Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Abp Ziółek: Chcemy oddać cześć każdej kobiecie, której Bóg zawierza człowieka

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

O macierzyństwie Maryi i każdej kobiety mówił abp Władysław Ziółek podczas wielkopostnego pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych.

W sobotni wieczór odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi w ramach pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. Podczas homilii abp Ziółek podkreślił, że dzisiejsza uroczystość Zwiastowania Pańskiego wnosi radość w okres Wielkiego Postu. – Nie tylko Maryja znalazła łaskę u Boga, ale w Maryi każdy człowiek tę niezwykłą łaskę otrzymał, że Bóg upodobał sobie w człowieku, że przez swoje wcielenie z każdym człowiekiem się zjednoczył. Konsekwencją tego było ludzkie życie Syna Bożego – wyjaśniał duchowny.

Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w wydarzeniu narodzin Jezusa, każdy powinien zauważyć piękno własnego życia, które zostało zamierzone przez Stwórcę. Nawiązując do Ewangelii, duszpasterz podkreślił delikatność Bożego działania, który tak jak Maryi, tak każdego człowieka nie zmusza do podejmowania różnorakich działań. Daje wolność i przestrzeń każdemu z nas. Maryja jednak w posłuszeństwie odpowiedziała na Boże wołanie i podjęła heroiczną misję. – Zwiastowana przez Anioła wola Boża w pewnym sensie przekreślała jej życiowe plany, rozpoczynając całkiem inną drogę, na której macierzyńska radość przeplatać się będzie z cierpieniem. Wielkopostny czas ukazuje nam zwłaszcza tę drugą stronę życia Maryi, która przebiegała jakby wzdłuż drogi krzyżowej jej jedynego Syna aż stanie na Golgocie jako Matka Bolesna. Jednak pełnienie woli Bożej ma również wymiar paschalny, cierpienie krzyża kończy się zmartwychwstaniem – powiedział abp Ziółek. Ewangelia o zwiastowaniu wskazuje na kobietę, która decyduje się na macierzyństwo – Maryja staje się wzorem gotowości na przyjęcie nowego życia, odsuwania własnych potrzeb na dalszy plan w imię drugiego Człowieka.

Reklama

Abp Władysław Ziółek nawiązując do Dnia Świętości Życia, zachęcał do modlitwy w intencji kobiet, które jeszcze nie są gotowe do przyjęcia nowego życia, postrzegając macierzyństwo jako ciężar, a także tych, które dokonały aborcji. – Wpatrzeni w scenę zwiastowania oddajemy cześć Maryi, która z wielką odwagą zgadza się począć i porodzić Syna Bożego, ale chcemy także oddać cześć każdej kobiecie, której, jak pisze św. Jan Paweł II, Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza człowieka. W tym tkwi moralna siła kobiety, jej duchowa moc – podsumował duchowny.

Po homilii wierni podjęli Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Jest to przyrzeczenie, którego treść stanowi modlitewne zobowiązanie w intencji ocalenia życia dziecka zagrożonego w łonie matki. Osoba, która podjęła duchową adopcję odmawia codziennie przez 9 miesięcy modlitwę oraz tajemnicę różańca. Może także podjąć post i złożyć jałmużnę w ramach ofiary za grzech zabijania dzieci.    

2023-03-25 20:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: „Kujon” u św. s Faustyny

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Liturgię w kościele pw. św. s. Faustyny Kowalskiej ubogacił śpiewem kolęd „Gdy się Chrystus rodzi” oraz „Gdy śliczna panna”, Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon”. Mszę św. w intencji budowniczych świątyni i ofiarodawców odprawił ks. kan. Wiesław Potakowski proboszcz parafii. Ks. Wiesław wyraził wielką radość z obecności zespołu, który od wielu lat jest związany z parafią. Już w 2006 r. uczestniczył w pierwszym Festynie Miłosierdzia. Po Mszy św. zespół wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: odsłonięto najwyższy pomnik papieża Franciszka na świecie

2023-05-30 20:30

[ TEMATY ]

Argentyna

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W mieście Aguilares w północnej Argentynie odsłonięto najwyższy pomnik papieża Franciszka na świecie. Mierzy on siedem i pół metra wysokości, waży zaś osiem ton.

Monument ma upamiętnić pierwsze 10 lat pontyfikatu papieża z Argentyny. Przedstawia on Franciszka z ręką uniesioną w geście pozdrowienia, z jakim stanął tuż po swym wyborze na balkonie bazyliki św. Piotra w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Bł. Stefan Kardynał Wyszyński - miłośnik Maryi

2023-05-30 20:19

[ TEMATY ]

bł. kard. Stefan Wyszyński

#TrzymajSięMaryi

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

„...cokolwiek bym powiedział o swoim życiu, jakkolwiek bym zestawiał swoje pomyłki, to na tym jednym odcinku nie pomyliłem się: na drodze duchowej na Jasną Górę” – bł. Stefan Kardynał Wyszyński.

Wezwanie do oddania się Matce Bożej kard. Stefan Wyszyński ponawiał wielokrotnie. Dzielił się z innymi tajemnicą swego serca – doświadczeniem głębokiego związku z Maryją. Miał świadomość, jak wspaniałe owoce przynosi oddanie się Matce Bożej, i pragnął, aby stały się one udziałem wszystkich wiernych, całego narodu i świata. Dlatego wraz z Episkopatem Polski przygotowywał naród do Milenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i świecie 3 maja 1966 r. Z jakąż radością i dumą z tego, że nadprzyrodzone pragnienia zawarte w tym akcie zostały w pełni zrozumiane przez Ojca Świętego Pawła VI, przytaczał rok później słowa z jego listu: „Sprawimy to, aby dokument waszego oddania się w niewolę Matki Najświętszej z całą troskliwością przechowywany był na Watykanie, obok Grobu Świętego Piotra (…). Bądźcie pewni, że katolicka Polska jeszcze ściślej zjednoczyła się przez to ze Stolicą Apostolską i jeszcze głębiej zaskarbiła sobie miejsce w duszy Następcy Świętego Piotra”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję