Reklama

Niedziela Małopolska

Kult Bożego Miłosierdzia na Sri Lance

Bp Joseph Ponniah z diecezji Batticaloa (Sri Lanka) w czasie swojej pielgrzymki do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach opowiedział o kulcie Bożego Miłosierdzia w swojej diecezji.

Małgorzata Pabis

Proszę opowiedzieć jak wygląda kult Bożego Miłosierdzia na Sri Lance?

Obraz Pana Jezusa Miłosiernego jest najbardziej rozpowszechnionym obrazem Jezusa na Sri Lance. Przez 26 lat wojny domowej, która tam trwała od lat 80. aż do 2009 roku, ten kult dawał siłę, by wybaczyć przeciwnikowi, który cię skrzywdził, ale również dawał nadzieję na lepszą przyszłość.

Obraz i Koronka do Miłosierdzia Bożego na tyle zostały spopularyzowane, że stały się kultem powszechnym. W każdej diecezji jest kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Mamy też Sanktuarium w Negombo na zachodnim wybrzeżu i w diecezji Batticaloa we wschodniej prowincji Sri Lanki. Wybudowane zostało ono w 2016 roku, w Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia.

W 2015 roku byłem w Polsce z pielgrzymką. Zostałem zaproszony na Kongres Misyjny, który odbywał się w Warszawie. Po jego zakończeniu odwiedziłem miejsca związane ze św. Janem Pawłem II. Znałem Papieża Polaka, spotykałem się z nim i mam do niego ogromny kult. Wówczas odwiedziłem Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską i oczywiście Kraków, a w nim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Poprosiliśmy wtedy Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia o relikwie Siostry Faustyny, abyśmy mogli je wprowadzić do nowo budowanego Sanktuarium. W 2016 roku udało się nam dokończyć budowę Sanktuarium w stanie surowym i rozpoczął się program odrodzenia duchowego. Wierni, nie tylko z naszej diecezji, zjeżdżają się od wieczoru w piątek do niedzieli na modlitwę i słuchają konferencji o przebaczeniu, o życiu z poczuciem krzywdy i uzdrowieniu ran.

Trzeba wiedzieć, że na terenie Sri Lanki żyją dwie narodowości: Singalesi i Tamilowie, którzy przez 26 lat prowadzili z sobą wojnę domową. Ludzie muszą przepracować krzywdy, których zaznali czy które uczynili innym, aby nie doszło w przyszłości do następnych nieporozumień i trudności.

Przy Sanktuarium jako dzieło miłosierdzia powstał dom dla księży starszych, chorych, emerytów. W planach zaś mamy wybudowanie Centrum Młodzieżowe św. Jana Pawła II, tak by powstał cały kompleks miłosierdzia. Chcemy, aby młodzież przyjeżdżała na rekolekcje, na spotkania.

Reklama

Czym kult Bożego Miłosierdzia jest dla tamtejszych ludzi?

Z powodu tego, że ludzie się modlili i były nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, przyjechałem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do Łagiewnik po relikwie św. Siostry Faustyny. Gdy zostały zainstalowane w naszym Sanktuarium rozpoczął się rozkwit kultu Bożego Miłosierdzia w mojej diecezji.

Gdy rozpoczynałem budowę Sanktuarium, nie miałem na to żadnych środków, ale dzięki ofiarodawcom z Polski oraz zbiórkom wśród moich diecezjan udało się w ciągu jednego roku postawić świątynię w stanie surowym.

W tej chwili Święto Miłosierdzia jest świętem całej naszej diecezji. Na ten dzień z wszystkich parafii przyjeżdżają delegacje i wierni na to Święto.

Każdego tygodnia od piątku do niedzieli trwa w Sanktuarium modlitwa o uzdrowienie i poszerzanie kultu Bożego Miłosierdzia. Coraz więcej osób i w ciągu tygodnia pielgrzymują do nas ludzie z innych diecezji Sri Lanki. W Sanktuarium w centrum jest obraz Pana Jezusa Miłosiernego, a z boku relikwie św. Siostry Faustyny, umieszczone tak, że każdy może do nich podejść, by je uszanować. Ze względu na rozszerzanie się coraz bardziej kultu Bożego Miłosierdzia, wyznaczyłem osobnego rektora Sanktuarium, który posługuje tylko w nim.

Co osobiście Księdza Biskupa ujęło w kulcie Bożego Miłosierdzia?

Mnie przyciągnęło zawołanie „Jezu, ufam Tobie", modlitwa zaufania. Całe swoje posługiwanie biskupie zawierzyłem Bożemu Miłosierdziu. Tak modlę się ja sam, ale i innych zachęcam, by się modlili tym zawołaniem. Kiedy jadę na wizytację kanoniczną czy na jakąś uroczystość do parafii zawsze nawiązuję do zaufania Panu Jezusowi.

2023-05-30 21:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Biskupa do wiernych dieciezji sosnowieckiej

2023-09-23 15:16

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Kaszak

Archidiecezja Krakowska

CZYTAJ DALEJ

Św. Wincenty á Paulo

27 września br. obchodzimy wspomnienie św. Wincentego á Paulo. Urodził się on 24 kwietnia 1581 r. w wiosce Pouy, w południowej Francji. Pochodził z rodziny wieśniaczej i miał czworo rodzeństwa. Dopiero w 12. roku życia poszedł do szkoły. Mimo, że wcześniej zajmował się tylko wypasaniem owiec z nauką radził sobie bardzo dobrze i po szkole wstąpił do seminarium duchownego. W wieku 15 lat otrzymuje niższe święcenia i dostaje się na uniwersytet w Saragossie w Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjmuje w 1600 r., miał wówczas zaledwie 19 lat. Kontynuował studia w Tuluzie, Rzymie i Paryżu, kształcąc się w dziedzinie prawa kanonicznego. Dobrze zapowiadająca się kariera młodego, zdolnego kapłana zmienia się w los niewolnika. W czasie podróży z Marsylii do Narbonne przez Morze Śródziemne został wraz z całą załogą napadnięty przez tureckich piratów i przywieziony do Tunisu jako niewolnik. W ciągu dwóch lat niewoli miał czterech panów, ostatniego zdołał nawrócić. Obaj uciekli do Europy i zamieszkali w Rzymie. Już wkrótce stał się wysłannikiem papieża Pawła V i trafił na dwór francuski, gdzie za sprawą królowej Katarzyny de Medicis przejął opiekę nad Szpitalem Miłosierdzia.
Na własne życzenie objął probostwo w miasteczku Chatillon-les-Dombes, gdzie zetknął się ze starcami, inwalidami wojennymi, chorymi i ubogimi. Aby im jak najlepiej służyć, powołał „Bractwo Miłosierdzia”, a dla kobiet bractwo „Służebnic Ubogich”. W 1619 r. św. Wincenty otrzymał dekret mianujący go generalnym kapelanem wszystkich galer królewskich. Święty przeprowadzał wśród galerników misje i dbał o poprawę warunków życia. W 1625 r. powołał „Kongregację Misyjną” zrzeszającą kapłanów. Papież Urban VIII zatwierdził nowe zgromadzenie w 1639 r. Nowa rodzina zakonna zaczęła rozrastać się i objęła swoją opieką szpital dla trędowatych opactwa Saint-Lazare. Celem zgromadzenia, które dziś nosi nazwę Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego á Paulo jest głoszenie Ewangelii ubogim.
W 1638 r. wraz ze św. Ludwiką de Marillac św. Wincenty założył żeńską rodzinę zakonną znaną dziś pod nazwą Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki), której charyzmatem była praca z ubogimi i chorymi w szpitalach i przytułkach.
Święty zmarł w domu zakonnym św. Łazarza w Paryżu 27 września 1660 r. W roku 1729 papież Benedykt XIII wyniósł Wincentego do chwały błogosławionych, a papież Klemens XII kanonizował go w roku 1737. Papież Leon XIII ogłosił św. Wincentego á Paulo patronem wszystkich dzieł miłosierdzia. Do Polski sprowadziła misjonarzy w 1651 r. jeszcze za życia Świętego królowa Maria Ludwika, żona króla Jana II Kazimierza.
W Polsce prowadzili 40 parafii. W naszej diecezji ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo (CM) pochodzi bp Paweł Socha, a misjonarze św. Wincentego pracują w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, Gozdnicy, Iłowej, Przewozie, Skwierzynie, Słubicach, Trzcielu i Wymiarkach. Siostry Szarytki mają swoje domy w Gorzowie Wielkopolskim, Skwierzynie i Słubicach.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powołał nową watykańską uczelnię - Uniwersytet Sensu

2023-09-27 16:34

[ TEMATY ]

uczelnia

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek ustanowił Uniwersytet Sensu jako instytucję formacyjną o statusie autonomicznego uniwersytetu z siedzibą w Watykanie. Nowa uczelnia wyższa ma przede wszystkim kształtować edukację w taki sposób, by pomagała odkryć znaczenie rzeczy i kierować wzrok na to, co istotne. Jest to owoc wieloletniego procesu w ramach Międzynarodowego Ruchu Edukacyjnego Scholas Occurentes. To właśnie on będzie odpowiadać za tę nową instytucję.

Franciszek wielokrotnie wyrażał uznanie dla działalności Scholas Occurrentes prowadzonej na pięciu kontynentach i sprawiającej, że na przykład dzieci z Palestyny bawią się z rówieśnikami z Izraela, a uczniowie z Haiti myślą o uczniach w Dubaju (por. wideoprzesłanie papieskie dla Scholas Occurrentes 05.06.2020). Podczas pandemii w specjalnym wideoprzesłaniu Papież mówił do członków ruchu: „w tym nowym kryzysie, przed którym stoi dziś ludzkość, gdzie kultura straciła swoją witalność, chcę docenić fakt, że Scholas, jako wspólnota, która kształci, jako intuicja, która rośnie, otworzy drzwi Uniwersytetu Sensu. Ponieważ edukacja to poszukiwanie znaczenia rzeczy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję