Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Świeca, która tworzy polską wigilię

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Tomasz Kopytowski

Od 29 lat nieodłącznym elementem wigilijnego stołu w Polsce jest świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, akcji, którą Caritas w Polsce prowadzi co roku od pierwszej Niedzieli Adwentu. Płonąca na milionach stołów świeca jest znakiem Chrystusa – Światłości świata, który przychodzi do nas w tę noc, ale również znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi pomocy dziećmi w Polsce i na świecie. Zapatrzeni w płomień świecy Caritas przeżywamy cud wcielenia Bożego Syna, który powierza swój człowieczy los w ludzkie ręce. Ten sam płomień jest też dla nas widocznym znakiem konkretnej pomocy, której udzielamy tym, którzy – jak Boże Dziecię – potrzebują czułej troski drugiego człowieka.

70 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafiło do parafii w archidiecezji łódzkiej. Pozyskane w ramach dzieła datki Caritas przeznacza na całoroczne dożywianie dzieci, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Część środków pozostaje do dyspozycji parafialnych grup charytatywnych. Wigilijne Dzieło wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na dożywianie 500 dzieci w krajach Afryki i Ameryki Południowej, m.in. na Madagaskarze w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów, w Burkina Faso oraz w pogrążonej w chaosie i kryzysie Wenezueli.

Od 23 lat Dzieło ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego. W wielowyznaniowej i wielokulturowej Łodzi tradycją jest już wspólne zapalanie świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przez duchownych Kościołów chrześcijańskich.  

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można również wspierać wpłacając swoją darowiznę dla Caritas. Szczegółowe informacje: www.caritas.lodz.pl

2022-11-24 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Chojny: Na wrześniowym pielgrzymim szlaku

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu wraz z początkiem września organizuje autokarową pielgrzymkę przez Zakopane, Ludźmierz oraz Kalwarię Zebrzydowską.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję