Reklama

Niedziela Sandomierska

Z bł. Wincentym Kadłubkiem do źródeł wiary

We Włostowie, parafii na terenie której leży Karwów, miejsce urodzenia błogosławionego Wincentego Kadłubka, patrona diecezji, zainaugurowane zostały diecezjalne obchody 800 - lecia śmierci Mistrza Wincentego.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości odbyły się w starożytnej świątyni parafialnej. Rozpoczęły się od montażu słowno-muzycznego o błogosławionym patronie, przygotowanym przez dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej we Włostowie oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Następnie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowała ją większość Księży Dziekanów Diecezji Sandomierskiej, kapłani pracujący w instytucjach diecezjalnych oraz duchowni z Dekanatu Opatowskiego. We wspólnej modlitwie uczestniczyli wierni z całej diecezji oraz parafianie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii, że każdy błogosławiony i święty pozostaje aktualny niezależnie od epoki, gdyż odbija w sobie Bożą Mądrość wraz z odwiecznym pięknem Wszechmogącego Pana.

- Moce ciemności próbują za wszelką cenę zeszpecić obraz naszych sióstr i braci wyniesionych na ołtarze, zohydzić ich, jak dzieje się obecnie w przypadku św. Jana Pawła II. Upadli księża, dziennikarze, czy politycy uderzający w papieża i Kościół, budują swoje twierdzenia na materiałach sfabrykowanych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa. Komuniści zabijali i wsadzali do więzienia, ich następcy, choć mienią się Europejczykami, niszczą fundamenty polskiego narodu przez słabo udokumentowane oskarżenia. W sumie jednak nic dziwnego. Odwieczni wrogowie Boga, chcą być jedynym autorytetem, przeciwstawiając człowieka jego Stwórcy i odbierając ludziom godność poprzez narzucanie ateistycznych ideologii.

Ten toksyczny przekaz niczego jednak obiektywnie nie zmienia. Wskazówki zegara nie cofną się do tyłu. O ludziach i wydarzeniach z przeszłości można różnie mówić, ale nie sposób usunąć cegiełek, które ułożyli, budując otaczającą nas cywilizację. Bez nich nigdy by ona nie powstała, a świat pozostałby barbarzyński. Nie można zasłonić gwiazd błyszczących na firmamencie, chociaż jeśli ktoś kieruje wyłącznie wzrok ku ziemi, nigdy ich nie dostrzeże. My z kolei nie pozwólmy, żeby nas wydziedziczono z tego duchowego materialnego bogactwa, które stworzyły umysły i ręce ożywione wiarą w Chrystusa – powiedział biskup.

Reklama

Zatrzymując się następnie nad postacią bł. Wincentego Kadłubka, Ordynariusz Sandomierski mówił o pozostawionym przez niego dziedzictwie.

- Zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski, jako kronikarz. Ukazał dzieje naszego narodu w bardzo szerokim kontekście: religijnym, politycznym, kulturowym. Kadłubkowa Kronika jest jednocześnie podręcznikiem życia, kształtującym sumienie i postawę. Słusznie więc nazywamy bł. Wincentego mistrzem, niezależnie od uniwersyteckiego tytułu, na który zasłużył, jak mało kto.

Był mistrzem żyjącym, tak, jak nauczał. Podziwiamy jego pobożność, wszechstronność, wierność w wypełnianiu obowiązków związanych z pełnionymi urzędami, a przy tym erudycję idącą w parze z pokorą. Miał wielkie serce, gdyż jak sam powiedział: „Bez szczodrobliwości nie ma wolności człowieka, szczodremu zaś nic nie może brakować, chyba tylko sposobności do obdarowywania”.

Wielcy i maluczcy tego świata patrzyli na niego i widzieli chwałę Bożą. Jakby rozsunęła się kotara skrywająca przed śmiertelnymi oczami niebieskie pałace, w których Chrystus przygotował miejsce dla każdego z nas – mówił biskup.

Podkreślił jednocześnie, że Bóg oferuje współczesnym duchownym i świeckim te same skrzydła wiary i rozumu, które przypiął Wincentemu.

- Daje nam skrzydła, abyśmy mogli więcej widzieć, rozumieć, odczuwać i oddychać pełnią życia. To chrześcijańskie powołanie wynika z sakramentu chrztu, który bł. Wincenty przyjął właśnie na terenie parafii Włostowskiej, umacniając z każdym dniem swoją przynależność do Chrystusa, zapuszczając coraz głębiej korzenie wiary. Starajmy się iść drogą naszego patrona, gdyż w przeciwnym wypadku korzenie nie sięgną wody albo przemarzną i w rezultacie uschną.

Reklama

W czasie Wielkiego Postu powinniśmy odbyć pielgrzymkę do źródeł naszej wiary. Przypomnieć sobie jej przykazania, dogmaty, wartości moralne i zrobić rachunek sumienia. W ten sposób, jak mówi Ojciec św. Franciszek, będziemy mogli zrozumieć ile otrzymaliśmy od Boga i Kościoła. A jeżeli będę świadomy tego, co posiadam, to wówczas łatwiej zrozumiem, że warto z tego korzystać, że należy tego bronić przed zniszczeniem i roztrwonieniem, a jednocześnie dzielić się tym wielkim skarbem z innymi.

„Bóg towarzyszy nam przez nasze posłuszeństwo” – naucza św. Jan Chryzostom. Towarzyszy nam jednocześnie błogosławiony Wincenty Kadłubek. Przez swoje orędownictwo w Niebie, świadectwo życia i pozostawione dziedzictwo jest bezcennym klejnotem naszego Kościoła. Jest skałą, na którą możemy się wspiąć, aby być bezpieczni. Polecajmy mu w modlitwie całą diecezję, duchownych i świeckich, rodziny i osoby samotne – zachęcił biskup Nitkiewicz.

Na zakończenie Eucharystii odmówiona została Litania do bł. Wincentego Kadłubka, a Biskup Ordynariusz udzielił błogosławieństwa jego relikwiami.

W związku z jubileuszem 800 – lecia śmierci bł. Wincentego Kadłubka w naszej diecezji odbywać się będzie wiele wydarzeń, mających na celu przybliżenie postaci błogosławionego patrona. Jednym z punktów będzie wykład dr. hab. Marcina Starzyńskiego, prof. UJ pt. „Mistrz Wincenty w Sandomierzu”, który odbędzie się 29 kwietnia w Muzeum Diecezjalnym. Głęboko w naszą tradycję wpisał się czerwcowy rowerowy Rajd Papieski w różne miejsca diecezji. W tym roku jego trasa ze względu jubileuszu przebiegać będzie z Sandomierza do Karwowa. Odbędzie się on 10 czerwca. Zachęcamy wszystkich miłośników jednośladów do zapisania tej daty w kalendarzu. Dla rozpropagowania większego kultu bł. Wincentego Kadłubka w miesiącach jesiennych, wrzesień – listopad Muzeum Diecezjalne przygotowuje wystawę plenerową w Sandomierzu pt. „Błogosławiony Wincenty Kadłubek. Tradycja od pokoleń”. Zakończeniem jubileuszu 800 – lecia śmierci patrona diecezji będzie uroczysta procesja z jego relikwiami ulicami Starego Miasta w Sandomierzu z kościoła seminaryjnego pw. św. Michała Archanioła do bazyliki katedralnej na Eucharystię. Po której w różnych miejscach miasta będzie można zobaczyć Żywe Witryny Historii przygotowane przez młodzież, a przedstawiające rożne postaci związane nie tylko z Sandomierzem ale również z historią Polski. W trakcie trwania jubileuszu zachęca się wiernych diecezji wraz z duszpasterzami do organizacji pielgrzymek do miejsc związanych z bł. Wincentym Kadłubkiem – Włostowa, Karwowa, Sandomierza. Przygotowany został również specjalny folder opisujący historię życia Mistrza Wincentego.

2023-03-08 22:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

diecezja włocławska

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powitał biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Obok biskupa diecezjalnego i biskupa seniora Stanisława Gębickiego, w wydarzeniu uczestniczyło około 300 prezbiterów. W programie dorocznej diecezjalnej pielgrzymki kapłanów znalazła się konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję