Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2012, str. 6

Podwórkowe Kółka Różańcowe

Rozmodlone, roztańczone dzieci

Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci zgromadziła 23 czerwca przed Szczytem Jasnogórskim kilka tysięcy młodych pielgrzymów. Dzieci po raz 14. przybyły z wielu parafii wraz z rodzicami, opiekunami, wychowawcami, katechetami, kapłanami i siostrami zakonnymi. W pielgrzymce uczestniczyła Madzia Buczek, założycielka PKRD. - Chcemy dziękować Matce Bożej za to, że jest z nami, że otacza nas swoją matczyną opieką, że wyprasza nam potrzebne łaski i pomaga nam w naszym apostołowaniu, w szerzeniu modlitwy różańcowej, a także w tym, abyśmy sami wzrastali w wierze, coraz bardziej zbliżali się do Pana Jezusa i stawali się coraz lepszymi ludźmi - mówiła Madzia Buczek. Po radosnych śpiewach i tańcach dzieci odmówiły dziesiątkę Różańca. Mszy św. dla pielgrzymów różańcowych przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, a koncelebrował m.in. dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

Rzemiosło polskie

Solidnie i rzetelnie w swoim fachu

Reklama

Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego zgromadziła 24 czerwca na Jasnej Górze przedstawicieli wielu izb branżowych, m.in.: stolarskiej, fryzjerskiej, krawieckiej, piekarniczej, cukierniczej, blacharskiej, złotniczej, tapicerskiej, szewskiej i spożywczej. Obecna była starszyzna cechowa w tradycyjnych strojach z insygniami. - Dobra, rzetelna, fachowa praca zaczyna na powrót być w cenie - powiedział Jan Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Organizatorem 31. pielgrzymki była Izba Rzemieślnicza w Katowicach z prezesem Janem Klimkiem, która w tym roku świętuje 90-lecie, stąd oprawę Liturgii przygotował Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" z dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem. Zagrała Orkiestra Katowickiego Holdingu Węglowego Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła.
Zebranych powitał o. Sebastian Matecki - podprzeor klasztoru. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Józef Kupny, a koncelebrowali m.in.: ks. kan. Krzysztof Rusiecki - krajowy duszpasterz rzemiosła, ks. kan. Henryk Kuczob - duszpasterz rzemiosła śląskiego oraz o. Jan Golonka - od wielu lat związany z pielgrzymką rzemiosła. W homilii bp Kupny powiedział: - Rzemiosło ma w naszej Ojczyźnie wielowiekową historię. Nie można zapomnieć wkładu poszczególnych cechów w budowę miast, kościołów. Polskiemu rzemiosłu potrzebne jest zniesienie barier biurokratycznych, uproszczenie skomplikowanych przepisów (.) dlatego apelujemy o podjęcie działań, które ułatwią pracę rzemieślnikom.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich

Pielgrzymka Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich zgromadziła 25 czerwca br. na Jasnej Górze uczniów ze 110 katolickich szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych, a także szkół specjalnych z całej Polski.
Mszy św. na Szczycie przewodniczył i homilię wygłosił ks. Ryszard Półtorak, ojciec duchowny WSD w Elblągu, związany ze Stowarzyszeniem przez działalność formacyjną. Zaśpiewał chór z Liceum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu. Pielgrzymów powitał o. Łukasz Buzun - podprzeor Jasnej Góry.
W homilii ks. Ryszard Półtorak mówił o drodze Ośmiu Błogosławieństw, która jest pociągająca, bo prowadzi do królestwa niebieskiego. - Ale też droga błogosławieństw jest trudna, bo dotyczy innej trochę rzeczywistości. Jest trudna, bo sprzeciwia się duchowi tego świata - tłumaczył.
Gośćmi specjalnymi tegorocznego spotkania byli: Jan Pospieszalski - muzyk, kompozytor, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych oraz ks. Jacek Gancarek - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Częstochowskiej.

Krótko

23 czerwca jubileusz 90-lecia utworzenia pierwszej ponadcechowej organizacji rzeźnictwa i wędliniarstwa w Polsce obchodziło Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Z 23 na 24 czerwca odbyło się czuwanie czytelników i kolporterów czasopisma "Miłujcie się!" oraz członków Ruchu Czystych Serc, Ruchu Czystych Serc Małżeństw i Ruchu Wiernych Serc. Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Sielicki, generał Księży Chrystusowców.

23 i 24 czerwca odbyła się 19. Pielgrzymka Kombatantów Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Eucharystii przewodniczył ks. prał. płk Sławomir Żarski, administrator diecezjalny Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję