Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

Maciej Orman/Niedziela

We wprowadzeniu do liturgii metropolita częstochowski wskazał, że na drodze, którą jest sam Chrystus, „zostaliśmy zaproszeni nie tylko przez tajemnicę chrztu i sakramentów świętych Kościoła, ale również przez swoje powołanie, które jest misją i odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale za sposób przekazu i świadczenia prawdzie, również własnym życiem”.

Maciej Orman/Niedziela

– Wydaje się, że w dziejach Kościoła zawsze pojawiały się w różnych postaciach pytania, które i nas muszą niepokoić: co czynić, aby królestwo Boże, które jest w nas, rozszerzało się i ogarniało wszystkich ludzi? – podkreślił w homilii abp Depo. – Odnosimy nieraz wrażenie, że ludzie nas nie rozumieją, a nawet coraz bardziej nas nie potrzebują, bo znajdują sobie inne ambony sekularyzacji czy areopagi mediów pogańskich. Żyją swoim życiem, według swojej skali i tablic wartości, które określają jako europejskie i humanistyczne, żeby nie przyjąć chrześcijaństwa – ubolewał. 

Metropolita częstochowski powtórzył za św. Janem XXIII, że „świat bombarduje nas informacjami i obrazami, a nam potrzeba tylko jednego: świadomości, że wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy”.

Maciej Orman/Niedziela

Abp Depo przytoczył słowa jednego z redaktorów katolickich, który stwierdził, że „Kościół, zamiast zajmować się Bogiem, wiecznością, zbawieniem, pokutą i nawróceniem, też rozgląda się na boki świata, aby się dobrze ułożyć”. – Nie ma co ukrywać: coraz bardziej brak nam odwagi wiary i podstawowej strategii zaufania Bogu ponad wszystko i we wszystkim – przyznał metropolita częstochowski i zwrócił uwagę, że Benedykt XVI, ustępując z urzędu następcy św. Piotra, życzył Polakom „nowego pragnienia zaufania Bogu we wszystkim”. – Jeżeli się tego uchwycimy, wtedy przejdziemy przez ciemność, bo taka sytuacja powinna nas umocnić, abyśmy nie gasili Ducha ani też nie zmniejszali stopnia naszego zaangażowania – dodał celebrans.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Za autorem Listu do Hebrajczyków zachęcał: – „Nie wyzbywajcie się waszej ufności, która znajduje wielką odpłatę. (...) Potrzebujecie wytrwałości, (...) bo dzięki wierze żyć będziecie”.

Abp Depo zaznaczył również, że „wiara nie może być udawana, powierzchowna, ale żąda całkowitego osobowego przylgnięcia do Chrystusa całym sobą: umysłem, sercem, wolą, ciałem. Wszystkim”. – Dlatego też autor Psalmu 37 wzywa nas dzisiaj: „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu, a On sam będzie działał. (...) Pan umacnia drogi człowieka (...), a choćby upadł, nie będzie leżał, bo jego rękę Pan podtrzyma” – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o współczesnej rzeczywistości w nawiązaniu do Ewangelii według św. Marka, metropolita częstochowski zauważył, że wielu nie liczy się z Bożą Opatrznością, która wyraża się we wzrastaniu ziarna w ciszy i milczeniu. – Wierzymy przecież, że ostatecznie Bóg zwycięży, a jednak poszczególne fazy rozwoju królestwa Bożego, o których mówi dzisiaj Ewangelista, wydają się jakimś martwym czasem, Bożym milczeniem, chociażby podczas dramatu wojen. Ale przyjdzie czas żniw, gdzie dojrzały plon pójdzie pod sierp i trzeba będzie zdawać sprawę z włodarstwa, jakim jest nasze życie i wybory – powiedział.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście abp Depo wskazał na niezbędność światła Ducha Świętego w pracy dziennikarzy odpowiedzialnych za prawdę, „abyśmy byli gotowi nie tylko głosić prawdę Chrystusowej Ewangelii, która spotyka się z wielkim oporem, ale byśmy byli przejrzystymi świadkami nadziei, którą pokładamy w Bogu – na wzór św. Jana Pawła II”.

Reklama

Metropolita częstochowski z uznaniem wyraził się o współpracy tygodników: „Niedziela”, „Gość Niedzielny” oraz „Idziemy”, której efektem jest publikacja dodatku specjalnego ukazującego niesłuszność oskarżeń adresowanych do św. Jana Pawła II o brak reakcji na nadużycia seksualne w Kościele. Nawiązując do orędzia papieża Franciszka na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, abp Depo podkreślił, że „mamy mówić prawdę w miłości, ale to nie oznacza, że będziemy ulegać medialnemu teatrowi rozpisującemu role osądzania Jana Pawła II z codzienną dawką wrogości i propozycjami oczyszczania Kościoła, usuwając go ze sfery publicznej”. Za św. Franciszkiem Salezym powtórzył: – Jesteśmy tym, co przekazujemy.

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy więc Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną, abyśmy mówili prawdę w miłości i czuli się stróżami jedni drugich – zachęcił za Franciszkiem metropolita częstochowski.

Na prośbę Zarządu Instytutu NIEDZIELA abp Wacław Depo odznaczył medalami Świętej Rodziny „Zasłużony dla archidiecezji częstochowskiej” sekretarzy „Niedzieli”: Katarzynę Woynarowską i Margitę Kotas, w uznaniu za ich 30-letnią pracę w redakcji. Życzył dziennikarkom, aby dobry i miłosierny Ojciec hojnie wynagrodził je swym obfitym błogosławieństwem za każdy trud podjęty w służbie Bogu i bliźnim oraz dla dobra Kościoła częstochowskiego.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie metropolita częstochowski udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Franciszka Salezego, które znajdują się w redakcji „Niedzieli”.

Mszę św. transmitowało Katolickie Radio Fiat.

2023-01-27 16:41

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela”- przegląd tygodnia

Najważniejsze i najciekawsze artykuły, które poleca 16. numer Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy jest już za późno

2023-03-24 19:06

[ TEMATY ]

rozważanie

Materiał prasowy

Co zrobić - Jak się zachować w sytuacji, którą możemy z różnych względów określić słowami: "jest już za późno". Taką sytuację bardzo bliską naszemu doświadczeniu przedstawia Ewangelia. Łazarz umarł - Jezus przybył za późno.

Odnajdźmy siebie w tej Ewangelii. Może przeżywasz sytuację i sądzisz że już nic nie da się zmienić, że już jest za późno. A może Jezus chce Cie wydobyć z najgorszych sytuacji z najciemniejszego grobu w którym nie widzisz sensu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Maryja uczy nas mówienia Bogu „tak” w naszej codzienności

– Maryja uczy nas w tajemnicy zwiastowania mówienia Bogu „tak” wobec wyzwań codzienności – mówił abp Wacław Depo. 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 31. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.

Podczas Mszy św. modlono się również za zmarłego abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolitę częstochowskiego w latach 1992-2011.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję