Reklama

Kościół

Obradowała Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski

Troska o kształt współczesnej teologii, omówienie aktualnej jej sytuacji oraz wytyczenie kierunków do podejmowania interdyscyplinarnych dyskusji na ten temat – były przedmiotem obrad Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Spotkała się ona pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, w czwartek 24 listopada, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

[ TEMATY ]

episkopat

KEP

„W obecnych czasach teologia musi dostosować się do kryteriów obowiązujących w innych dyscyplinach naukowych. Te kryteria niekiedy nie uwzględniają tego, czym teologia powinna się w istocie zajmować. Nie uwzględniają Boga, ale często redukują się do psychologii czy socjologii, w konsekwencji czego umyka nam istota rzeczy” – powiedział ks. prof. Krzysztof Pawlina, sekretarz Rady Naukowej KEP.

Ks. Pawlina zauważył również, że żyjemy dzisiaj nie tylko w świecie sekularyzacji, ale w świecie postsekularyzacji. „Następuje przedefiniowanie niektórych pojęć, np. pojęcia Kościoła. Obserwujemy także socjologizację i psychologizację Kościoła, polegającą na tym, że to nie Bóg jest punktem odniesienia, tylko opinia ludzi na dany temat. Natomiast od teologów oczekuje się, by nie zgubili Boga z nauki o Nim. Jest to pierwszorzędna sprawa” – zaznaczył ks. prof. Pawlina. Dodał, że troska o teologię dzisiaj, to troska nie tylko o poziom nauczania, ale o to, by nie zgubić jej istoty.

Wyjściem do omówienia sytuacji teologii w obecnych czasach był referat wygłoszony przez ks. prof. Janusza Królikowskiego, w którym przeanalizował stan teologii od roku 1989, aż do chwili obecnej.

Reklama

„Po 1989 roku teologia niewątpliwie zaczęła się rozwijać. Wówczas zaczęły powstawać nowe wydziały teologiczne, kiedy to po wprowadzeniu katechezy do szkół zaczęto dokształcać przyszłych katechetów. Zakładano wówczas wiele czasopism, w których teologowie dzielili się swoją wiedzą. Powstawały liczne monografie i książki o tematyce teologicznej. W przeszłości uprawiano teologię tzw. klasyczną, a jej najsilniejszą gałąź stanowiła patrologia, która jest inspiracją także dla teologii współczesnej” – przypomniał ks. prof. Pawlina.

Jak zapewnił Sekretarz Rady Naukowej KEP, w końcowej dyskusji pojawiło się dużo troski o to, aby zachować swoją tożsamość. Zaproponowano również pozytywne kierunki do dysputy interdyscyplinarnej, które podejmując dialog z innymi dziedzinami i dyscyplinami, będą zwracać uwagę na tematy ważne z punktu widzenia teologii i poszerzać wspólny punkt widzenia.

2022-11-25 14:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: jedna trzecia episkopatu w izolacji

Jeden z biskupów francuskich, obecny podczas wizyty ad limina w Watykanie uzyskał wynik pozytywny na obecność koronawirusa, według informacji uzyskanych przez portal tygodnika „La Vie”. W związku z tym jedna trzecia francuskiego episkopatu jest izolowana.

Ze względu na środki ostrożności związane z koronawirusem wizyty ad limina biskupów francuskich w Watykanie musiały zostać skrócone i ograniczone. Tak więc tylko jedna grupa - z zachodniej Francji - mogła spotkać się z Ojcem Świętym i niektórymi przedstawicielami dykasterii Kurii Rzymskiej w dniach od 9 do 15 marca. Ale jeden z 29 obecnych w tej pierwszej grupie biskupów uzyskał wynik pozytywny na obecność Covid-19. Biskupi, którzy byli w jego towarzystwie, znajdują się zatem w sytuacji odosobnienia i muszą podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności dla siebie i otaczających ich osób.

CZYTAJ DALEJ

Studenci pytają o Kościół i państwo

2023-01-26 09:33

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Uniwersytet Zielonogórski

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Tadeusz Stanisławski

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Tadeusz Stanisławski był gościem kolejnego spotkania Pogadaj z Czarnym

Ks. Tadeusz Stanisławski był gościem kolejnego spotkania Pogadaj z Czarnym

Kościół a państwo – taki był temat kolejnego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym.

Gościem Koła Akademickiego KSM był ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski, dziekan wydziału prawa i administracji UZ.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję