Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Rozpoczął się konkurs biblijny

Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od wielu lat podejmuje się organizacji Konkursu Wiedzy Biblijnej dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Właśnie ruszyła 27. ogólnopolska edycja.

2023-03-09 16:42

[ TEMATY ]

Świdnica

Civitas Christiana

konkurs biblijny

okwb

ks. Mirosław Benedyk

Tegoroczny maturzysta I LO w Świdnicy Paweł Serafin, podczas przygotowań do konkursu

Tegoroczny maturzysta I LO w Świdnicy Paweł Serafin, podczas przygotowań do konkursu

Młodzi ze szkół ponadpodstawowych w środę i czwartek (8-9 marca) przystąpili do szkolnych eliminacji, gdzie za zadanie mieli rozwiązać zamknięty test, złożony z 45 pytań, którego zakres tematyczny w tym roku obejmuje Księgę Powtórzonego Prawa oraz List do Hebrajczyków. - Lektura tych ksiąg, ma ukazać uczestnikom konkursu wartość słowa Bożego w pogłębianiu wiary. Lektura ta z pewnością pozwoli w nowym blasku dostrzec testamentalne mowy Mojżesza, które znajdują swoje wypełnienie w tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa. Głęboko wierzymy, że aktualizacja tej lektury przyczyni się do pogłębienia życia duchowego i zachęci młodych ludzi do realizacji Bożych zamysłów na drodze świętości – przypominają organizatorzy.

Za przeprowadzenie etapu szkolnego odpowiadają nauczyciele katecheci, którzy przy współpracy z diecezjalną koordynator, którą w diecezji świdnickiej jest Anna Adamkiewicz z Wałbrzycha, czuwają nad prawidłowym przebiegiem pierwszego etapu konkursu, a także mobilizują młodzież do poznawania słowa Bożego, aby w ich życiu przynosiło owoce. Z każdej szkoły do etapu diecezjalnego awansuje po trzech najlepszych uczniów, którzy spotkają się 20 kwietnia w wałbrzyskiej siedzibie „Civitas Christiana”.

W naszej diecezji udział w konkursie potwierdziło kilkanaście placówek oświatowych, a w śród liderów jest Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, gdzie do szkolnych eliminacji zgłosiło się blisko 70 uczniów.

Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym w wielu renomowanych uczelniach wyższych. Na zwycięzców czekają również atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz zagraniczne pielgrzymki. Największą nagrodą jest jednak spotkanie z żywym słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili z niego życiowy drogowskaz.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec Administratorem apostolskim diecezji świdnickiej

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

diecezja świdnicka

BP KEP

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

Od dziś - decyzją Ojca Świętego Franciszka - bp Ignacy Dec, dotychczasowy biskup diecezji świdnickiej przechodzi na emeryturę. Oto biogram bp. Ignacego Deca:

Bp Ignacy Dec urodził się 27 lipca 1944 r. w Hucisku koło Leżajska. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym i na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu (1962-1969). Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 r. w Archikatedrze Wrocławskiej z rąk abp. Bolesława Kominka, późniejszego kardynała.

CZYTAJ DALEJ

Przepaść Męki Chrystusa. Gorzkie żale

2023-03-25 21:00

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Jako tytuł posłużyła moim rozważaniom najbardziej przejmująca staropolska metafora określająca ogrom Męki Chrystusa. Pochodzi ona z niezwykłego pasyjnego tekstu, śpiewanego do dziś, zwanego Gorzkimi żalami, tego tekstu, który w ciągu trzech stuleci znacząco określił polski sposób przeżywania Wielkiego Postu.

Powstanie tego ciągle popularnego nabożeństwa i niewątpliwie bardzo cennego zabytku kultury polskiej łączy się ściśle z Bractwem św. Rocha, które działało przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Bractwo to powstało w średniowieczu, a w wiekach XVII i XVIII prowadziło ożywioną działalność charytatywną. Szczególną formą pobożności członków bractwa były nabożeństwa pasyjne, związane z przeżywaniem i adorowaniem Męki Pańskiej - przecież to była parafia Świętego Krzyża. Bracia zobowiązani byli do sprawowania pasji, a więc do rozpamiętywania cierpienia Chrystusa, nie tylko jako modlitwy, ale też w formie teatralnej jako misterium. Odbywano także słynne procesje pokutne z pieśniami i biczowaniem własnego ciała. Brakowało jednakże odpowiednich tekstów polskich i jeszcze w wieku XVII wykorzystywano do nabożeństwa i inscenizacji teatralnych teksty łacińskie. Trzeba zatem było opracować nowe teksty polskie, które wzmocniłyby pasyjne oddziaływanie bractwa. Na początku XVIII wieku ks. Wawrzyniec Benik ułożył oryginalny, nigdzie wcześniej niepublikowany cykl pieśni pasyjnych rozważający całość Męki Chrystusa i współcierpienie Jego Matki. Cykl ten nazwano w skrócie Gorzkimi żalami. Decydujący wpływ na powstanie tego składającego się z trzech części utworu, wywarły średniowieczne misteria i dialogi pasyjne. W formie książkowej Gorzkie żale wydano po raz pierwszy w 1707 r.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

2023-03-25 20:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest obchodzona w Kościele od lat jako Dzień Świętości Życia. Tego dnia można włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Główna uroczystość z udziałem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin odbyła się w kościele Św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi. W trakcie Mszy św. pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka wierni podjęli Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Jest to przyrzeczenie, którego treść stanowi modlitewne zobowiązanie w intencji ocalenia zagrożonego życia dziecka w łonie matki. Osoba, która podjęła tę duchową adopcję powierza w codziennej 9-miesięcznej modlitwie dziecko oraz rodziców. Może również podjąć post lub złożyć jałmużnę w ramach ofiary za grzech zabijania nienarodzonych dzieci. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję