Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. 40-lecie parafii Chrystusa Odkupiciela

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Największa chełmska parafia - pw. Chrystusa Odkupiciela - świętuje 40 lecie powstania. Zwieńczeniem uroczystości była Msza św. jubileuszowa odprawiona 29 października przez abp. Stanisława Budzika. W koncelebrze modlili się również księża rodacy oraz byli księża wikariusze pełniący posługę w tej parafii. W trakcie uroczystości wspominano też 10 rocznicę konsekracji świątyni parafialnej

historia parafii

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia pw. Chrystusa Odkupiciela jest największą w Chełmie. Należą do niej mieszkańcy wschodniej części miasta. A jakie były jej początki? W 1982 r. decyzją bp. Bolesława Pylaka w nowej dzielnicy Chełma, położonej w pobliżu fabryki obuwia na os. Kościuszki, utworzono samodzielny ośrodek duszpasterski. Sama parafia została powołana we wrześniu 1983 roku. Na przełomie 1997/98 r. oddano do użytku plebanię. Początkowo działalność duszpasterska odbywała się w tymczasowej drewnianej kaplicy pw. Chrystusa Odkupiciela, która została przeniesiona z . Prace przy wznoszeniu nowej świątyni, zaprojektowanej przez architektów Janusza Gawora z Krakowa i Adama Wolskiego z Chełma rozpoczęły się już w 1985 r. Kościół zbudowany jest na rzucie zbliżonym do elipsy a jego bryła architektoniczna przypomina wyglądem arkę. Całość budowli zwieńczona została półkolistą kopułą z metalowym krzyżem. Początkowo Msze św. i inne nabożeństwa były odprawiane w dolnej części świątyni parafialnej. Od grudnia 2005 r. wszystkie Msze św. celebrowane są już w kościele górnym. Do świątyni przeniesiono też obraz Matki Boskiej Mielnickiej (XVI-XVII w.), który został przewieziony do Chełma wraz z drewnianym ołtarzem przez repatriantów z Mielnicy na Wołyniu ( początkowo znajdował się on w parafii Mariackiej ). 15 sierpnia 1985 roku został przekazany w opiekę nowo budowanemu kościołowi p.w. Chrystusa Odkupiciela. Obraz malowany na desce przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem utrzymaną w typie eleuty (miłującej). Pochodzi on z przełomu XVI i XVII wieku. Postaci Madonny i Dzieciątka przykrywa złota, trybowana sukienka, a na ich głowach nałożone są złocone korony. Pierwszym proboszczem i zarazem realizatorem budowy świątyni był ks. Stanisław Wypych. Po nim w 2004 r. obowiązki proboszcza i zarazem budowniczego kościoła przejął ks. kan. Grzegorz Szymański, który doprowadził do ukończenia dzieła i poświęcenia kościoła. Świątynię konsekrował w 2013 roku ks. abp Stanisław Budzik. Dzień konsekracji świątyni stanowił uwieńczenie ogromnej pracy i ofiar całej wspólnoty parafialnej oraz jej ówczesnego proboszcza ks. kan. Grzegorza Szymańskiego. Od ubiegłego roku trzecim w historii parafii proboszczem jest ks. Ireneusz Posturzyński.

Reklama

Do świętowania jubileuszu parafia przygotowywała się od kilku miesięcy. Zostały ogłoszone konkursy plastyczne i literackie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Parafianie zostali tez zaproszeni do uczestnictwa w rodzinnej sztafecie rowerowej oraz turnieju drużyn rodzinnych. Były to zawody w których drużyny składające się z rodziców i dzieci, walczyły między sobą o zwycięstwo w konkurencjach sprawnościowych. Bezpośrednim przygotowaniem duchowym do uroczystości były wieczorne Msze św. w tygodniu poprzedzającym jubileusz. .Po liturgii każdego dnia odbywały się nabożeństwa lub spotkania przygotowane przez poszczególne wspólnoty parafialne.

Czas radości i wdzięczności

Najważniejszym punktem obchodów 40 lecia parafii Chrystusa Odkupiciela w Chełmie była Msza św. którą w niedzielę 29 października odprawił abp Stanisław Budzik. Przybyli na nią liczni kapłani oraz wierni nie tylko z tej parafii, ale i całego miasta. Na początku Eucharystii Arcypasterza powitali przedstawiciele wspólnoty parafialnej. – Ufamy, że Twoje słowo dzisiaj, umocni naszą wiarę i miłość. Prosimy o Boże błogosławieństwo dla naszej wspólnoty parafialnej na dalsze lata duchowego wzrastania - mówili. –Kościół to nie tylko dom z kamieni i złota. Kościół żywy i prawdziwy, to jest serc wspólnota-mówił witając wszystkich przybyłych ks. Ireneusz Posturzyński, proboszcz parafii Chrystusa Odkupiciela. – To prawda że 40 lat, to krótka historia. Ale dla nas jest to wszystko, co mamy. A bez Bożej łaski i błogosławieństwa nie mieli byśmy po prostu nic. Wiemy także i głęboko tego doświadczyliśmy, że Bóg w historii działa poprzez ludzi. Dlatego dziękując Mu ze Jego czuwająca nad nami przez 40 lat Opatrzność, chcemy tez podziękować również za tych, którymi posłużył się, udzielając nam wsparcia i pomocy- mówił proboszcz. Wśród osób za które trzeba dziękować wymienił m.in. nieżyjących już śp. ks. abpa Bolesława Pylaka i ks. Stanisława Wypycha oraz obecnych na uroczystości ks. inf. Kazimierza Bownika i ks. kan. Grzegorza Szymańskiego. Ksiądz proboszcz poprosił księdza arcybiskupa o odprawienie Mszy św. w intencji całej parafii. Abp Stanisław Budzik w okolicznościowej homilii podkreślał znaczenie miłości Boga do każdego człowieka. – Bóg jest miłością. W miłości swojej stworzył świat, odciskając w nim ślady swojego dobra i piękna. W Jezusie Chrystusie Odkupicielu, poznaliśmy przyjazne oblicze Boga Ojca- mówił. Podkreślał, że miłość Boga która wszystko ogarnia, domaga się naszej całkowitej odpowiedzi. – Mamy miłować Boga całym sercem, całą duszą i umysłem. Kochać mamy nie tylko jakimś fragmentem naszej osobowości, ale całym sobą. Pismo św. zachęca nas też do miłości bliźniego, zgłasza gdy znalazł się on w potrzebie- podkreślał ks. abp Budzik. Przypomniał, że takim bliźnim jest cudzoziemiec, wdowa, sierota, ubogi i każdy człowiek potrzebujący naszej pomocy. - Nie wolno wykorzystywać jego trudnej sytuacji, trzeba wyciągnąć ku niemu pomocna dłoń. Bo nie można miłować Boga, nie miłując człowieka- dodał. Wyjaśnił, że miłość Boga polega też na tym, aby tylko ciągle brać, ale trzeba i coś ofiarować. Bo bez takiej postawy miłość byłaby egoistyczna. – Jezus postawił nam w Ewangelii wysoko poprzeczkę miłości- mówił. W homilii nawiązał też do historii powstania parafii Chrystusa Odkupiciela. – Ważnym miejscem w waszej świątyni jest kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, poświęcona przez abp. Józefa Życińskiego. W waszej świątyni sprawował on ostatnią pasterkę swojego życia, na dwa i pół miesiąca przed swoim nagłym odejściem, które nas wszystkich zaskoczyło- przypomniał kończąc homilię.

Reklama

Uroczystości śpiewem ubogacili chórzyści z chełmskiego chóru „Hejnał” pod dyrekcją Danuty Bałki- Kozłowskiej. Po Mszy św. odbył się koncert Lubelskiej Federacji Bardów pod tytułem "Miłość mi wszystko wyjaśniła", oparty na tekstach Karola Wojtyły.

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212

Czytaj także na łamach Niedzieli Lubelskiej


2023-11-07 12:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrz miłosierdzia

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

kapłan

miłosierdzie

kapłan

wikipedia.org

Św. Józef Benedykt Cottolengo, prezbiter

Św. Józef Benedykt
Cottolengo, prezbiter

Niósł pomoc tym cierpiącym, na których inni nawet nie chcieli spojrzeć.

Józef Benedykt Cottolengo od najmłodszych lat wyróżniał się wrażliwością na los ubogich. Z domu rodzinnego wyniósł zasady życia chrześcijańskiego oraz głębokie nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Do seminarium wstąpił w czasach, gdy po wybuchu rewolucji francuskiej wzmogły się represje przeciwko Kościołowi. Święcenia kapłańskie przyjął w 1811 r.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Nikaragua: od początku roku reżim wydalił 34 osób duchownych

2024-04-30 13:15

[ TEMATY ]

prześladowania

Nikaragua

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

34 katolickich osób duchownych musiało opuścić Nikaraguę w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 r. z powodu prześladowań Kościoła katolickiego przez reżim Daniela Ortegi i Rosario Murillo. Informację tę podała na niezależnej stronie internetowej „Despacho 505” badaczka i aktywistka Martha Molina, która na bieżąco informuje o atakach na Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju.

Prawie wszystkie te osoby pełnią swoją posługę w innych krajach, głównie w Kostaryce i Stanach Zjednoczonych, a te, które są jeszcze seminarzystami, kontynuują formację poza Nikaraguą, wyjaśniła Molina, dodając, że jest świadoma sytuacji, ponieważ same ofiary skontaktowały się z nią, ale proszą o nieujawnianie ich tożsamości, ponieważ ich rodziny i członkowie ich zakonów pozostają w kraju. „Mam listę ze wszystkim, nazwiskami, parafiami i zgromadzeniami” - potwierdziła badaczka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję