Przedstawiciele Wydziałów Katechetycznych wszystkich diecezji w Polsce w dniach 30 maja - 1 czerwca br. brali udział w ogólnopolskim spotkaniu, zorganizowanym we Wrocławiu. W programie znalazły się wykłady, dyskusje, spotkania i modlitwy, jak również czas przeznaczony na poznawanie uroków stolicy Dolnego Śląska.
Swoim doświadczeniem i refleksjami w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, gdzie toczyła się konferencja, dzielili się m.in. o. prof. dr hab. Jacek Salij OP, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński oraz ks. prof. dr hab. Waldemar Irek. Tradycyjnie podczas konferencji dyrektorów Wydziałów Katechetycznych jednym z głównych punktów programu jest spotkanie z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Do Wrocławia, aby dyskutować przede wszystkim o obecności religii w szkole i rozporządzeniu o ramowych planach nauczania, przybyła min. Krystyna Szumilas. Wydane w styczniu rozporządzenie interpretowane jest na dwa sposoby: według Ministerstwa - nic w nauczaniu religii i innych nieobowiązkowych przedmiotów nie ulegnie zmianie; według samorządów - religia znajdzie się od września poza ramowym planem nauczania. Jak zapewnia min. Szumilas, rozporządzenie, które wejdzie w życie 1 września 2012 r., nie zmieni sytuacji nauczania religii. Wbrew interpretacji samorządów, nie zmieni się także finansowanie nauczania religii w szkołach. - Dementuję te poglądy, ponieważ nauczanie religii jest wliczone do subwencji oświatowej, jest jej elementem - mówiła min. Szumilas. O spokój apeluje także przewodniczący wrocławskim obradom bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Biskup przyznaje, że rozporządzenie wprowadza niejasność, wierzy jednak w zapewnienia Ministerstwa o planowanych zmianach: - 1 września przyniesie na pewno jakąś nową jakość, nową rzeczywistość - otrzymaliśmy zapewnienie, że z chwilą wejścia w życie tego rozporządzenia będzie mowa o nowelizowaniu. Mamy nadzieję i ufamy, że Ministerstwo dotrzyma słowa i podejmie próbę nowelizacji.
Obie strony po dyskusji zgodnie przyznały, że była ona potrzebna, także w kontekście lepszego organizowania współpracy w przyszłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu