Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Maryja uczy nas mówienia Bogu „tak” w naszej codzienności

– Maryja uczy nas w tajemnicy zwiastowania mówienia Bogu „tak” wobec wyzwań codzienności – mówił abp Wacław Depo. 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 31. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.

Podczas Mszy św. modlono się również za zmarłego abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolitę częstochowskiego w latach 1992-2011.

Mszę św. z abp Depo koncelebrowali m.in. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. prał. Włodzimierz Kowali, proboszcz parafii archikatedralnej i ks. Robert Grohs, duszpasterz rodzin i kierownik Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Nazaret. Liturgii towarzyszył śpiew chóru „Basilica Cantans”. Obecni byli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Na początku Mszy św. abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Redemptoris Mater”: „Zwiastowanie jest z pewnością momentem przełomowym, ale zarazem jest także punktem wyjścia, od którego zaczyna się całe itinerarium ku Bogu: cała Jej droga wiary”.

W homilii zacytował modlitwę Romana Brandstaettera, który pisał: „Spójrz Duchu Święty na ludzi idących przed siebie drogą nieskończonego postępu, na mędrców, którzy ulepili golema na własne podobieństwo i na własną zgubę. Spójrz, Duchu Święty, na rozpad atomu, na rozpad moralności, na rozpad ładu, na rozpad porządku, na rozpad sztuki, na rozpad cywilizacji, na rozpad słów, na rozpad prawa, na rozpad harmonii, na rozpad rozsądku, na rozpad logiki, na rozpad wszystkich wartości”.

– Ta modlitwa ma swoje dopełnienie i przestrogę w nauczaniu następców św. Piotra: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, którzy zwracają uwagę, że Europa straciła pamięć o swoich korzeniach chrześcijańskich i dlatego nie wpisuje Boga i Jego Imienia we własne konstytucje – podkreślił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „Europa rozwinęła kulturę, która wyklucza Boga z publicznej świadomości, czy to negując Jego istnienie, czy też agnostycznie uważając Jego istnienie za niemożliwe do udowodnienia. I dlatego sprawę wiary spycha się do spraw prywatnych i dlatego publicznie nieważnych”.

Reklama

Komentując czytania mszalne abp Depo wskazał, że „Izajaszowe proroctwo o Dziewicy, która pocznie i porodzi Syna – Boga z nami jest najważniejszym z objawień przekazanych ludzkości, ale my wiemy, że to proroctwo ukazuje zaledwie drogę i przekazuje również przez proroka Izajasza tajemnicę odrzucenia owego Emmanuela i zdruzgotania Go za nasze grzechy, przebitego, wzgardzonego, a w Jego ranach jest nasze uzdrowienie i życie”. – Od początku dziejów człowieka, to Bóg jest tym, który powołuje nas do życia i wkracza w jego i naszą indywidualną i wspólnotową historię – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Dziś wyznajemy, że Syn Boży wkroczył w nasz ludzki czas, by umożliwić nasze i jego uświęcenie. Ten dar czasu i łaski wykorzystała najpełniej wybrana przez Boga Maryja, która nie tylko żyła prawdą ludzkiego rytmu życia i rodziny Anny i Joachima w Nazarecie, ale była otwarta na obietnice Boże wobec Izraela. I dlatego z wiarą Jej serce przygarnęło i wypowiedziało swoje „tak” poczynając życie ludzkie Syna Bożego i Zbawiciela świata – kontynuował arcybiskup.

– Każde nasze chrześcijańskie serce powinno bić radością i wdzięcznością wobec Niej jako Matki Zbawiciela – przypomniał abp Depo i dodał: „Przyznajmy rację mądrości i pedagogii Kościoła, że dla uczczenia tej objawionej prawdy wzywa nas Kościół dzisiaj i w uroczystość Narodzenia Pańskiego do przyklęknięcia na chwilę po słowach „stał się człowiekiem”.

– Maryja objawia nam dzisiaj tajemnicę swojego zadania i misji wobec ludzi stając się Matką Zbawiciela, a po ludzku mogła być tak bardzo wolna i odpowiedzieć Bogu: Dziękuję za Twój plan, dziękuję za Twoją łaskę, chce iść swoja drogą, wybierz kogo chcesz, ale nie mnie – podkreślił abp Depo.

Cytując artykuł ks. Janusza Lekana, opublikowany w „Niedzieli” abp Depo pytał: Czy Maryja mogła powiedzieć Bogu „nie”? – Mogła. Człowiek jest tak dramatycznie wolny, że może Bogu powiedzieć „nie”. Ale pytał nas Jan Paweł II na krakowskich błoniach, w imię czego? Człowiek może powiedzieć Bogu „nie”, może powiedzieć Chrystusowi „nie”, który przyszedł dla naszego zbawienia – odpowiedział arcybiskup.

Reklama

Metropolita częstochowski zaapelował, „aby nasze serca, umysły i nasze wspólnoty stawały się sanktuariami życia Bożego. Bóg wszedł w nasze życie od momentu naszego chrztu na czas i na wieczność”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Po homilii odbył się obrzęd ślubowania i przyjęcia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Natomiast przed końcowym błogosławieństwem metropolita częstochowski udzielił specjalnego błogosławieństwa matkom oczekującym narodzin dziecka.

Metropolita częstochowski również odznaczył Medalem Świętej Rodziny Zasłużony dla Archidiecezji Częstochowskiej: Danutę Piątkowską, za zaangażowanie w dzieła charytatywne, Marka Kępińskiego, wieloletniego fotoreportera sanktuarium jasnogórskiego i Marię i Franciszka Kaletów za zaangażowanie w Ruchu Domowego Kościoła.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Ta nagroda dla mnie jest swoistym wyrażeniem podziękowania za moją pracę dla sanktuarium jasnogórskiego. Od początku byłem też przy realizacji telewizyjnej Apelu Jasnogórskiego. Dla mnie bardzo ważne w mojej pracy było uwiecznienie na zdjęciach pielgrzymek maturzystów, czy też najstarszych polskich pielgrzymek. W sumie zrobiłem kilkaset tysięcy zdjęć. Bardzo lubiłem to robić – powiedział „Niedzieli” Marek Kępiński.

25 marca 1992 r., bullą „Totus tuus Poloniae populus”, Jan Paweł II podniósł diecezję częstochowską do rangi archidiecezji i ustanowił Częstochowską Prowincję Kościelną, czyli metropolię. Pierwszym arcybiskupem metropolitą w 1992 r. został dotychczasowy biskup częstochowski Stanisław Nowak.

Jako archidiecezja przeżywała dwie pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy (4 czerwca 1997 r. i 17 czerwca 1999 r.), pielgrzymkę Benedykta XVI (26 maja 2006 r.) oraz pielgrzymkę papieża Franciszka z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski (28 lipca 2016 r.).

2023-03-25 21:32

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do pracowników „Niedzieli”: potrzebne jest mocne świadectwo

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Potrzeba dzisiejszym czasom naszego silnego świadectwa”. - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 4 sierpnia przewodniczył Mszy św. w redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. Okazją do spotkania w redakcji były wczorajsze imieniny Lidii Dudkiewicz redaktor naczelnej „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Towarzyszyła synowi w śmiertelnej chorobie. Mama Carla Acutisa: "To syn zaprowadził mnie do Boga"

2023-05-26 12:36

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Ks. Daniel Plewka

Antonia Acutis żyła z dala od Boga. We Mszy Świętej uczestniczyła zaledwie trzy razy: w dniu chrztu, w dniu Pierwszej Komunii Świętej i w dniu ślubu. To jej syn doprowadził ją do Boga. Zapytana o to w jaki sposób jej syn odkrył wiarę odpowiada: „Na pewno nie dzięki nam, rodzicom. Nie uczęszczaliśmy na niedzielną Mszę Świętą. Dużą rolę odegrała Beata, polska niania oddana Papieżowi Wojtyle, ale w Carlo była też taka naturalna skłonność do świętości. Kiedy miał 3 i pół roku poprosił mnie żebyśmy weszli do Kościoła, aby pozdrowić Jezusa. W mediolańskich parkach zbierał kwiaty, aby ofiarować je Madonnie. Ja byłam analfabetką, jeśli chodzi o wiarę, to on mnie uratował i przyprowadził do Boga”.

Powstało już wiele biografii opisujących niezwykłość piętnastoletniego Carlo, ale żadna z nich nie poprowadziła nas jeszcze tak blisko, jak historia jego matki, która żyła u jego boku. Antonia towarzyszyła swojemu synowi, w najtrudniejszym doświadczeniu – w śmiertelnej chorobie. Doświadczała razem z nim bólu i samotności. Jak przeżyć ze świadomością, że ukochane dziecko umiera? Jak poradzić sobie z tą niewyobrażalną udręką? Jak zaufać Bogu? Jak sama mówi: To Carlo rozproszył mrok tej najciemniejszej godziny w moim życiu, złagodził wstrząs spowodowany straszną wieścią. Nie wpadł w przerażenie. Nie pozwolił, żeby owładnął nim lęk. Zamiast tego zwrócił się ku Bogu. […] Na diagnozę zareagował łagodnie i powiedział: „Pan dał mi miłą pobudkę”. Matka i autorka dzisiaj ma odwagę dzielić się z nami historią życia Carlo, który pomimo cierpienia, nie stracił radości życia. Odsłania przed nami tajemnice swojego syna, dla którego Bóg był w centrum życia aż do końca.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarskie ME do lat 17 - Polacy przegrali z Niemcami 3:5 w półfinale

2023-05-30 18:49

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Adobe Stock

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 17 przegrała z Niemcami 3:5 (2:1) w półfinale rozgrywanych na Węgrzech mistrzostw Europy. Bramki dla biało-czerwonych w pełnym zwrotów akcji meczu zdobyli Daniel Mikołajewski, Karol Borys i Filip Wolski.

Polska - Niemcy 3:5 (2:1).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję