Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na blogach piszą

Dla nieprzyzwyczajonych do takiego języka - to dyplomatyczna mowa, która oznacza otwartą rewoltę. Austriaccy biskupi żądają prawa weta wobec tej nominacji i przyszłych nominacji biskupów w Austrii.
Creativeminority - blog o liście austriackich biskupów do Ojca Świętego

Ojcze Święty, prosimy, daj nam ks. Gerharda Marię Wagnera na nowego arcybiskupa Saint Louis. Jeśli nie chcą go w Linzu, będziemy szczęśliwi mieć go u siebie.
Thetimman

Fronda przeciw Papieżowi, przede wszystkim w krajach germańskich, staje się upokarzająca. (…) Przełom antyliberalny, bardziej niż konserwatywny, jest konieczny w Kościele.
Kto tego nie rozumie i nie chce porzucić własnej linii ideologicznej, jest tak samo wsteczny, jak ten, kto w całości odrzuca Sobór Watykański II.
Ks. Alessandro Ratti, Włochy

Mocno wierzę, że wchodzimy w taki okres historii Kościoła, który będzie dotykał kwestii tak istotnych, jak chrystologiczne kontrowersje pierwszego tysiąclecia. Będzie o naturze samego Boga. Sam Papież i zgromadzeni wokół niego stoją za kontynuacją katolickiej wiary. Bóg mówi bezpośrednio przez Objawienie i Tradycję, Bóg wchodzi bezpośrednio w życie wierzących przez sakramenty, człowiek jest zbawiany przez wejście w relację z Bogiem w Jego Kościele.
Ks. Ray Blade, Brighton, Wielka Brytania

Ateizm jest sam w sobie sprzeczny z ludzką naturą, bo każe odciąć się człowiekowi od Bożego Oblicza, choć człowiek rodzi się z naturalnym pragnieniem bycia ku Bogu.
xandrzejblog, Polska

Orędzie papieskie na Wielki Post

O wartości i sensie postu

Wartość i sens postu to tematy, którym Benedykt XVI poświęca orędzie na tegoroczny Wielki Post. Papież wskazuje, że w ten sposób wierni mogą wyrażać swą solidarność z najbardziej potrzebującymi braćmi. Zachęca parafie oraz wspólnoty kościelne do odnowienia indywidualnego i wspólnotowego praktykowania postu, słuchania Słowa Bożego, a także uczynków miłosierdzia. Zwraca uwagę na znaczenie częstego uczestnictwa w Eucharystii i przystępowania do sakramentu pokuty. Przypomina, że w celu jak najlepszego przygotowania do świąt wielkanocnych i doświadczenia mocy Bożej liturgia w okresie Wielkiego Postu zachęca wiernych do modlitwy, jałmużny i postu.
Ojciec Święty podkreśla, że post pomaga unikać grzechu i tego wszystkiego, co do niego prowadzi. Jest on nam dany jako środek pozwalający odnowić przyjaźń z Bogiem, zaś jego celem jest spożywanie „prawdziwego pokarmu”, którym jest pełnienie woli Ojca. „Człowiek wierzący przez post pragnie z pokorą zawierzyć się Bogu, ufając w Jego dobroć i miłosierdzie” - napisał Benedykt XVI.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Jezus, jak prorokował Izajasz, jest Sługą Pańskim, który „obarczył się naszym cierpieniem, dźwigał nasze boleści” (Iz 53, 4). W swej męce stanie się niczym trędowaty, nieczysty z powodu naszych grzechów, oddzielony od Boga: wszystko to uczyni z miłości, w celu wyjednania nam pojednania, przebaczenia i zbawienia. W sakramencie pokuty Chrystus, ukrzyżowany i zmartwychwstały, za pośrednictwem swoich szafarzy oczyszcza nas swym nieskończonym miłosierdziem, przywraca nas do jedności z Ojcem Niebieskim i z braćmi, obdarza nas swoją miłością, swoją radością i swoim pokojem.
Z rozważania przed modlitwą „Anioł Pański”, 15 lutego 2009 r.

Prawdę mówiąc, „Civitas Vaticana” jest niemal niewidocznym punktem na geograficznej mapie świata, państwem niewielkim i bezbronnym, pozbawionym budzącego postrach wojska, pozornie nieposiadającym znaczenia w wielkich międzynarodowych strategiach geopolitycznych. A jednak ten widoczny ośrodek całkowitej niezależności Stolicy Apostolskiej był i jest centrum promieniowania nieustannego działania na rzecz solidarności i dobra wspólnego. Czyż nie jest prawdą, że właśnie dlatego ze wszystkich stron patrzy się z wielką uwagą na ten skrawek ziemi?
Z przemówienia na sesji z okazji 80. rocznicy powstania Państwa Watykańskiego, 14 lutego 2009 r.

Tydzień w Watykanie

Spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi przybyła 18 lutego na spotkanie z Ojcem Świętym. Spotkanie o tyle interesujące, że Pelosi w rubryce wyznanie wpisuje - katolik, a jest jednocześnie znana jako zażarta zwolenniczka prawa do zabijania nienarodzonych. Co więcej, w wywiadach prasowych niejednokrotnie przedstawiała rzekome argumenty teologiczne wspierające aborcję. Obrońcy życia za Oceanem obawiali się, że spotkanie z Benedyktem XVI może posłużyć Pelosi do usprawiedliwiania jej postawy. Do trwającej kwadrans rozmowy doszło po audiencji generalnej. Nie wpuszczono na nie reporterów, stąd nie ma żadnego zdjęcia. W przekazanym później prasie komunikacie stwierdzono, że Ojciec Święty przedstawił Pelosi niezmienne stanowisko Kościoła obowiązujące też katolickich legislatorów. W oświadczeniu Pelosi pominięto zupełnie odniesienie do słów Benedykta XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zaproszenie Papieża do Wielkiej Brytanii

Premier brytyjskiego rządu Gordon Brown zaprosił Benedykta XVI do odwiedzenia Wielkiej Brytanii. Poinformował o tym dziennikarzy sam Brown tuż po prywatnej audiencji, jakiej 19 lutego udzielił mu Papież w Watykanie. Podczas spotkania rozmawiano o kryzysie gospodarczym i obowiązku pomocy krajom rozwijającym się. Zwrócono uwagę na konieczność większej współpracy Watykanu i Wielkiej Brytanii przy realizacji projektów dotyczących rozwoju i ochrony środowiska naturalnego. Rozmawiano również o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Poruszono wiele tematów dotyczących relacji dwustronnych, interesujących szczególnie wspólnotę katolicką w Wielkiej Brytanii.
Brytyjski premier rozmawiał także z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertonem oraz sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami abp. Dominique Mambertim.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze Świętym Pawłem

Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami.
Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, [wie], że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą
(Rz 8, 26-27).

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

[ TEMATY ]

patron

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Święty Josemaría Escrivá de Balaguer poświęcił się dla Boga i bliźnich. Urodził się w Barbastro w Hiszpanii, w pobożnej i dobrze sytuowanej rodzinie. Rodzice ukształtowali jego niezachwianą wiarę i ufność w siłę modlitwy i Bożej Opatrzności. Gdy miał kilkanaście lat, zdecydował się zostać kapłanem, aby w ten sposób bardziej otworzyć się na wypełnianie woli Bożej. W 1925 r. Josemaría przyjął święcenia kapłańskie. 2 października 1928 r. w Madrycie, gdzie kontynuował studia doktoranckie, podczas rekolekcji przeżył wizję dzieła, do którego Bóg go powoływał – był to moment, w którym narodziła się idea założenia Opus Dei. Tak ideę tej organizacji określił św. Josemaría: „Powołanie do Opus Dei może otrzymać każda osoba, która pragnie się uświęcić we własnym stanie: będąc stanu wolnego, żyjąc w małżeństwie czy we wdowieństwie, będąc świeckim czy duchownym”. Resztę życia poświęcił na rozwijanie Opus Dei. W chwili jego śmierci organizacja działała na pięciu kontynentach i liczyła ponad 60 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

[ TEMATY ]

synod

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Jak informuje specjalny komunikat, pierwsza wersja Instrumentum laboris była dyskutowana przez członków Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu, którzy obradowali w Watykanie w dniach 23-24 czerwca i spotkali się z Ojcem Świętym. Dokument jest teraz konsultowany przez księży, osoby konsekrowane i ludzi świeckich, którzy reprezentują różne rzeczywistości kościelne. Kard. Mario Grech, który jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów wskazał, że jest to wyraz praktycznej synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

O. Bortnik zauważa, że patrząc na czerwcowe pielgrzymowanie, widać niejakie ożywienie. Są parafie, które po latach przerwy spowodowanej nie tylko pandemią, powracają do zwyczaju letnich „rekolekcji w drodze”. Teraz to specjalny czas dla Ślązaków. W czerwcu, a zwłaszcza lipcu nie ma prawie dnia, by na Jasną Górę nie przychodzili wierni z Górnego Śląska. Często jest to jeden dzień w drodze, jeden na Jasnej Górze i powrót pieszo. Niektórzy pozostają na Jasnej Górze nawet kilka dni. Do pielgrzymów pieszych dołączają wierni, którzy docierają autokarami, rowerami, a nawet biegiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję