Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bruksela

Kapłani i dziennikarze w PE

O funkcjonowaniu i działalności Parlamentu Europejskiego mówił 12 października do polskiej delegacji europoseł Paweł Kowal, podczas spotkania w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Na jego zaproszenie do Brukseli przybyli m.in.: bp Wiktor Skworc z Tarnowa, kapłani reprezentujący kilka diecezji polskich, przedstawiciele Ruchu Domowego Kościoła, Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz mediów katolickich, m. in. „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 13 października, zajmowano się m. in. tematem stosunku Unii Europejskiej do obrony praw człowieka w Azji, Afryce i innych krajach, gdzie prześladowane jest chrześcijaństwo. Ks. Piotr Mazurkiewicz - sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) zauważył, że od 10 lat główną grupą prześladowaną w świecie są chrześcijanie.
Podjęto również sprawę ochrony niedzieli. - Od kilkunastu lat nie ma zapisu o szczególnym charakterze niedzieli. Trwają prace nad projektem dyrektywy o przywróceniu zapisu z 1983 r. o szczególnym charakterze niedzieli - mówił ks. Mazurkiewicz.
Goście z Polski zapoznali się z pracą ważniejszych instytucji działających przy Unii Europejskiej, także NATO i ComECE. Spotkali się również z polskimi europarlamentarzystami i z ambasadorami.

Ks. Mariusz Frukacz/Bruksela

Włochy

Duszpasterstwo emigracyjne

W dniach 8-10 października 2010 r. w Domu Polskim im. Jana Pawła II w Rzymie odbyło się doroczne plenarne zebranie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, na które przybyli księża i świeccy z 14 krajów Europy. Obradom przewodniczył bp Wojciech Polak - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. Tegoroczny temat spotkania brzmiał „Zaangażowanie świeckich w działalność rad i organizacji katolickich w duszpasterstwie emigracyjnym”.
Wiceprzewodniczącymi Rady zostali ks. prał. Stefan Wylężek - rektor PMK w Anglii i Walii oraz prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski - przewodniczący Rady Naczelnej Polskich Katolików Świeckich w Niemczech. Na sekretarza generalnego Rady został nominowany ks. Krzysztof Tyliszczak SChr - kanclerz PMK w Anglii i Walii. W skład Prezydium weszli ponadto: ks. inf. Stanisław Jeż - rektor PMK we Francji, ks. prał. Stanisław Budyń - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, dr Anna Łucka z Paryża, Zenon Handzel z Londynu i Andrzej Michalski z Wiednia.
Bp Polak, podsumowując obrady, zwrócił uwagę, że jednym z istotnych zadań duszpasterstwa polonijnego jest kształtowanie i formowanie odpowiedzialnych osób świeckich, angażujących się w radach duszpasterskich. Katolicy świeccy natomiast powinni być jednocześnie obecni w strukturach rad katolików świeckich Kościoła lokalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prof. Piotr Małoszewski, Wiceprzewodniczący Rady

Kapituła

Siostry Elżbietanki

W Rzymie od 4 października trwa XXIV Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety, która zakończy się 25 października. Przełożoną generalną Zgromadzenia ponownie została wybrana m. Samuela Werbińska. Wybrano również siostry radne generalne.
Mszę św. na rozpoczęcie kapituły odprawił kard. Zenon Grocholewski Kapituła podjęła na nowo zagadnienie, jak Siostry św. Elżbiety mają dziś umocnić swoją charyzmatyczną tożsamość. Prace kapituły zmierzają do tego, aby ożywić na nowo ducha nadziei i weselić się nadzieją, którą daje Chrystus. - Za przykładem św. Elżbiety, bł. Marii Luizy i Współzałożycielek pragniemy, jak dotychczas przez 168 lat, nieść Europie i światu nadzieję płynącą z przebitego Serca Odkupiciela. Pragniemy z twórczą wiernością nieść nadzieję ludziom starszym, chorym, potrzebującym, iść tam, gdzie ta pomoc najbardziej jest potrzebna, zgodnie ze słowami Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) - wyjaśniają Siostry Elżbietanki.

Ludzie

Kard. Gabriel Zubeir Wako

Jak poinformowała katolicka rozgłośnia SCRN w Sudanie, podczas nabożeństwa na wolnym powietrzu do arcybiskupa Chartumu kard. Gabriela Zubeir Wako podbiegł mężczyzna ze sztyletem i chciał go zabić. Jednemu ze współpracowników kardynała udało się obezwładnić niedoszłego mordercę i przekazać w ręce policji.
Według sudańskiej rozgłośni, zamachowcem był członek arabskiego szczepu Misseriya. Policja poinformowała, że mężczyzna nazywa się Hamdan Mohamed Abdurrahman.
Ten incydent świadczy o rosnących napięciach przed referendum w sprawie niepodległości Sudanu, do której - na mocy porozumienia pokojowego - ma dojść w styczniu 2011 r.
W Sudanie religią państwową jest islam. Ok. 2/3 mieszkańców to sunnici, żyjący przede wszystkim na północy kraju. Chrześcijanie i wyznawcy religii naturalnych zamieszkują głównie południe oraz stolicę Chartum.

Cudzysłów

Nie możemy być obojętni na oddalanie się wiernych od Kościoła.
Abp Rino Fisichella - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji

Krótko

Wizytę w Watykanie złożył prezydent Bronisław Komorowski. Został przyjęty przez papieża Benedykta XVI.

Abp Tomasz Wenski z Miami został włączony do Konfraterni Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Uroczystość miała miejsce 13 października br. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, duchowej stolicy Polonii, z udziałem generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego. Abp Tomasz Wenski jest synem polskich emigrantów - Czesława i Luise Wenskich. Urodził się w1950 r. w West Palm Beach na Florydzie.

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad odwiedził południowy Liban. Na granicy z Izraelem powiedział, że syjonistyczny reżym zniknie. Znany z niechęci do państwa żydowskiego Ahmadineżad był fetowany w Libanie jak bohater narodowy.

Policja aresztowała siedmiu rebeliantów przygotowujących zamachy, których ofiarą miał paść premier Pakistanu Yousaf Raza Sillani.

Które państwa są najbardziej narażone na bankructwo? Według grupy CMA Visio, w pierwszej trójce są Wenezuela, Grecja i Argentyna. Spośród państw europejskich niepokojąca sytuacja ekonomiczna jest w Irlandii, na Ukrainie i w Portugalii.

Afgański prezydent rozmawia z talibami. Na razie są to rozmowy na niskim szczeblu, ale pokazują, że politycy tego kraju pogodzili się z myślą, iż militarnie z talibami wygrać się nie da.

Nie słabnie napięcie w stosunkach białorusko-rosyjskich. Mińsk wyłączył w połowie października odbiór rosyjskich stacji na terenie całego kraju. Oficjalnie ze względu na konserwację. Wszyscy są jednak pewni, że to reakcja na nieprzychylne Aleksandrowi Łukaszence programy w rosyjskich stacjach. Mińsk wysyła również sygnały, że nie wyklucza podpisania konkordatu z Watykanem.

Wśród Niemców rośnie tęsknota za rządami twardej ręki, szczególnie wobec imigrantów. W Niemczech nasilają się postawy antydemokratyczne i rasistowskie.

Prawie 50 osób zginęło w zderzeniu autobusu z pociągiem na wschodzie Ukrainy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Była sumieniem pielęgniarek

Niedziela rzeszowska 19/2018, str. IV

[ TEMATY ]

bp Kaziemierz Górny

Hanna Chrzanowska

Jerzy Rumun

Hanna Chrzanowska z chorymi w Trzebini, obok po prawej stronie, s. Serafina Paluszek, felicjanka, i Alina Rumun

Hanna Chrzanowska z chorymi w Trzebini, obok po prawej stronie,
s. Serafina Paluszek, felicjanka, i Alina Rumun

Katarzyna Czerniawska: – Ksiądz Biskup był świadkiem życia bł. Hanny Chrzanowskiej. W jakich okolicznościach miał Ksiądz Biskup okazję poznać Hannę Chrzanowską?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję