Reklama

Dzień Papieski

Projekt dorocznego dnia upowszechniania nauczania Ojca Świętego powstał z inicjatywy Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", której założycielem był śp. bp Jan Chrapek. Przyjęto, by Dzień Papieski świętować w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską.
W tym roku święto przypadło 13 października, a obchodzono je pod hasłem "Jan Paweł II - świadek nadziei".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Bydgoszczy

W czasie Dnia Papieskiego chciano przybliżyć treści nauczania Ojca Świętego oraz propagować wiedzę o jego pontyfikacie. Dodatkiem artystycznym były koncerty, wystawy plastyczne, fotograficzne, a nawet rajdy i zloty - w tym ten najbardziej nietypowy - bydgoskich "Aniołów". Dzień Papieski miał także wymiar realnego wsparcia - odbyła się ogólnopolska zbiórka pieniędzy na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych. Zebrane fundusze pomogą w stworzeniu stypendiów dla zdolnej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Nie mogło też zabraknąć wymiaru duchowego - organizatorzy zaplanowali wiele uroczystości liturgicznych i czuwań modlitewnych. Bydgoskie obchody Dnia Papieskiego poprzedziła licytacja prac lokalnych artystów na antenie TVP 3 Bydgoszcz. Całkowity dochód z tej aukcji został przeznaczony na budowę powstającego w Bydgoszczy Domu Jubileuszowego. Przez cały czas trwania uroczystości, pod hasłem "Dzielmy się radością", zbierane były pieniądze na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
W sobotę 13 października z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Oddziału Kujawsko-Pomorskiego odbyła się konferencja, podczas której dyskutowano o nadziejach i zagrożeniach płynących z postępu nauk biomedycznych. Uczestnicy wysłali na ręce Ojca Świętego telegram z wyrazami wdzięczności za głoszenie Ewangelii Życia. Honorowy patronat nad konferencją objął abp Henryk Muszyński.
Główne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża, którą transmitowała telewizja regionalna. Większość z zaplanowanych imprez odbywała się w nowej hali widowiskowo-sportowej "Łuczniczka" na Babiej Wsi. W samo południe można było odmówić Anioł Pański z Ojcem Świętym, którego obraz pojawił się na specjalnie przygotowanych telebimach. Tym, co wyróżniało bydgoskie obchody Dnia Papieskiego wśród innych miast, był zlot "Aniołów". W samej Bydgoszczy mieszka niewiele osób noszących takie nazwisko, ale organizatorzy wcześniej informowali o zlocie w całej Polsce. Nie można też zapomnieć o najbardziej znanym "aniele" chrześcijańskiej sceny muzycznej, który przyfrunął do grodu nad Brdą na wieczorny koncert. Magda Anioł zaprezentowała piosenki ze swojej ostatniej płyty, porywając do zabawy zgromadzone w hali tłumy. Program artystyczny wzbogacili swoją obecnością Joszko Broda z dziećmi oraz Ryszard Rynkowski.
Dzień Papieski zakończył się o godz. 21.00 uroczystym Apelem Jasnogórskim oraz wysłaniem balonów z "Aniołami Dobrych Wiadomości". Te ostatnie były zbierane przez cały dzień na specjalnym stoisku. Młodzież z Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak", działająca przy parafii Matki Bożej Królowej Męczenników w bydgoskim Fordonie, przyjmowała zapisywane przez bydgoszczan na karteczkach dobre wiadomości. Skąd wziął się taki pomysł? "Z bardzo prostej przyczyny" - wyznaje Mariola Drapiewska, współorganizatorka przedsięwzięcia. - Tyle słyszy się dziś złych informacji, więc tego dnia postanowiliśmy skupić się tylko na tych dobrych. Wszystkie zebrane karteczki, razem z balonami, pofrunęły do nieba".
Kontynuacją papieskiego święta było posadzenie dębu Jana Pawła II. Pomysł stworzenia alei dębów, upamiętniającej wybitne osobistości naszego wieku, zyskał aprobatę wszystkich bydgoszczan. Wybrano Aleje Ossolińskich. To miejsce w ostateczności zaaprobował Zarząd Miasta. Co do tego, komu powinno być poświęcone pierwsze drzewko, nie było już żadnych wątpliwości. Uznano, że to właśnie Papież-Polak jest osobą, która powinna otworzyć "dębową aleję zasłużonych". Półtorametrowej wysokości czerwony dąb pojechał w tym roku na krakowskie Błonia, gdzie został poświęcony przez Jana Pawła II na oczach blisko 2,5 mln wiernych. W środę 16 października - w 24. rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego - drzewko zostało zasadzone przez Zofię Łukaszewską, eksperta od ogrodnictwa, i Hannę Pawlikowską, ogrodnika miejskiego. Uroczyste otwarcie alei dębów poprzedziła Msza św., która odbyła się w pobliskiej bazylice.

Reklama

Marcin Jarzembowski

W Gnieźnie

Obchody tego święta rozpoczęły się w piątek 11 października otwarciem wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury. Była to ekspozycja prac wyróżnionych w konkursie skierowanym do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Konkurs plastyczno-literacki został zorganizowany przez Wydział Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego, Wydział Katechetyczny Kurii. Temat konkursu dla uczniów szkół podstawowych brzmiał: Mój Papież, a dla gimnazjów: Papież - świadek nadziei - kartka z pamiętnika. Wyróżniono ok. 80 wykonawców, którym nagrody wręczyli dyrektorzy z poszczególnych szkół, Bogdan Trepiński - prezydent Gniezna, Regina Horn - kierownik Wydziału Oświaty i Kultury oraz ks. Mieczysław Polak - dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Po uroczystości wręczenia nagród nastąpił koncert zespołu "Metanoia", działającego przy parafii katedralnej w Gnieźnie pod kierunkiem ks. Andrzeja Januchowskiego.
Wystawie plastycznej towarzyszyła wystawa filatelistyczna, poświęcona Janowi Pawłowi II. Na niej także znalazły się koperty z okolicznościowymi stemplami. Eksponaty pochodziły ze zbiorów Kazimierza Walkowiaka, mieszkańca Gniezna.

Joanna Dolna

W sobotę 12 października świętowanie Dnia Papieskiego rozpoczęło się w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie o godz. 16.00 ks. prof. dr hab. Jerzy Stefański wygłosił wykład na temat: Papież Pielgrzym - świadek nadziei dla świata. Ksiądz Profesor pragnął w swym przemówieniu przedstawić wyjątkową działalność Jana Pawła II, widzianą okiem liturgisty. Dlatego pojawiły się wątki dotyczące m. in. papieskiego stylu liturgicznego pielgrzymowania oraz liturgii jedności chrześcijan. Przytoczył też zasłyszaną opinię, mówiącą, że Ojciec Święty "ukazał najbardziej autentyczną i ludzką twarz katolicyzmu, stając się zarazem najwybitniejszym ambasadorem kultury polskiej na świecie". Spotkanie uświetniła swym występem Katarzyna Kurpiewska, sopranistka, studentka V roku Akademii Muzycznej w Warszawie.
Tego samego dnia, o godz. 18.00, w kościele garnizonowym odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Bogdan Wojtuś. Na początku Eucharystii Ksiądz Biskup przypomniał o szczególnym celu Dnia Papieskiego, którym jest pomoc najbiedniejszej młodzieży. W homilii nawiązał do hasła: "Jan Paweł II - świadek nadziei", odnosząc je do dzisiejszej polskiej rzeczywistości. Tej, w której są ludzie biedni, chorzy i potrzebujący. Dla nich niewątpliwie Jan Paweł II jest świadkiem nadziei, także tych doczesnych. "Wystarczy, że stanie i pozdrowi, a rzesze wiwatują, a z wielu oczu płyną najprawdziwsze łzy" - mówił Ksiądz Biskup. Wspomniał też młodzież, która zawsze jest z Papieżem i słucha jego słów. Dzieje się tak za sprawą Bożej miłości, która emanuje z Ojca Świętego. Po Mszy św. z kościoła garnizonowego do katedry gnieźnieńskiej wyruszyła procesja fatimska, którą prowadził ks. Jan Szrejter.
Obchody Dnia Papieskiego zakończyły się w niedzielę 13 października Mszą św. w katedrze gnieźnieńskiej, sprawowaną w intencji Ojca Świętego.

Agnieszka Kwaśnik

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję