Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Nadszedł czas

Temat powraca w mediach chrześcijańskich od dawna. Media głównego nurtu raczej o tym milczą, a sprawa wciąż nabrzmiewa. Jest jednak nadzieja, bo budzą się politycy. Tak jak ostatnio we Włoszech. 504 głosami poparcia przy 9 wstrzymujących się Izba Deputowanych włoskiego parlamentu przyjęła rezolucję w sprawie prześladowań chrześcijan i chrystianofobii. Dokument zobowiązuje rząd Silvio Berlusconiego do stosowania „politycznych i ekonomicznych nacisków w obronie wolności religijnej, w szczególności chrześcijan oraz innych mniejszości, które są prześladowane przez rząd, przy jego cichym przyzwoleniu i bezkarności winowajców”.
Postuluje się także uwrażliwianie na tę tematykę młodzieży szkolnej. W stosunkach dwustronnych rząd Włoch powinien się kierować „faktycznym zaangażowaniem państw na rzecz tolerancji i wolności religijnej”, a także zadbać o to, aby analogiczne kryterium przyjęła cała Unia Europejska.
Kiedy na tak zdecydowany krok zdecyduje się Polska?

Tomasz Musiał

Haiti

Po roku - rozpacz mieszkańców

Reklama

Modlitwy i kolejna mobilizacja solidarności międzynarodowej towarzyszyły pierwszej rocznicy trzęsienia ziemi na Haiti, w którym zginęło ponad ćwierć miliona ludzi. W 12 miesięcy po tragedii w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej Eucharystię za ofiary katastrofy odprawił watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone. Wraz z nim modlili się dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej oraz mieszkańcy Wiecznego Miasta.
Tymczasem doniesienia z dotkniętej żywiołem wyspy są coraz bardziej dramatyczne. Nuncjusz apostolski w Haiti zwraca uwagę na upadanie ducha mieszkańców wobec powolności odbudowy kraju. Zdaniem abp. Bernardito Auzy, widzialnym znakiem haitańskiej tragedii jest paradoksalnie to samo, co zobaczył świat rok temu, 12 stycznia. Nadal ponad milion ludzi żyje pod namiotami. Takich obozowisk w okolicach Port-au-Prince jest ponad tysiąc. Stolica kraju zawalona jest niewywiezionym gruzem. Cudem jest to, że mieszkańcy ten rok w ogóle przeżyli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

Nie „matka” i „ojciec”, lecz „rodzic”

W rubrykach wniosku o amerykański paszport zamiast słów „matka „i „ojciec” mają się pojawić kategorie neutralne płciowo: „rodzic pierwszy” i „rodzic drugi”.
Organizacje chrześcijańskie ostro skrytykowały plany urzędników. Przewodniczący Rady Badań nad Rodziną Tony Perkins stwierdził, że są one wytworem „postawionego na głowie świata lewicowej poprawności politycznej”. Zdaniem działacza, tego typu zmiany mają przyspieszyć sprawę legalizacji związków między osobami jednej płci oraz rodzicielstwa wśród homoseksualistów, pomijając drogę legislacyjną. Zmiany te sprzeciwiają się także duchowi prawa federalnego, które określa małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Zmiany w formularzu paszportowym, o które walczyły wpływowe gejowskie organizacje w USA, mają obowiązywać od lutego br.

Ludzie

Abp Rino Fisichella

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella zapowiedział, że kierowana przez niego rada będzie walczyć z „dramatycznym wzrostem chrystianofobii w Europie”. W tym celu dykasteria ta starać się będzie o to, aby uznana została rzeczywista, a nie często wypaczana misja Kościoła”.
Zdaniem jej przewodniczącego, rada stanowi „symboliczne zamknięcie drogi zapoczątkowanej na II Soborze Watykańskim”. - W zamyśle Jana XXIII sobór miał mówić o Bogu współczesnemu światu. W przemówieniu na jego otwarcie nie przypadkiem papież Roncalli przypomniał, że treści chrześcijańskiego orędzia nigdy się nie zmieniają; jeśli coś się zmienia, to metody ich przekazywania, ażeby współczesny świat mógł je zrozumieć bez żadnych niedomówień - stwierdził abp Fisichella.
Podkreślił, że Jan Paweł II nie tylko był autorem pojęcia „nowa ewangelizacja”, ale też przez cały swój pontyfikat stawiał na nową ewangelizację, która w niektórych kontekstach została już na szeroką skalę zapoczątkowana.

Cudzysłów

Ponownie jesteśmy zaniepokojeni epizodami, które szczególnie w ostatnich miesiącach wykrwawiły Bliski Wschód, gdzie chrześcijanie padli ofiarą okrutnych zamachów.
Silvio Berlusconi, premier Włoch

Krótko

MAK opublikował swój raport na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Według raportu winni są Polacy, przede wszystkim piloci, strona rosyjska natomiast nie ma sobie nic do zarzucenia.

Rok po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło 220 tys. ludzi, Haiti, najbiedniejszy kraj półkuli zachodniej, wciąż nie podźwignął się ze zniszczeń. 800 tys. Haitańczyków wciąż koczuje w obozach.

W Arizonie młody napastnik chciał 8 stycznia br. zabić kongresmenkę Gabrielle Giffords podczas otwartego spotkania z wyborcami. Napastnik strzelił jej w głowę, a następnie oddał jeszcze 20 strzałów, raniąc przypadkowych przechodniów. To pierwszy taki zamach od ponad 30 lat w Stanach Zjednoczonych.

Portal internetowy Wikileaks wobec coraz większych kłopotów finansowych może być zmuszony do zaprzestania działalności - powiedział jego założyciel Julian Assange. Przyczyną są zablokowane konta organizacji. Według szacunków jej założyciela, darczyńcy mogą przekazywać nawet 500 tys. euro tygodniowo.

W Hiszpanii w latach 1920 -1990 działała mafia handlarzy dziećmi - twierdzą ofiary tego procederu. Mogło dojść do uprowadzenia 400 dzieci.

Każdy brytyjski 65-latek będzie nadal uprawniony do emerytury, ale będzie mógł też pracować. Pracodawcy nie wolno będzie odesłać go na emeryturę.

ETA, baskijska organizacja terrorystyczna, w specjalnym komunikacie zobowiązała się do „permanentnego i ogólnego zawieszenia broni”, nad którym czuwać ma „społeczność międzynarodowa”. Hiszpańskie władze odrzuciły ofertę, domagając się całkowitego rozbrojenia organizacji.

Egipski chrześcijanin został zastrzelony, a 7 innych osób odniosło obrażenia, gdy uzbrojony mężczyzna w pociągu 10 stycznia otworzył ogień. Do ataku doszło w pobliżu Asjutu, 350 km na południe od Kairu - podały egipskie źródła bezpieczeństwa.

Redakcja brytyjskiego tabloidu „The Mirror” usunęła z internetowego wydania dziennika wzmiankę o „polskim obozie koncentracyjnym” w Auschwitz. To wynik protestu polskiej ambasady.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Szarbela

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Szarbel Makhlouf

św. Szarbel

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Przedstawiajmy swe intencje miłosiernemu Bogu za wstawiennictwem świętego Szarbela. Odprawiających ją zachęca się do codziennej Komunii Świętej.
CZYTAJ DALEJ

Przełożony Bractwa św. Piusa X: watykańskie sankcje nieważne u Boga

2026-07-20 14:15

[ TEMATY ]

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X

fsspx.news

Przed Bogiem takie potępienie nie może być ważne - napisał w liście do wiernych Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X ks. Davide Pagliarani, opublikowanym 19 lipca, kilkanaście dni po święceniach czterech biskupów, dokonanych bez zgody i wbrew woli papieża. Konsekratorzy i przyjmujący święcenia znaleźli się tym samym w stanie ekskomuniki jako schizmatycy, co potwierdziła 2 lipca Dykasteria ds. Nauki Wiary dodając, że również duchowni należący do Bractwa znajdują się w schizmie, a sprawowany przez nich sakrament pokuty oraz asystowanie przy zawieraniu małżeństwa są nieważne. Na kary kościelne narażają się również wierni świeccy formalnie należący do Bractwa.

Przypominając w emocjonalnym opisie uroczystość święceń biskupich z 1 lipca, ks. Pagliarani wyznał, że „aż do ostatniego dnia” miał „nadzieję na gest życzliwości lub chociaż zwykłe zrozumienie ze strony Stolicy Apostolskiej”. „Ale sakry zostały potępione, a surowość nałożonych sankcji jest bezprecedensowa. Dotykają one nie tylko biskupów, ale także członków Bractwa. Dotknięci są nawet wierni. To potępienie, całkowicie niesprawiedliwe, stanowi ogromne upokorzenie dla ludzi, których jedynym celem jest obrona prawdziwej wiary i praca na rzecz zbawienia dusz. Chcę jednak, abyście wiedzieli, że to głębokie upokorzenie, które dotyka przede wszystkim członków Bractwa, ma w oczach Boga znaczenie, którego nie powinniście ignorować. Ostatecznie, te sakry zostały dokonane dla każdego z was, drodzy wierni. Wasze dusze są prawdziwym skarbem powierzonym Bractwu, tym, co ceni ono najbardziej. Każda dusza posiada nieskończoną wartość. Jeśli, aby zapewnić jej naukę prawdziwej wiary i sprawowanie prawdziwych sakramentów, musimy zapłacić cenę takiego upokorzenia, to jest to tego warte, bo dusza jest bezcenna. Święto Najświętszej Krwi Pańskiej, cena naszego zbawienia, dobitnie nam o tym przypomniało 1 lipca” - wskazał przełożony Bractwa.
CZYTAJ DALEJ

IPN: w Woli Ostrowieckiej ujawniono szczątki co najmniej 38 osób

2026-07-20 19:17

[ TEMATY ]

IPN

IPN

Rozpoczął się drugi tydzień prac ekshumacyjnych w Woli Ostrowieckiej na Wołyniu. Dotychczas ujawniono szczątki co najmniej 38 osób. W miarę dalszej eksploracji jamy grobowej sukcesywnie ujawniane są kolejne ofiary – poinformowało w poniedziałek Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Dawne wsie Ostrówki i Wola Ostrowiecka znajdują się obecnie w gminie wiejskiej Riwne w rejonie (powiecie) kowelskim obwodu wołyńskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję