Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Nauczyciele chcą mieć swoją patronkę

Diecezjalny opiekun nauczycieli wspólnie ze świdnickimi paulinami i wydziałem duszpasterskim, po raz kolejny zaprosił pedagogów na dzień skupienia. Pojawił się także pomysł na patronkę duszpasterstwa.

2023-03-13 21:03

[ TEMATY ]

Świdnica

Duszpasterstwo nauczycieli

Anna Jenke

ks. Krzysztof Cora

Tomasz Dziurla

ks. Mirosław Benedyk

Na drugą część dnia skupienia ojciec kustosz zaprosił nauczycieli do „sali kanapowej”

Na drugą część dnia skupienia ojciec kustosz zaprosił nauczycieli do „sali kanapowej”

W duchu pokuty i umartwienia, do poprowadzenia wielkopostnych rozważań, w sobotę 11 marca w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy, zaproszono dominikanina z Wrocławia o. Marcina Dyjaka, który w czasie konferencji rozwinął temat: „Nauczyciel jako człowiek doświadczony, doświadczany i świadczący”.

Wyjątkowe miejsce

Na początku o wyjątkowości miejsca, w którym po raz drugi swój dzień skupienia przeżywali nauczyciele diecezji świdnickiej, mówił o. Rafał Kwiecień. – Ten kościół, w którym jesteśmy był nie tylko kościołem parafialnym, ale i szkolnym. Gdzie nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele nabierali ducha do podejmowania niełatwego powołania – pedagoga i nauczyciela. Kustosz sanktuarium podkreślił, że najcudowniejszym elementem szkoły, nie zależnym od systemów i programów, jest mądry, oddany sprawie i gotowy, ku poświęceniu nauczyciel. – Jego misja, to nie tylko przekaz wiedzy, ale także wymiar pedagogiczny, a więc kształtowanie i formowanie. Dlatego przychodzimy tutaj jako nauczyciele, aby nasz duch nie zgasł – akcentował.

ks. Mirosław Benedyk

Diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. kan. Krzysztof Cora

Diecezjalny duszpasterz nauczycieli ks. kan. Krzysztof Cora

- Drodzy, wasza misja to nie tylko przekaz wiedzy, ale to przede wszystkim proces wychowania, który jest wielkim dziełem. To wychowanie dokonuje się po przez dzielenie się przykładem swojego życia, także wewnętrznego, przez umiejętność słuchania i bycie cierpliwym. Tego wszystkiego możemy się uczyć od świętego Józefa, dlatego przychodzimy do miejsca jego kultu, aby go prosić i uczyć się odkrywać prawdę.

Wolność wyboru

- Patrzenie na wierzącego nauczyciela, który chce być świadkiem Chrystusa jest bardzo wartościowe. Ten pedagog, często całe życie dorasta do tego, by w duchu ciągłego doświadczania, być autorytetem i świadczyć z mocą – mówił dominikanin, dodając, że powołanie i misja nauczyciela, wiąże się często z napięciem, stresem i niepewnością, dlatego warto przeżywać te wszystkie trudności w perspektywie krzyża Jezusa Chrystusa.

Reklama

Zakonnik, dzieląc się doświadczeniem pracy ze studentami zwrócił uwagę, że kiedy w życiu młodego człowieka pojawia się moment bycia na rozdrożu i napięcia w życiu duchowym, należy mu towarzyszyć, ale dać mu wolność w decyzji. – Jest to trudna sytuacja dla rodzica czy nauczyciela, który chce, aby jego podopieczni postępowali zgodnie z jego oczekiwaniami. Jednak sam Jezus pytał uczniów „Czy wy chcecie odejść?”, dając wolność swoim uczniom – zaznaczył o. Dyjak.

ks. Mirosław Benedyk

Dzień skupienia dla nauczycieli poprowadził dominikanin z Wrocławia o. Marcin Dyjak

Dzień skupienia dla nauczycieli poprowadził dominikanin z Wrocławia o. Marcin Dyjak

Sługa Boża z Podkarpacia

Podczas spotkania przy kawie, jeden z kapłanów zaproponował, aby duszpasterstwo nauczycieli miało swojego orędownika przed Bogiem. Nie brakuje bowiem budujących przykładów ludzi, którzy swoim życiem udowodnili, że należy stać po stronie prawdy, dobra i piękna. Dlatego pojawiła się propozycja, aby była to osoba Anny Jenke - wzór pedagoga rozmiłowanego w literaturze polskiej; nauczycielka prawdy, odwagi i miłości; przyjaciółka i wychowawczyni młodzieży, promotorka wartości chrześcijańskich i działaczka społeczna, o której wyniesienie na ołtarza modli się grupa wiernych przy świdnickiej parafii św. Józefa.

- Nie wolno być miernotą, tylko mocnym człowiekiem. Do Nieba miernoty się nie dostaną, do Nieba idą bohaterowie. Sługa Boża Anna Jenke.

Podziel się cytatem
Postać Sługi Bożej na spotkaniu przybliżył dr Tomasz Dziurla – wykładowca etyki i katecheta w Jaroszowie, na co dzień żyjący ideałami przyszłej błogosławionej z Podkarpacia.

archiwum prywatne

Spotkanie zakończyło się Eucharystią

Spotkanie zakończyło się Eucharystią

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Instalacja głogowskiej kapituły kolegiackiej

2023-03-25 12:07

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Głogowska Kapituła Kolegiacka

Karolina Krasowska

Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie

Głogowscy kanonicy jeszcze przed Mszą św. otrzymali z rąk biskupa diecezjalnego symboliczne pierścienie

W Głogowie odbyła się uroczysta instalacja głogowskiej kapituły kolegiackiej.

Uroczystości restytucji głogowskiej kapituły kolegiackiej przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Pasterz diecezji przywrócił to historyczne gremium, które swoimi początkami sięga 1120 r. dla głogowskiej kolegiaty, trzy lata temu. Dziś w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, odbyła się jego restytucja.

CZYTAJ DALEJ

Miłosierni Samarytanie

2023-03-25 19:04

Małgorzata Pabis

Wystawę otwarli bp Jan Zając i ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Wystawę otwarli bp Jan Zając i ks.  Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

    Od soboty 25 marca w holu dolnej bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach oglądać można wystawę zatytułowaną „Rodzina Ulmów. Honorując sprawiedliwych”.

    - Cieszymy się, że akurat w tym dniu, bo przecież przeżywamy dziś Dzień Świętości Życia, do naszej Bazyliki zawitała ta szczególna wystawa – mówił ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję