Reklama

Euro, euro i... po euro

Za nami Euro 2012. My, Polacy, poczuliśmy smak przegranej - wszyscyśmy ją mocno przeżyli. Ogromną bowiem pewność wygranej wzbudziły w nas media, przekonując, że zwycięstwo jest prawie pewne. No cóż, obiektywnie rzecz biorąc, jesteśmy reprezentacją o mniejszych możliwościach w porównaniu z innymi drużynami Europy, mamy więc nad czym pracować. Trzeba nam także przypomnieć sobie chrześcijańską naukę o pokorze, która ma bezpośredni związek z prawdą. Przeciwieństwem pokory jest pycha, która prowadzi do samouwielbienia, samochwalstwa i osadza człowieka w kłamstwie o sobie...
Byliśmy świadkami, jak nasze media zdominowały medialną przestrzeń sprawami mistrzostw - podczas Euro praktycznie żaden inny temat w mediach się nie przebił. Naród odpoczął nieco od polityki, choć przykro, że słowem nie wspomniano, iż Euro zaistniało za czasów premiera Kaczyńskiego. Tymczasem wszystko zostało przypisane zasługom obecnej ekipy rządzącej. Miał to być jej niezwykły sukces, tak jak za niezwykle piękne zachowanie prezydenta Komorowskiego uznano jego kibicowanie polskiej drużynie ze sportowym szalikiem na szyi.
Niestety, trzeba było pogodzić się z przegraną.Ale klasę pokazali nasi kibice: z wielkim zaangażowaniem śpiewali hymn narodowy i wszystko dokonywało się przyjaźnie i z dużą kulturą. Jest to jednak tylko tzw. patriotyzm futbolowy, pokazujący, że naród potrafi razem się cieszyć, stworzyć wspólnotę w rywalizacji z innymi narodami. Czy to wystarczy? Czy świadczy o wielkiej miłości do swojej ojczyzny? O tym, że w razie potrzeby będziemy zdolni poświęcić dla niej swoje życie?... Patriotyzm każe również być uczciwym w pracy, w życiu rodzinnym, w ustosunkowaniu się do innych, pozwala znosić udręczenia, które przychodzą w postaci różnych niedogodności, ludzkich niedoskonałości, i pracować nad rozwojem dobra swojego narodu. Bardzo tego potrzebujemy. Trzeba, byśmy byli ludźmi uczciwymi - w całej rozciągłości. Żeby urzędnik państwowy był świadom, iż pełni funkcję zleconą mu przez państwo; żeby państwo także spełniało swoją rolę tak, aby obywatel wiedział, że jest przez nie chroniony, że gdziekolwiek się uda, nie będzie traktowany jak intruz, ale spotka się z życzliwą uwagą oraz pomocą. To także troska o obywateli, by mieli pracę, a nie szukali jej za granicą, co tak często burzy życie rodzinne i wywraca hierarchię wartości. To uszanowanie naszej kultury, która wyrosła z tego, co w nas najpiękniejsze i co budowało nas w chwilach trudnych. A nasza kultura to także dzieje Kościoła, historia zmagania się o Polskę, o wyjście z niewoli zaborców i zrzucenie jarzma reżimu komunistycznego.
W naszej narodowej kulturze mieści się znak krzyża. Kiedy jeden z polskich zawodników z tym znakiem rozpoczynał grę, niektórzy nasi mędrcy medialni mocno skrytykowali ten fakt, twierdząc, że nie chodzi tu o sprzyjanie niebios, ale o dobrą grę zawodników. Chcielibyśmy tym "znawcom" człowieka odpowiedzieć, że Pan Bóg ma prawo do czci i uszanowania, jakie chce Mu okazać człowiek na polskiej ziemi, która jest Jego wielkim Kościołem - znakomita większość z nas to katolicy. A że kogoś to razi - cóż, i nam wiele wypowiedzi i zachowań się nie podoba, ale musimy je znosić, choć z pewnością nie przysporzą one dobra. Nigdy nie zgodzimy się też z faktem, że do kultu religijnego pozostają tylko wyznaczone miejsca zamknięte - kaplice i kościoły. Pan Bóg jest Stworzycielem nieba i ziemi i wszystko, co żyje, na rozmaite sposoby może oddawać Mu chwałę.
Gdyby nie nasza kultura chrześcijańska, emanująca serdecznością i gościnnością, zapewne inne też byłyby wrażenia naszych gości. Bo cóż moglibyśmy im pokazać? Nasze złe drogi, dziurawe chodniki, zaniedbane zabytki, źle funkcjonującą komunikację, zrujnowane fabryki, w których nikt już nie pracuje? Ale i z tej klęski powinniśmy się podnieść. I myślę, że i to kiedyś nam się uda, trzeba nam tylko patrzeć na siebie w duchu pokory i prawdy oraz bardziej świadomie żyć.
Z racji zakończenia Euro 2012 i rozpoczynających się niebawem Igrzysk Olimpijskich w Londynie winniśmy przypomnieć sobie o tym wszystkim, co się w ostatnich dniach u nas wydarzyło, a także zachować swoją godność jako umiłowanych dzieci Bożych oraz cześć dla najwyższych wartości i samego Pana Boga. I prosić Go, by nam dopomógł, abyśmy zarówno w sporcie, jak i w innych dziedzinach życia stawali się coraz lepsi.

Posłuchaj www.niedziela.pl/audio_spis.php?kat=szef_wypowiedz_dnia|wypowiedzi dnia, www.niedziela.pl/audio_spis.php?kat=prez_szef|komentarza tygodnia oraz www.niedziela.pl/audio_spis.php?kat=szef_rozmowa|rozmowę z Redaktorem Naczelnym

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję