Reklama

Polska

W niedzielę ingres nowego biskupa drohiczyńskiego

W najbliższą niedzielę 25 maja, odbędzie się ingres biskupa Tadeusza Pikusa, nowego ordynariusza diecezji drohiczyńskiej. Uroczystość poprzedzi Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów i kanoniczne objęcie diecezji.

[ TEMATY ]

ingres

Krzysztof Pełka

Bp Tadeusz Pikus został mianowany biskupem diecezjalnym w Drohiczynie 29 marca br. Kanonicznie obejmie diecezję drohiczyńską w sobotę 24 maja, a dzień później odbędzie się jego ingres do katedry pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie.

W sobotę 24 maja, diecezja drohiczyńska obchodzić będzie Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów. „W sposób szczególny będziemy wspominali w modlitwach pierwszego Pasterza Diecezji Drohiczyńskiej, zmarłego dokładnie 25 maja 1994 r. Wielu z nas pamięta tamtą sobotę. I przez kolejne lata, każdego roku gromadziliśmy się przy grobie śp. Biskupa Władysława i przy grobach pozostałych pasterzy, których doczesne szczątki zostały złożone w podziemiach katedry. Ufamy bowiem w Ich wstawiennictwo u Pana Boga. Wierzymy, że duchowo są z nami obecni. I nadal budują Kościół Boży. Pomagają nam w szerzeniu Królestwa Bożego” – napisał w ostatnim liście do diecezjan bp Antoni Pacyfik Dydycz. Zachęcił wiernych do udziału w uroczystości ingresu swojego następcy, bp. Tadeusza Pikusa.

Reklama

Kanoniczne objęcie diecezji drohiczyńskiej przez bp. Tadeusza Pikusa nastąpi w sobotę 24 maja w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Liturgiczne objęcie diecezji zaplanowano na VI Niedzielę Wielkanocną, 25 maja o godz. 15.00. W drzwiach katedry bp. Tadeusza Pikusa powita biskup senior Antoni Dydycz wraz z prepozytem kapituły katedralnej i proboszczem parafii katedralnej. Po wejściu do świątyni nowy biskup drohiczyński uda się na krótką adorację Najświętszego Sakramentu, po czym rozpocznie się liturgia.

Ingres będzie się składał z następujących części: odczytanie bulli papieskiej o nominacji nowego biskupa, złożenie nowemu biskupowi homagium przez duchowieństwo diecezjalne oraz przez przedstawicieli laikatu. Nowy biskup w homilii przedstawi swój program duszpasterski oraz główne kierunki działania w diecezji. Na zakończenie Mszy świętej udzieli wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.

Reklama

„Niech nasze modlitwy i nasza życzliwość - stworzą szczególny klimat duchowy, sprzyjający ożywieniu praktyk religijnych, pogłębieniu naszej wiary i jeszcze szerszemu otwarciu się i poddaniu działaniu Miłości” – zachęcił w liście pasterskim na powitanie bp. Tadeusza Pikusa jego poprzednik bp Dydycz.

Bp Tadeusz Pikus urodził się 1 września 1949 r. w Zabielu. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 24 kwietnia 1999 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, przydzielając stolicę tytularną Lisinia. Święceń biskupich udzielił mu 8 maja 1999 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie kard. Józef Glemp.

W archidiecezji bp Pikus pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Nauki Katolickiej i wikariusza generalnego archidiecezji warszawskiej. W Konferencji Episkopatu Polski był przez szereg lat członkiem, a od 2006 r. przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu. W latach 2000-2006 przewodniczył pracom Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego, a w latach 2005-2010 stał na czele Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną, zaś w 2010 r. został powołany na członka Zespołu KEP do rozmów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Był członkiem Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, pełnił też funkcję delegata ds. dialogu katolików i muzułmanów.

Bp Pikus przez 10 lat przewodniczył pracom Zespołu Pomocy dla Kościoła Katolickiego na Wschodzie, był również członkiem Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Zespołu KEP ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla i delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskich Przetwórców Żywności. W 2008 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

W herbie bp. Tadeusza Pikusa na srebrnym polu tar­czy umieszczony jest błękitny krzyż św. Andrzeja. Nawiązuje on do lat pracy biskupa wśród katolików w Moskwie, którzy czczą św. Andrzeja jako swego patrona, wspominając jego działalność misyjną na Rusi. Baranek spoczywający na księdze opatrzonej sied­mioma pieczęciami nawiązuje do baranka z Apokalipsy św. Jana, który jest obrazem Chrystusa, otwierającego pieczęcie księgi. Baranek apokaliptyczny koresponduje z dewizą biskupią zaczerpniętą z liturgii paschalnej: Surrexit Dominus vere (zmartwychwstał Pan prawdziwie).

2014-05-20 16:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus dla KAI: mam nadzieję, że nowy metropolita odkryje w Krakowie nowe siły i perspektywy

Abp. Jędraszewskiemu życzę, by zaufał historii, tradycjom i pięknu tej ziemi, i miał odwagę budować jej przyszłość czerpiąc energię z tego dziedzictwa, o którym sam mówi, że jest wciąż żywe i inspirujące – powiedział w rozmowie z KAI tuż po ingresie nowego metropolity biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus OFM. Były koordynator ŚDM podkreślił, że opieka nad dziedzictwem spotkania młodych i pogłębianie „wyobraźni miłosierdzia” to ważne wyzwania, które przed stoją przed arcybiskupem krakowskim. Zapewnił także o mocnym zapleczu duchowym, jakim otaczają pasterza archidiecezji liczne w Kościele krakowskim zakony.

Bp Damian Muskus: Każdy nowy początek wiąże się z nadziejami i myśleniem o przyszłości, pamiętajmy jednak o tym, że nowy metropolita nie wchodzi w próżnię, ale staje się kolejnym ogniwem w dziejach Kościoła krakowskiego. Życzę mu, by zaufał historii, tradycjom i pięknu tej ziemi, i miał odwagę budować jej przyszłość czerpiąc energię z tego dziedzictwa, o którym sam mówi, że jest wciąż żywe i inspirujące. Zarazem jednak mam nadzieję, że jako osoba, która przychodzi do nas z zewnątrz, abp Jędraszewski spojrzy na naszą teraźniejszość i przyszłość świeżym wzrokiem, może nawet dzięki temu bardziej przenikliwym i twórczym. Ufam, że tym spojrzeniem Bożej wyobraźni zobaczy w Krakowie nowe siły i perspektywy, których my, na co dzień tu żyjący, być może już nie potrafimy zauważyć.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję