Reklama

Niedziela Świdnicka

Piskorzów. Rekolekcje z redaktorem

Na zaproszenie ks. proboszcza Krzysztofa Krzaka, wielkopostne ćwiczenia rekolekcyjne w parafii Św. Jana Nepomucena poprowadził redaktor Niedzieli Świdnickiej.

2023-03-16 20:59

[ TEMATY ]

rekolekcje wielkopostne

Piskorzów

ks. Krzysztof Krzak

Rościszów

Bratoszów

ks. Mirosław Benedyk

ks. Mirosław Benedyk

Pamiątkowa fotografia z parafianami z Rościszowa

Pamiątkowa fotografia z parafianami z Rościszowa

Przez cztery dni ks. Mirosław Benedyk, na wielkopostnej drodze stawiał kolejne drogowskazy, prowadzące do lepszego, bardziej świadomego życia chrześcijańskiego.

- Być może niejeden już raz słyszeliśmy w kazaniu, że czasem bardzo prosta myśl, a niekiedy nawet jedno słowo, może zmienić czyjeś życie. Co więcej, może i nas samych dotknęło w ten sposób czyjeś słowo. Czyż więc nie czas, byśmy odkryli, że my sami możemy w podobny sposób przyjść innym z pomocą? – pytał w III niedzielę Wielkiego Postu rekolekcjonista, zauważając, że dziwne są niekiedy drogi nawrócenia. - Ważne, byśmy naszą mądrością, wyższością, pochopnymi sądami i przekonaniem, że wszystko wiemy i na wszystkim się znamy, nie stawiali nikogo na straconej pozycji. Jezus przy studni czeka na każdego. I wszystkim pragnie dać wody żywej, czyli mocy Ducha Świętego – wyjaśniał.

W kolejnych dniach ks. Benedyk mówił o potrzebie pokory i pojednania, a także o znaczeniu prawa w Kościele. Nauki były głoszone zarówno w kościele parafialnym w Piskorzowie, jak i kościołach pomocniczych w Rościszowie i Bratoszowie. W geście podziękowań i serdeczności, każda z lokalnych wspólnot, zarówno słowami i szczodrobliwością wyraziła wdzięczność za pełne troski i prostoty głoszenie słowa Bożego. Ze strony rekolekcjonisty nie zabrakło także zachęty do częstszego sięgania po wiarygodną prasę katolicką.

ks. Mirosław Benedyk

Pamiątkowa fotografia z parafianami z Bratoszowa

Pamiątkowa fotografia z parafianami z Bratoszowa
 

ks. Mirosław Benedyk

Pamiątkowa fotografia z parafianami z Piskorzowa

Pamiątkowa fotografia z parafianami z Piskorzowa


Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piskorzów. Na parafian można liczyć

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Piskorzów

ks. Krzysztof Krzak

Stanisław Bałabuch

Ks. Krzak podczas oracji na rozpoczęcie wizytacji kanonicznej.

Ks. Krzak podczas oracji na rozpoczęcie wizytacji kanonicznej.

Do młodego proboszcza, który od 4 lat prowadzi parafię liczącą 1,5 tys. dusz, z wizytą kanoniczną zawitał bp Adam Bałabuch.

Spotkania biskupa z wiernymi zamieszkującymi pięć miejscowości (Piskorzów, Lasocin, Padole, Potoczek i Rościszów), i utrzymującymi trzy kościoły (parafialny w Piskorzowie św. Jana Nepomucena, pomocniczy św. Bartłomieja Apostoła w Rościszowie i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Bratoszowie), odbyły się w niedzielę 22 maja. Bp Bałabuch spotkał się nie tylko na liturgii, ale i na rozmowie pytając o doświadczenia z ostatnich pięciu lat. Udzielił też sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

BOŻENA SZTAJNER

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów.
Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek.


Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.

CZYTAJ DALEJ

Miłosierni Samarytanie

2023-03-25 19:04

Małgorzata Pabis

Wystawę otwarli bp Jan Zając i ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Wystawę otwarli bp Jan Zając i ks.  Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

    Od soboty 25 marca w holu dolnej bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach oglądać można wystawę zatytułowaną „Rodzina Ulmów. Honorując sprawiedliwych”.

    - Cieszymy się, że akurat w tym dniu, bo przecież przeżywamy dziś Dzień Świętości Życia, do naszej Bazyliki zawitała ta szczególna wystawa – mówił ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję