Reklama

Niedziela Wrocławska

Boże Camino

Caminowicze zainaugurowali nowy sezon wędrówek szlakami św. Jakuba w naszej archidiecezji trasą z Brzegu do Małujowic.

Magdalena Lewandowska

W sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach caminowicze polecali Bogu nowy sezon wędrówek.

W sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach caminowicze polecali Bogu nowy sezon wędrówek.

VI Pielgrzymka Przyjaciół i Sympatyków Szlaków św. Jakuba w archidiecezji wrocławskiej do Małujowic rozpoczęła się przy pomniku św. Jana Pawła II w Brzegu, by po przejściu 9 km – z nawiedzeniem kościoła św. Stanisława w Skarbimierzu – dojść do Sanktuarium św. Jakuba. Tam caminowicze mieli możliwość zwiedzenia przepięknego sanktuarium z przewodnikiem, a Mszy św. w intencji pielgrzymów przewodniczył ks. Tomasz Gospodaryk, proboszcz parafii NMP Różańcowej w Kruszynie i kapelan dróg św. Jakuba. Podczas Eucharystii część caminowiczów włączyła się w dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego.

Kazanie wygłosił ks. prof. Norbert Widok, opiekun opolskich pielgrzymów szlaków jakubowych. Tłumaczył, że chodzenie drogą jest związane również z przystankami potrzebnymi, by się wzmocnić, pomodlić, odpocząć. – Nasze życie naznaczone jest pewnymi etapami i wydarzeniami, które nakazują przystanąć, zreflektować pewne kwestie, ustawić priorytety, nabrać siły. Droga Camino w makro wymiarze naszego życia – mówił ksiądz profesor, podkreślając, że dla Maryi Zwiastowanie było właśnie takim etapem i rozpoczęciem nowej drogi. – Dla niej również była to inauguracja pewnego Camino. Maryja w Nazarecie rozpoczęła drogę naznaczoną różnymi stacjami. Pierwszą było zwiastowanie i otrzymanie wiadomości ponad ludzką wyobraźnię, że stanie się Matką Syna Bożego. Potem były kolejne przystanki – Egipt, szukanie 12-letniego syna, a potem najważniejsze przystanki na Górze Oliwnej i w Wieczerniku. Stała się dzięki temu współodpowiedzialna za nasze zbawienie. Mówimy, że jest pośredniczką łask, że brała udział wraz z Synem w zbawianiu świata. Droga szczególna – Camino Boże.

Ks. Norbert Widok zauważył, że zastanawiamy się czasem nad tym, skąd Maryja miała tyle siły, by przetrzymać wszystko, czego doświadczyła. Dodał, że i my szukamy na naszych drogach pomocy Bożej i nadziei. – Gdy Maryja wyraziła swój niepokój, usłyszała: "Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga". My jako ochrzczeni też mamy prawo oczekiwać łaski Bożej, gdy jej potrzebujemy – zwłaszcza przed kolejnym etapem naszego życia – i usłyszeć słowa pełne nadziei "nie bój się" – tłumaczył kapłan. – Chcemy więc tę nadzieję w sobie rozbudzić, by nie bać się, ale iść do przodu, bo w każdym czasie towarzyszy nam łaska Boża. Nabierzmy sił i odwagi, by nie bać się podejmować kolejnych kroków, kolejnych wysiłków, kolejnych zadań w naszym codziennym życiu. Aby było to z jednej strony zgodne z wolą Bożą, ale równocześnie realizacją naszego osobistego powołania – mówił kończąc homilię.

Reklama

– Jesteśmy znów razem, by powierzyć Bogu nowy sezon caminowy. Na szlak z Brzegu do Małujowic wyruszyło około 30 pielgrzymów z Wrocławia, Brzegu, Kruszyny, a także z diecezji legnickiej i opolskiej. To stałe osoby, które zawsze pojawiają się na hasło "Camino", ale cieszy też kilkoro nowych uczestników – mówi ks. Tomasz Gospodaryk. Podkreśla, że idea rozpoczęcia sezonu pielgrzymowania drogami św. Jakuba w naszej archidiecezji od samego początku jest związana z uroczystością Zwiastowania Pańskiego i podjęciem duchowej adopcji dziecka poczętego: – Idziemy 9 km, tak jak 9 miesięcy jest od poczęcia do narodzin dziecka. To nie tylko fizyczne rozpoczęcie sezonu Camino, ale także duchowy wymiar dzieła miłości – włączamy się w codzienną modlitwę za najbardziej bezbronnych.

Zaprasza wszystkich do wyruszenia na szlak św. Jakuba: – Jak Maryja nie lękajmy się i ruszajmy na drogi jakubowe. Mamy dużo różnych propozycji, m.in. w wakacje wyruszamy na 5 dni na szlak z Zuzeli, gdzie urodził się kard. Stefan Wyszyński, do Poświętne koło Warszawy. Szczegóły na stronie www.camino.net.pl i na facebookowej grupie @Camino… więcej niż droga... W każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 17.00 w kościele św. Maurycego we Wrocławiu miłośnicy szlaków św. Jakuba spotykają się na wspólnej Mszy św. – zachęcam, przyjść może każdy.

2023-03-25 22:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrzowie Polski Raków Częstochowa złożyli swój złoty medal Matce Bożej na Jasnej Górze

2023-05-28 20:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

„Czerwono - niebiescy” z Raków Częstochowa na Jasnej Górze złożyli Matce Bożej szczególne wotum-złoty medal Mistrzostw Polski. Piłkarzom, trenerowi i władzom klubu pogratulował przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. Zapewnił, że i paulini im kibicują. Piłkarze deklarują dalszą ciężką pracę i dziękują za wsparcie.

- W Polskiej ekstraklasie zdobyliście najważniejsze trofeum - jesteście mistrzami Polski. My jako paulini kibicujemy wam z całego serca. To, co dzieje się w naszym mieście, także ten wymiar sportowy jest dla nas bardzo ważny. Jesteście rozpoznawalną marką, już nie tylko Jasna Góra jest od dawna rozpoznawalna w Częstochowie, ale od wczoraj w sposób wyjątkowy także Raków Częstochowa. Cieszymy się z waszej obecności i z całego serca gratulujemy sukcesu - powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor zapewnił piłkarzy o dalszej modlitwie i przekazał im różańce.

CZYTAJ DALEJ

Panie Jezu, za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła umacniaj nas

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Poniedziałek, 29 maja. Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, święto

CZYTAJ DALEJ

Noc z Wałachem

2023-05-30 21:04

[ TEMATY ]

noc muzeów

Jan Wałach

M. Jaszczurowski

Uczestnicy nocy muzeów w muzeum w Istebnej.

Uczestnicy nocy muzeów w muzeum w Istebnej.

W Muzeum Sztuki im. Jana Wałacha w Istebnej odbyła się 7. Noc Muzeów

Polonistka i religioznawca dr Renata Czyż opowiedziała o księgozbiorze Jana Wałacha, złożonego z dwóch zasadniczych części: artystycznej i religijnej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję