołowi, stosownie do potrzeb tamtych czasów, i bronić wiary chrześcijańskiej. Określano go także mianem „doktora maryjnego”, ale nie dlatego, że napisał bardzo wiele o Matce Bożej, lecz dlatego, że potrafił ukazać w tych tekstach zasadniczą rolę, jaką odgrywa Ona w Kościele, przedstawiając Ją jako doskonały wzór życia zakonnego i wszelkiej innej formy życia chrześcijańskiego.
Jutro będziemy wspominali św. Piusa X, który żył w okresie burzliwych przemian historycznych. To o nim Jan Paweł II powiedział, odwiedzając w 1985 r. jego strony rodzinne: „Walczył i cierpiał w imię wolności Kościoła i dla tej wolności okazał się wkrótce zdolny poświęcić przywileje i zaszczyty, aby stawić czoło niezrozumieniu i szyderstwom, gdy uznawał tę wolność za ostateczną gwarancję integralności i spójności wiary” (Nauczanie Jana Pawła II, VIII, 1, 1985, str. 1818).
Najbliższy piątek będzie poświęcony Najświętszej Maryi Pannie Królowej - jest to wspomnienie ustanowione przez sługę Bożego Piusa XII w 1955 r., a które odnowa liturgiczna, zaproponowana przez Sobór Watykański II, umieściła w kalendarzu jako uzupełnienie uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej, ponieważ oba te przywileje stanowią jedną tajemnicę. I wreszcie w sobotę będziemy się modlić do św. Róży z Limy, pierwszej świętej kanonizowanej z Ameryki Łacińskiej, której jest główną patronką. Św. Róża lubiła powtarzać: „Gdyby wszyscy ludzie wiedzieli, co to znaczy żyć w łasce, nie obawialiby się żadnych cierpień i chętnie znosiliby wszelkie kary, łaska bowiem jest owocem cierpliwości”. Zmarła w wieku 31 lat w 1617 r., po krótkim istnieniu wypełnionym wyrzeczeniami i cierpieniem, w uroczystość św. Bartłomieja Apostoła, którego była wielką czcicielką, gdyż poniósł męczeństwo szczególnie bolesne.
Drodzy Bracia i Siostry! Dzień po dniu Kościół umożliwia nam kroczenie we wspólnocie świętych. Hans Urs von Balthasar napisał, że święci stanowią najważniejszy komentarz Ewangelii, są jej aktualizacją na co dzień, toteż ukazują nam rzeczywistą drogę dostępu do Jezusa. Francuski pisarz Jean Guitton opisywał ich „jak kolory cienia w stosunku do światła”, gdyż dzięki odcieniom i akcentom właściwym każdemu z nich odzwierciedlają oni światło świętości Boga. Jakże ważny i pożyteczny jest zatem obowiązek pielęgnowania znajomości i czci oddawanej świętym, obok codziennych rozważań Słowa Bożego i synowskiej miłości do Matki Bożej!
Okres wakacji stanowi z pewnością korzystny czas, aby wziąć do ręki życiorys i pisma zwłaszcza niektórych świętych mężczyzn lub kobiet, ale każdy dzień roku daje nam okazję do zawarcia bliższej znajomości z naszymi niebieskimi patronami. Ich doświadczenie ludzkie i duchowe pokazuje, że świętość nie jest czymś luksusowym, nie jest przywilejem dla nielicznych, nie jest celem niedostępnym dla zwykłego człowieka; w rzeczywistości jest ona przeznaczeniem wspólnym wszystkim ludziom, powołanym do bycia dziećmi Bożymi, powszechnym powołaniem wszystkich ochrzczonych. Świętość jest proponowana wszystkim; oczywiście, nie wszyscy święci są tacy sami: są bowiem, jak wspomniałem, odbiciem światła Bożego. I niekoniecznie wielkim świętym jest ten, który ma szczególne charyzmaty. Jest bowiem bardzo wielu świętych, których imiona znane są tylko Bogu, gdyż prowadzili na ziemi życie, patrząc z zewnątrz, jak najnormalniejsze. I właśnie ci „normalni” święci są szczególnie upragnieni przez Boga. Ich przykład świadczy o tym, że tylko wtedy, gdy pozostaje się w kontakcie z Panem, napełnia On nas swym pokojem i swoją radością i jest się w stanie szerzyć wszędzie pogodę ducha, nadzieję i optymizm. Biorąc pod uwagę różnorodność ich charyzmatów, Bernanos - pisarz francuski, którego zawsze fascynowała idea świętych, i który wielu z nich cytuje w swych utworach - zauważył, że „każdy żywot świętego jest jak nowy rozkwit wiosny”. Niech tak będzie także dla nas! Niech wyjedna nam tę łaskę Maryja, Królowa Wszystkich Świętych, Matka i Ucieczka Grzeszników!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Benedykt XVI - papież

Z oryginału włoskiego tłumaczył o. Jan Pach OSPPE

Modlitwa „Anioł Pański”

O utworzenie korytarza humanitarnego w Osetii Południowej zaapelował 17 sierpnia w Castel Gandolfo Benedykt XVI, przemawiając do pielgrzymów po modlitwie „Anioł Pański”. Papież zapewnił o swej bliskości z ofiarami konfliktu w Gruzji i wezwał do zajęcia się uchodźcami, szczególnie kobietami i dziećmi, którym brakuje środków do życia. Prosił także o modlitwę o to, aby rozejm osiągnięty z pomocą Unii Europejskiej mógł przekształcić się w trwały pokój na drodze dialogu.
W zasadniczym rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę maryjną Ojciec Święty powiedział, że wspólnota chrześcijańska ma pomagać wszystkim w przezwyciężaniu pokusy rasizmu i nietolerancji, a także w dokonywaniu wyborów szanujących godność człowieka.
Benedykt XVI wezwał także, by nie przyzwyczajać się do smutnej rzeczywistości, jaką są liczne wypadki drogowe. Zauważył, że wiele wypadków spowodowanych jest przekraczaniem przez kierowców dozwolonej prędkości i nieodpowiedzialną jazdą. - Prowadzenie pojazdów wymaga poczucia obywatelskiej odpowiedzialności - zaznaczył Papież. Jego zdaniem, chrześcijanie powinni robić rachunek sumienia z tego, jak prowadzą samochody.

Reklama

Pogrzeb bp. Eggera z Bressanone

W katedrze w Bressanone (Brixen) na północy Włoch odbył się 21 sierpnia pogrzeb biskupa diecezji Bolzano-Bressanone - Wilhelma Emila Eggera. Został on pochowany w miejscowej katedrze obok swoich poprzedników z 250 minionych lat. Oficjalnym delegatem Benedykta XVI na tych uroczystościach był patriarcha Wenecji kard. Angelo Scola. Do czasu mianowania nowego ordynariusza duchową diecezją zarządzać będzie arcybiskup sąsiadującego z nią Trydentu - Luigi Bressan, zaprzyjaźniony z bp. Eggerem od czasów studenckich w Rzymie.
Bp Wilhelm Egger, kapucyn, zmarł 16 sierpnia w wieku 68 lat na atak serca, w pięć dni po wyjeździe z Bressanone Ojca Świętego Benedykta XVI. „Śmierć biskupa pozostawiła głęboką lukę” - napisał niemiecki watykanista Johannes Schidelko. Podkreślił on, że jako biskup Bolzano-Bressanone hierarcha ten ciągle zabiegał o dialog i pojednanie w tym niemiecko-włosko-ladyńsko-języcznym regionie, naładowanym emocjami.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze Świętym Pawłem

A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5,5).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

"Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - napisała Aleksandra Twardowska-Kaczmarek cytowana przez Polską Fundację Muzyczną w mediach społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07

[ TEMATY ]

punkt widzenia

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Cóż, w „uśmiechniętej Polsce” musimy się przyzwyczaić, że o takich zmianach kadrowych dowiadujemy się od „zaprzyjaźnionej stacji”, nawet jeśli akurat w tej sprawi przekazanie informacji o odwołaniu kpt. Michalskiej akurat przez TVN24 to wyjątkowa potwarz, biorąc pod uwagę to co wyprawiała ta stacja w czasie ruskiej operacji na polskiej granicy z Białorusią. Jego treść to kolejny element tej polityki dezinformacyjnej, bo „dzieci z Michałowa” tak cynicznie wykorzystane przez polityków ówczesnej opozycji były tak częstym tematem „pytań” zaprzyjaźnionych reporterów, że kiedyś kpt. Michalska rzuciła „mój ulubiony temat”, co zostało perfidnie wykorzystane przeciwko niej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję