Reklama

Niedziela Kielecka

Ogólnopolska konferencja na temat rybryceli i schematyzmów Kościoła w Polsce

[ TEMATY ]

konferencja

Ks. Marcin Nabożny,

Rubrycele i schematyzmy stanowią istotnie źródło historyczne przydatne m.in. dla dokumentowania dziejów diecezji, parafii, wspólnot zakonnych, jak również w odtwarzaniu etapów i miejsc realizacji powołania kapłańskiego i zakonnego. Historyczna wartość schematyzmów od wielu lat skłania historyków do naukowej refleksji nad nimi. Owocem tych badań była ogólnopolska konferencja naukowa archiwistów kościelnych zorganizowana w dniach 23-25 maja br. w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach (ADK) w 75. rocznicę założenia tego archiwum (1939-2014) i dedykowana śp. ks. prof. Stanisławowi Librowskiemu z KUL - pionierowi badań nad rubrycelami i schematyzmami w Polsce.

Otwarcia konferencji dokonali ks. dr Andrzej Kwaśniewski - dyrektor ADK i główny organizator, ks. dr Paweł Tambor - rektor WSD w Kielcach i delegat bpa kieleckiego Kazimierza Ryczana, Tomasz Bogucki - przewodniczący Rady Miasta Kielce, Wiesława Rutkowska - dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach, prof. Beata Wojciechowska z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Reklama

Konferencja została podzielona na trzy sesje. W pierwszej w piątek po południu, prowadzonej przed bp. prof. Jana Kopca i ks. prof. Józefa Mareckiego, zaprezentowano rubrycele i schematyzmy diecezjalne w czasach staropolskich. W tej części uczestnicy mogli wysłuchać referatu na temat schematyzmów jako źródeł historycznych (ks. prof. J. Marecki, UPJPII), marginaliów w elenchusach (ks. prof. Anzelm Weiss, KUL). Zostały też zaprezentowane rubrycele i schematyzmy z poszczególnych diecezji: wrocławskiej (bp prof. J. Kopiec, UO), gnieźnieńskiej z lat 1763-2014 (ks. dr Łukasz Krucki, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie), chełmsko-lubelskiej (ks. prof. Jarosław R. Marczewski, KUL). Dwa referaty dotyczyły diecezji krakowskiej. W jednym ukazano szesnastowieczne rybrycele w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej (mgr Alina Baran, UJ), natomiast drugi dotyczył katalogu tego typu druków zachowanych w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie z lat 1751-1800 (ks. prof. Jan Szczepaniak, UPJPII).

Druga sesja w sobotę przed południem dotyczyła rybrycel i schematyzmów diecezjalnych w czasach współczesnych (XIX-XXI w.). Przewodniczył jej ks. prof. A. Weiss i ks. prof. J. Szczepaniak. Podczas tego spotkania zostały omówione druki z (archi)diecezji przemyskiej (ks. prof. Stanisław Nabywaniec, URz), diecezji łódzkiej (ks. prof. Mieczysław Różański, UWM), sandomierskiej z lat 1818-1992 (ks. dr Tomasz Moskal, KUL), diecezji pińskiej z lat 1926-1939 (dr Marek Hałaburda, UPJPII), diecezji żmudzkiej z lat 1853-1914 (dr Piotr Kardyś, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej), diecezji kielecko-krakowskiej i kieleckiej z lat 1849-2014 (ks. dr A. Kwaśniewski, ADK), diecezji tyraspolskiej z lat 1858-1913 (dr Sylwia Konarska-Zimnicka, UJK Kielce), diecezji łuckiej i żytomierskiej z lat 1801-1938 (prof. Maria Dębowska, KUL), diecezji opolskiej i gliwickiej (ks. dr Piotr Górecki, Archiwum Diecezjalne w Gliwicach), diecezji rzeszowskiej z lat 1992-2014 (ks. mgr lic. Marcin Nabożny, KUL) oraz katalogi duszpasterstwa polonijnego we Francji (ks. dr Sławomir Zych, KUL).

Kolejna, ostatnia sesja prowadzona przez br. dr. hab. Michała Gronowskiego OSB, UŚ, poświęcona została schematyzmom zakonnym. Otworzył ją referat przewodniczącego na temat elenchusów benedyktynów polskich. W kolejnym wystąpieniu o. dr Sławomir Brzozecki OP z KUL przybliżył schematyzmy litewskiej (od 1839 litewsko-ruskiej) prowincji dominikanów. Następnie mgr lic. Agnieszka Szmerek zapoznała słuchaczy z katalogami Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów w świetle przepisów i praktyki zakonnej w latach 1879-1979. Konferencję zwieńczyło wystąpienie s. mgr lic. Danuty Kozieł CSFN na temat katalogów zakonnych nazaretanek w zbiorach Archiwum Prowincji Krakowskiej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej rodziny z Nazaretu.

Reklama

Uczestnicy konferencji mogli także zwiedzić podczas jej trwania m.in. Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Archiwum Diecezjalne w Kielcach, kościół i pałac biskupów krakowskich w Bodzentynie, kościół w Tarczku, Archiwum Państwowe i Muzeum Narodowe w Kielcach oraz kielecką katedrę.

Konferencja została zorganizowana przez Archiwum Diecezjalne w Kielcach i Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. bł. Wincentego Kadłubka w Kielcach przy współudziale Katedry Historii Kościoła w Czasach Nowożytnych, Metodologii i Nauk Pomocniczych KUL, Katedry Historii Kościoła w XIX i XX w. KUL, Ośrodka Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych KUL, Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii UPJPII, Instytutu Historii UJK w Kielcach. Patronatem honorowym konferencję objął bp kielecki prof. Kazimierz Ryczan, Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski, Stift Kloster Neuburg.

2014-05-27 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg napisał prosto życie ks. Majki

Niedziela wrocławska 23/2018, str. III

[ TEMATY ]

konferencja

Agnieszka Bugała

Abp Jóżef Kupny wygłosił wykład "Jaka Polska? - projekt społeczności jutra"

Abp Jóżef Kupny wygłosił wykład

- Pamiętam poranek ostatniego dnia jego życia, przyszliśmy z bp. Ignacym na imieniny. Ks. Majka był w brązowej piżamie, słaby – wspominał ks. prof. Jan Krucina w słowie otwierającym konferencję naukową zorganizowaną w 100. rocznicę urodzin i 25. rocznicę śmierci pt. „Wokół osoby i dzieła ks. prof. Józefa Majki”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję