Reklama

Niedziela Świdnicka

Łagiewniki. XXII Dzień Kresowiaka

- Z wiary i życia we wspólnocie Kościoła przez wieki nasi przodkowie czerpali siły do przetrwania bolesnych wydarzeń – mówił bp Adam Bałabuch podczas obchodów Dnia Kresowiaka.

2023-03-12 13:30

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Dzień Kresowiaka

bp Adam Bałabuch

Gmina Łagiewniki

Poczty sztandarowe pod symbolicznym pomnikiem Kresowiaka

Poczty sztandarowe pod symbolicznym pomnikiem Kresowiaka

Gmina Łagiewniki już po raz XXII zorganizowała Dzień Kresowiaka, którego tegoroczne obchody, ze względu na przebudowę Domu Kultury, zostały ograniczone do uroczystości w kościele oraz pod Pomnikiem Kresowiaków.

Główne uroczystości odbyły się w kościele pomocniczym Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie Mszy świętej w niedzielę 12 marca przewodniczył bp Adam Bałabuch w asyście miejscowego proboszcza ks. kan. Grzegorza Staniewskiego.

- Kościół jest szczególną przestrzenią działania Ducha Świętego, który wspiera nas w budowaniu życia opartego o wzajemną miłość, opartego na prawdzie i wzajemnym zaufaniu. Z wiary i życia we wspólnocie Kościoła przez wieki nasi przodkowie czerpali siły do przetrwania bolesnych wydarzeń, które pojawiały się w ich życiu – mówił w homilii biskup pomocniczy, dodając, ze te bolesne wydarzenia związane były także z wywózkami na Sybir czy koniecznością opuszczenia po II wojnie światowej Kresów i udanie się w nieznane.

Reklama

Na uroczystości przy ołtarzu honorowo miejsce zajęły poczty sztandarowe, reprezentujące Szkołę Podstawową im. św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka z Olesznej, Hufiec ZHP im. Synów Pułku w Łagiewnikach oraz Kombatantów Gminy Łagiewniki. Liturgię uświetnił występ chóru CANZONA z Olesznej, który wykonał kilka pieśni patriotycznych wraz z chórem Canzona Junior.

Po zakończeniu Mszy świętej uczestnicy przeszli pod Pomnik Kresowiaków, gdzie po odśpiewaniu hymnu złożono kwiaty. Na wydarzeniu nie zabrakło przedstawicieli władz gminnych i delegacji szkół, wartę honorową przy pomniku Kresowiaków wystawił się Pierwszy Szczep Światłocień z ZHP Łagiewniki.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół świdnicki ma 4 nowych diakonów

[ TEMATY ]

Świdnica

diakonat

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Nowi diakoni Patryk Kruk i Wojciech Wiewióra asystują bp. Adamowi Bałabuchowi

Nowi diakoni Patryk Kruk i Wojciech Wiewióra asystują bp. Adamowi Bałabuchowi

- Skoro dobrowolnie przystępujecie do święceń diakonatu, musicie cieszyć się dobrą opinią oraz być mężami pełnymi Ducha Świętego i mądrości – mówił w homilii bp Adam Bałabuch.

W piątek 24 czerwca br. biskup pomocniczy diecezji świdnickiej wyświęcił 4 nowych diakonów. W wydarzeniu kończącym kolejny rok akademicki świdnickich seminarzystów, udział wzięli krewni, przyjaciele, a także wierni z rodzinnych parafii nowo wyświęconych duchownych.

CZYTAJ DALEJ

Wierzysz w to?

Niedziela Ogólnopolska 13/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Wskrzeszenie Łazarza – fresk autorstwa Giotto di Bondone

Wskrzeszenie Łazarza

Wskrzeszenie Łazarza

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy o tym, jak do Pana Jezusa dociera wiadomość o chorobie Jego przyjaciela Łazarza. Również do nas każdego dnia kierowane są różne wiadomości. Niestety, często dowiadujemy się o smutnych, bolesnych, a czasami tragicznych sytuacjach, które spotykają ludzi na całym świecie. Najbardziej bolesne są te informacje, które mówią o chorobie czy śmierci bliskich nam osób.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Skrzypczak: papież Jan Paweł II określił "drugimi ofiarami aborcji" kobiety, które się jej dopuściły

2023-03-25 19:30

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

aborcja

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Prawo do życia wynika z natury ludzkiej, z samego faktu bycia człowiekiem; wartość ludzkiego życia jest stała i niezmienna, nawet kiedy człowiek doświadcza cierpienia i nieuleczalnej choroby – powiedział PAP ks. prof. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie.

25 marca mija 28 lat od ogłoszenia encykliki Jana Pawła II "Evangelium Vitae". Tego dnia Kościół katolicki w Polsce obchodzi 25. Dzień Świętości Życia, ustanowiony w 1998 r. jako odpowiedź polskich biskupów na apel św. Jana Pawła II zawarty w tej encyklice.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję