Reklama

10 lat stowarzyszenia rodzin katolickich diecezji toruńskiej (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

10 lat Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej to może niezbyt imponująca rocznica, jeżeli jednak przełożyć to na 10 lat działalności i dokonań w tym krótkim okresie, to stanowią one budujące świadectwo udziału świeckich w życiu Kościoła lokalnego.
Korzenie SRK Diecezji Toruńskiej wywodzą się z 1991 r., kiedy w ramach erygowanego przez bp. Mariana Przykuckiego SRK Diecezji Chełmińskiej doszło do powstania Oddziału Toruńskiego Stowarzyszenia. 5 kwietnia 1992 r. 18-osobowa grupa członków założycieli (9 małżeństw) zainicjowała za aprobatą biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego powstanie Stowarzyszenia w ramach nowo powstałej diecezji toruńskiej. Asystentem kościelnym mianował Ksiądz Biskup ks. kan. Józefa Nowakowskiego, od początku związanego ze Stowarzyszeniem. Biskup Andrzej wkrótce zatwierdził Statut Stowarzyszenia, a 24 lipca 1992 r. SRK Diecezji Toruńskiej uzyskało osobowość prawną i zostało wpisane do rejestru Stowarzyszeń pod nr. 495. 28 września powstało pierwsze koło przy parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu. 5 listopada Ordynariusz diecezji wydał odezwę do wiernych diecezji toruńskiej o powołaniu Stowarzyszenia.
Wkrótce zaczął ukazywać się informator Stowarzyszenia W rodzinie, a następnie miesięcznik Przyjaciel. Na I Walnym Zgromadzeniu 30 stycznia 1993 r. dokonano wyboru Zarządu Diecezjalnego, który znalazł swoją siedzibę w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Pierwszym prezesem SRK Diecezji Toruńskiej, liczącego wówczas 137 członków w 18 Kołach, został Tomasz Kowalski. Nie sposób wymienić wszystkich dokonań tego okresu. Jedną z inicjatyw był konkurs fotograficzny nt. Kościół chełmiński - Kościół toruński 1243-1993, którego pokłosiem były wystawa i album ofiarowany Ojcu Świętemu podczas audiencji generalnej dla pielgrzymów diecezji toruńskiej w Rzymie. Stowarzyszenie zaznaczało swoją obecność w życiu diecezji rokroczną organizacją Diecezjalnych Kongresów Rodzin - najpierw w Wąbrzeźnie, następnie w Grudziądzu, organizacją sesji Ku przyszłości rodziny ludzkiej, utworzeniem Klubu Wideo oraz biblioteki dla rodzin. W 1994 r. bp Andrzej Suski przydzielił Stowarzyszeniu siedzibę przy ul. ks. Pawła Gogi. 28 stycznia 1995 r. odbyło się III Walne Zgromadzenie Delegatów SRK DT, na którym prezesem wybrano Annę Sobecką. Kolejne lata przyniosły dalszy wzrost liczebny członków i nowe formy działania, w tym organizowanie Diecezjalnych Festynów Rodzin na toruńskich Jordankach, z których dochód był przeznaczony na dofinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin najuboższych.
27 lutego 1999 r. na VII Walnym Zgromadzeniu Sprawozdawczo-Wyborczym Delegatów SRK dokonano wyboru nowych władz Stowarzyszenia z prezesem Józefem Mielcarkiem na czele. Na VIII Walnym Zgromadzeniu 26 marca 2000 r. ogłoszono, że w diecezji działa 26 Kół, a liczba członków wynosi łącznie 593. Ostatnie lata były latami ważnych wydarzeń w kraju i diecezji, w których Stowarzyszenie miało swój udział. Należały do nich przygotowania i przeżycie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu, a następnie Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Rok Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego uczciło Stowarzyszenie przygotowaniem wraz z Urzędem Miasta Torunia, UMK i Kurią Diecezjalną uroczystej sesji poświęconej Prymasowi Tysiąclecia (25-26 maja i 11 czerwca 2001 r.) oraz pielgrzymką rodzin do Rywałdu Królewskiego. Przygotowania do obchodów 10-lecia erygowania diecezji przeżywano w łączności z przygotowaniami do 10-lecia Stowarzyszenia.
Członkowie Stowarzyszenia rokrocznie pogłębiają swoją formację w czasie dni skupienia - najpierw w Licheniu, następnie w Chełmży, obecnie w Zamku Bierzgłowskim, prowadzonych przez ks. prał. Józefa Nowakowskiego. Do tradycji należy już udział w dorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin i Małżeństw na Jasną Górę. Stałą formą udziału Stowarzyszenia w życiu Torunia stały się Spotkania Wtorkowe w Centrum Dialogu Społecznego im. Jana Pawła II, których inauguracja odbyła się 18 września wykładem o. Karola Meissnera pt. Pozytywny program wychowania do miłości.
W związku z podziałem administracyjnym diecezji toruńskiej na trzy rejony: brodnicki, grudziądzki i toruński, Zarząd Diecezjalny powołał Oddziały Rejonowe w Grudziądzu (3 czerwca 2000 r.) i w Toruniu (10 czerwca 2000 r.). Asystentem kościelnym Oddziału Grudziądzkiego został ks. Marek Borzyszkowski, a pierwszym prezesem Krzysztof Kosiński, asystentem Oddziału Toruńskiego - ks. kan. Leon Ulatowski, prezesem Maria Major.
Dużą pracą Zarządu Diecezjalnego było opracowanie Statutu, uwzględniającego nową strukturę organizacyjną Stowarzyszenia oraz opracowanie regulaminów pracy Kół, Oddziałów i Zarządu Diecezjalnego, a także poszczególnych komisji i ordynacji wyborczych, co w głównej mierze Stowarzyszenie zawdzięcza prezesowi Józefowi Mielcarkowi. Staraniem rzecznika prasowego Hanny Kosińskiej systematycznie ukazuje się Biuletyn Stowarzyszenia. Stowarzyszenie wielokrotnie włączało się do akcji zbierania podpisów i przesyłania ich do parlamentu w sprawach: obrony życia dziecka poczętego, przeciw zmianie ustawy zabraniającej aborcję, protestu "nie dla eutanazji", przeciw zmianom w programie przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie itp.
Oddział Rejonowy w Grudziądzu posiadał już wieloletnią tradycję jako Oddział Dekanalny, którego początki wiążą się z osobą ks. Andrzeja Dziedziula - marianina. Do głównych przejawów działalności Oddziału należą organizowane rokrocznie Kongresy Wspólnot Katolickich, pomoc w organizacji Grudziądzkiego Centrum Caritas, prowadzenie Poradni Rodzinnej "Krąg" oraz utworzenie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego "Collegium Primum".
Ważnym dokonaniem młodego Oddziału Rejonowego w Toruniu było powstanie Toruńskiego Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych, któremu Biskup Toruński przydzielił siedzibę przy kościele Matki Bożej Królowej Polski na Rubinkowie I w Toruniu, a Urząd Miasta Torunia dotację na organizację i działalność. Centrum pełni dyżury w poniedziałki, w godz. 16.00-20.00, przy ul. Jodłowej 13 (tel. 645-58-77). Zarząd Rejonowy zorganizował dwa szkolenia poświęcone tematyce zagrożeń młodzieży ze strony sekt z udziałem dyrektorów i pedagogów wszystkich szkół toruńskich, które przeprowadziła Aleksandra Poeplau, pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. rodziny i osób niepełnosprawnych. Oddział Toruński wziął również na siebie organizację Spotkań Wtorkowych w Centrum Dialogu Społecznego w każdy trzeci wtorek miesiąca (o godz. 18.45).
Najważniejszym elementem działalności jest jednak praca organiczna Kół na terenie własnych parafii. Nie będzie przesadne stwierdzenie, że Kościół toruński jest żywy m.in. dzięki wielu inicjatywom członków Stowarzyszenia, do których należą te o szerokim zasięgu oddziaływania, jak utworzenie Kina Parafialnego "Bielany - Edukacja 2000" przy parafii św. Józefa w Toruniu, rokroczna organizacja Festiwalu Pieśni i Piosenki Bożonarodzeniowej o zasięgu diecezjalnym przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu czy zorganizowanie i prowadzenie Ogniska Wychowawczego w parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu.
Codziennym przejawem działalności Kół jest m.in. praca charytatywna w parafii, zwłaszcza na rzecz dzieci i rodzin wielodzietnych, osób samotnych, chorych i starszych. Życie parafii ożywiają takie działania, jak: organizowanie pielgrzymek, festynów parafialnych, zawodów sportowych, spotkań przy ognisku ze śpiewem pieśni patriotycznych, harcerskich i religijnych, jubileuszy małżeństw, konkursów dla dzieci, spotkań opłatkowych dla osób samotnych i starszych, organizowanie Dnia Chorych w parafii, udział w liturgii Mszy św. poprzez czytanie Słowa Bożego, prowadzenie Drogi Krzyżowej, rozważań różańcowych, adoracji, nabożeństw majowych przy figurkach przydrożnych, redagowanie gazetek parafialnych, a także organizowanie zabaw sylwestrowych i spotkań andrzejkowych. Członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej włączają się w pracę poradnictwa rodzinnego, pełnią funkcję radnych, a nawet posłów, znajdują się w Radach Okręgowych Torunia, są członkami Komisji ds. Rodziny przy Radach Miejskich, pełnią służbę w Radiu Maryja i redakcji Głosu z Torunia.
Pasterz Kościoła toruńskiego w czasie Mszy św. przed Walnym Zgromadzeniem 11 marca 2000 r. wypowiedział następujące słowa: "Tak bardzo pragnę, by to Stowarzyszenie było ewangelicznym zaczynem naszej diecezji, zwłaszcza gdy chodzi o apostolstwo wśród rodzin. Jest to szczególne pole ewangelizacji, o czym Ojciec Święty wielokrotnie mówi i pisze, stawiając niejako na pierwszym miejscu wśród pól nowej ewangelizacji właśnie rodziny. Bo rodzina dzisiaj przeżywa wiele dotkliwych kryzysów, trudności, ale też trzeba pamiętać, że przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę i to nie jest jakiś frazes, hasło fasadowe. To jest najprawdziwsza z prawd, że takie będzie przyszłe pokolenie, jakie są dzisiaj rodziny. (...) My wiemy, że Chrystus chce w nas mieć apostołów czyli tych, którzy wciąż wyszukują Mu nowych ludzi, którzy Mu nowych uczniów przymnażają. I tej apostolskiej postawy Stowarzyszeniu chciałbym życzyć jako podstawy jego rozwoju".
SRK Diecezji Toruńskiej jest członkiem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich. Członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy katolik, gdyż każdy jest w jakiejś rodzinie, z niej się wywodzi, a podstawowym celem Stowarzyszenia jest służba rodzinie szeroko pojęta. Zapraszamy, by krąg dobra na rzecz rodziny, Kościoła, Ojczyzny poszerzać poprzez zaangażowanie we wspólnocie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Toruńskiej.
Adres: 87-100 Toruń, ul. Łazienna 22; tel. 621-12-09 w. 23.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

[ TEMATY ]

LGBT

Kosowo

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

"Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć (ten cel) w najbliższej przyszłości" - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ DALEJ

Prawdziwy cytat "GW"

2024-04-27 17:54

MW

15 kwietnia, a jeszcze wcześniej w wydaniu papierowym “Niedzieli Wrocławskiej” ukazał się artykuł krytykujący pomysły ustaw o liberalizacji aborcji. W artykule została zawarta wypowiedź wrocławskiego lekarza, która po decyzji naszej redakcji, została zacytowana anonimowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję