Reklama

Ze świata

Włochy

Heroiczna matka

Niezwykłym wydarzeniem w Rzymie był niedawno pogrzeb Chiary Corbelli Pietrillo, matki, która oddała życie, by ratować swe nienarodzone dziecko. Wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej kard. Agostino Vallini, przewodnicząc 16 czerwca ceremonii pogrzebowej, nazwał zmarłą 28-letnią kobietę "drugą Gianną Berettą Mollą".
Chiara Corbella urodziła troje dzieci. Pierwsza urodziła się chora córeczka, a następnie niepełnosprawny syn. Oboje zmarli krótko po urodzeniu. W 2010 r. razem z mężem Enrico Petrillo dowiedziała się, że kolejne dziecko ma szansę przyjść na świat całkowicie zdrowe. Jednak tym razem matka wymagała leczenia, gdyż zdiagnozowano u niej raka złośliwego jamy ustnej. W tym wypadku, aby syn Franciszek mógł urodzić się zdrowy, konieczne było poświęcenie Chiary, która zrezygnowała całkowicie z terapii ratującej jej życie w czasie ciąży. Postępy choroby nowotworowej spowodowały, że matka straciła oko. Po narodzinach dziecka Chiara poddała się zabiegom chemioterapii i naświetlaniom, jednak było już za późno. Ostatecznie przegrała walkę ze śmiertelną chorobą
13 czerwca br.

Niemcy

Polonia w "westfalskiej Częstochowie"

Wdniach 16-17 czerwca br. rzesza naszych rodaków mieszkających w Niemczech przybyła do sanktuarium maryjnego - Królowej Pokoju w Neviges w "westfalskiej Częstochowie". Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się pod hasłem: "Trwajcie mocni w wierze z Maryją". Uroczystości przewodniczył zaproszony przez organizatorów - Polską Misję Katolicką w Bochum - bp Janusz Kaleta z Karagandy, administrator apostolski Atyrau.
33. piesza pielgrzymka zgromadziła ponad 1200 pątników, w większości młodych rodaków z polskich misji katolickich prowadzonych przez księży chrystusowców z Nadrenii i Westfalii. Pielgrzymi pokonali trud drogi długości 30-40 km. Witani byli chlebem w progach sanktuarium przez bp. Janusza oraz ks. Jerzego Wieczorka TChr, prowincjała Księży Chrystusowców. To było niezwykłe świadectwo zawierzania swojego życia w szkole Maryi. To niespotykane zjawisko, aby na drogach niemieckich w deszczowy dzień ludzie pod parasolami wędrowali tak daleko do kościoła.
W niedzielne południe 17 czerwca pielgrzymi odbyli modlitewną procesję na Górę Maryi, do kaplicy wybudowanej przez polskich robotników w czasie II wojny światowej. Polski biskup z Karagandy poprowadził nabożeństwo maryjne. Ks. Wiesław Wójcik TChr

Ludzie

Kard. Julián Herranz

Reklama

Kard. Julián Herranz, stojący na czele komisji kardynalskiej, której Ojciec Święty powierzył zbadanie kwestii przecieków z Watykanu informacji poufnych, powiedział, że praca jest bardzo intensywna, ale i pożyteczna. Zaznaczył także, że spotkała się ona z otwartością pytanych osób i niebawem można oczekiwać niespodzianek.
Podkreślił, że prace komisji intensywnie postępują naprzód. Co tydzień rozmawia ona co najmniej z kilkoma osobami. Są wśród nich zarówno duchowni, jak i osoby świeckie, a zwłaszcza pracownicy poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej. Pytane osoby mówią szczerze. - Stawiamy pytania, oni zaś mówią nam o tym, o czym chcą mówić - twierdzi wywodzący się z szeregów Opus Dei kard. Herranz. Podkreślił, że w obecnej fazie konieczne jest zachowanie poufności, gdyż osoby związane z tą sprawą mają prawo do niej aż do zakończenia dochodzenia.

USA

Spełnia się marzenie obrońców życia

Missisipi może być pierwszym stanem USA, w którym nie będzie ani jednej kliniki aborcyjnej. Tamtejsi obrońcy życia od wielu lat walczą z konsekwencjami werdyktu Sądu Najwyższego USA z 1973 r., legalizującego aborcję. Od 1 lipca br. lekarze, którzy chcą wykonywać aborcję na terenie stanu Missisipi, muszą otrzymać specjalne pozwolenie na przyjmowanie pacjentów, wydane przez lokalny szpital.
Obrońcy życia przypominają, że werdykt sądowy w sprawie Roe v. Wade, który faktycznie zalegalizował aborcję w USA, mówi jedynie o tym, że aborcji nie można penalizować, nic tam natomiast nie wspomina się o gwarancji dostępu do aborcji. Dlatego parlamenty co najmniej 5 stanów amerykańskich postanowiły wykorzystać tę "lukę prawną", by skutecznie bronić życia dzieci nienarodzonych.

Cudzysłów

Idę do nieba, by zaopiekować się Marią i Dawidem, a ty zostaniesz tutaj z tatusiem. Będę się stamtąd za ciebie modlić. Pięknie jest mieć przykłady życia, które przypominają, że można dążyć do pełni szczęścia już tutaj, na ziemi, z Bogiem jako przewodnikiem. Wiemy, że jesteś wyjątkowy i masz wielką misję do spełnienia. Pan pragnął cię od zawsze i pokaże ci właściwą drogę, jeśli tylko otworzysz Mu swoje serce. Zaufaj Mu, bo warto!
Z listu bohaterskiej matki Chiary Corbelli Petrillo, która nie poddała się terapii, aby urodzić zdrowe dziecko

Krótko

Stolica Apostolska zapowiedziała beatyfikację 160 ofiar hiszpańskiej wojny domowej (1936-39) - duchownych zamordowanych przez przeciwników gen. Francisco Franco, który na czele zbuntowanej części wojska wystąpił przeciwko Republice.

Sąd Najwyższy USA uznał zasadniczą część reformy Baracka Obamy, zapewniającą niemal wszystkim Amerykanom ubezpieczenia zdrowotne, za zgodną z konstytucją, co stanowi doniosłe zwycięstwo polityczne prezydenta.

Pod listem do premiera Davida Camerona podpisało się blisko stu konserwatywnych posłów, którzy apelują o przygotowanie ram prawnych dla referendum w sprawie modelu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE i charakteru stosunków brytyjsko-unijnych.

Źródła unijne twierdzą, że 15 lipca odbędzie się kolejny szczyt UE, by podjąć pilne problemy strefy euro, w tym Włoch i Hiszpanii, którym bardzo rosną koszty obsługi zadłużenia.

Na Słowacji lewicowy rząd chce zlikwidować jedno ze świąt kościelnych. Wolnym od pracy dniem na Słowacji jest 15 września, kiedy obchodzi się święto Matki Bożej Bolesnej.

Syria zestrzeliła turecki myśliwiec, który wleciał w jej strefę powietrzną. Turcja potępiła atak, ale nowego konfliktu nie będzie.

Mohammed Mursi, kandydat Bractwa Muzułmańskiego, został wybrany na prezydenta Egiptu. W drugiej turze zdobył 51,7 proc. głosów.

Hiszpański rząd oficjalnie wystąpił o pomoc dla swych zagrożonych banków.

Amerykańskie rodziny straciły w latach 2007-2010 aż 39 proc. swego majątku. Stan posiadania cofnął się do poziomu sprzed dwóch dekad.

W Grecji ogarniętej kryzysem 70 tys. nowych urzędników zatrudniono w latach 2010-2011. Było to sprzeczne z porozumieniem zawartym przez to państwo w zamian za pomoc finansową. Grecja miała redukować liczbę urzędników.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję