Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Noc z Wałachem

W Muzeum Sztuki im. Jana Wałacha w Istebnej odbyła się 7. Noc Muzeów

[ TEMATY ]

noc muzeów

Jan Wałach

M. Jaszczurowski

Uczestnicy nocy muzeów w muzeum w Istebnej.

Uczestnicy nocy muzeów w muzeum w Istebnej.

Polonistka i religioznawca dr Renata Czyż opowiedziała o księgozbiorze Jana Wałacha, złożonego z dwóch zasadniczych części: artystycznej i religijnej.

Część religijna jest świadectwem duchowości śląsko-cieszyńskiej, z którą Jan Wałach był bardzo związany. Wstępny przegląd literatury uzmysłowił nam, że zawierają się w nim także wpływy europejskie, ponieważ w księgozbiorze znajdują się nie tylko druki polskie, ale i w języku niemieckim i francuskim. Biblioteka religijna składa się z ok. 160 pozycji książkowych. Zawiera też almanachy, kalendarze i pojedyncze numery czasopism katolickich. Większość księgozbioru pochodzi od końca XIX w. do lat 60. XX w. – podkreśliła.

Zauważyła, że duchowość Chrystologiczna i Maryjna mają pewien rys duchowości franciszkańskiej. – Św. Franciszek jako mistyk i stygmatyk, naśladowca Chrystusa, w czasie swojej wyprawy na wschód miał odwiedzić domek Marii w Nazarecie, zaś św. Bonawentura miał odwiedzić sanktuarium w Loretto we Włoszech. Poświadczają to książki z księgozbioru J. Wałacha nt św. Franciszka, zarówno polskie jak i francuskie – dodała R. Czyż.

Reklama

Druga prelegentka dr hab. Izabela Trzcińska mówiła o melancholii i łasce. Zauważyła, że sztuka Jana Wałacha stała się jego sposobem przeżywania świata – on sam też doświadczał smutku, a zarazem specyficzną terapią, podejmowaną od najwcześniejszych lat w doświadczeniach codzienności i związanych z nią trudów.

W sztuce pokazywał, że np. niebo można malować na różne sposoby, niebo wyraża jakąś historię, nasze lęki, przeczucia, nadzieje – zaznaczyła.

Spotkanie ubogacił koncert „Echo sztuki Jana Wałacha” w wykonaniu kapeli Wałasi.

2023-05-30 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluńska Noc Muzeów 2019

[ TEMATY ]

noc muzeów

Zofia Białas

Noc Muzeów w Wieluniu

Noc  Muzeów w Wieluniu

Tegoroczną Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Wieluńskiej poprzedził piknik z okazji Dnia Rodziny zorganizowany przez Urząd Miejski w Wieluniu na Plantach przy Muzeum, na którym wybrano najbardziej sympatyczną piknikową rodzinę.

CZYTAJ DALEJ

Krwi Chrystusa, uwolnij mnie od wszelkich lęków...

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 9, 1-6.

Środa, 27 września. Św. Wincentego à Paulo, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

20. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Pax et bonum per musicam” w październiku

2023-09-27 14:39

mat. pras organizatorów

W październiku rusza Międzynarodowy Festiwal „Pax et bonum per musicam”

Festiwal ten rozpocznie się 5 października, pierwsze koncerty będzie można wysłuchać do 15 października. To już XX edycja tego międzynarodowego festiwalu. - Jesienne koncerty są okazją, aby długie wieczory pierwszych dni października podtrzymały w nas letnią pogodę ducha. Wspomnienia z wakacyjnych wypraw mogą powrócić, a przyroda nie tylko wycisza, ale również uspokaja i napełnia pokojem nasze serca. Patronem przyrody i pokoju jest św. Franciszek z Asyżu. Stąd zrodziła się idea festiwalu pokój i dobro przez muzykę - zaznaczają organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję