Reklama

Benedykt XVI potrzebuje naszej modlitwy

Nie wystarczy modlić się za Papieża, w tym trudnym momencie jego pontyfikatu powinniśmy odmawiać Różaniec razem z Benedyktem XVI, w duchowej z nim łączności. Pomysłodawcą tej modlitewnej akcji jest niemiecki dziennikarz Paul Badde. W Polsce zasłynął on jako autor "sakralnego kryminału" pt. "Boskie Oblicze", opisującego dzieje odkrycia chusty z Manoppello, na której widnieje prawdziwy wizerunek Jezusa. Badde od dawna mieszka we Włoszech, gdyż przez wiele lat był rzymskim korespondentem dziennika "Die Welt". Obecnie wydaje niemieckojęzyczny miesięcznik "Vatican", który powstał w 2006 r., niedługo po wyborze kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową.
Badde mieszka tuż obok Bramy św. Anny, głównego wejścia do Watykanu, i czasami tam go widuję. Gdy spotkaliśmy się na początku czerwca, powiedział mi, że rozpoczął medialną kampanię, aby zachęcać ludzi do odmawiania Różańca z Papieżem. Wyraźnie mu na tym zależało, bo ciągle wracał do tego tematu. Poprosiłem go więc, by wyjaśnił, o co konkretnie chodzi. (W. R.)

Niedziela Ogólnopolska 28/2012, str. 8-9

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Jak zrodził się pomysł kampanii: "Modlitwa różańcowa z Benedyktem XVI" i dlaczego zwłaszcza teraz Papież potrzebuje naszej modlitwy i solidarności?

PAUL BADDE: - Dlaczego zwłaszcza teraz? Bo są to chyba najtrudniejsze dni pontyfikatu Benedykta XVI. Jak nigdy dotąd, diabelskie ataki dotknęły go z tak bliska i stracił zaufanie pokładane w najbliższych mu osobach. Ponieważ atakują go z bliska, dlatego również my musimy okazać mu naszą bliskość poprzez modlitwę.

- Za "Papieża Różańca" uważany jest Jan Paweł II, który przykładał wielką wagę do modlitwy różańcowej i wydał nawet list apostolski "Rosarium Virginis Mariae" - o Różańcu Świętym; to dzięki niemu "modlitwa prostaczków" znowu stała się pełnoprawną modliwą Kościoła. Benedykt XVI - Papież teolog, Papież intelektualista - nie jest kojarzony z Różańcem, chociaż regularnie odmawia modlitwę różańcową...

- To prawda, że Jan Paweł II był wielkim "Papieżem Różańca" (byli nimi zresztą wszyscy papieże ostatnich wieków!). On żył i "oddychał" Różańcem, do którego dodał też tajemnice światła. Gdy ludzie zapomną, że istniał Związek Sowiecki, tak jak zapomnieli inwazje Mongołów, będą ciągle pamiętać tajemnice światła i Papieża, który je wprowadził. Ale i Joseph Ratzinger wywodzi się z tej samej "szkoły", co Jan Paweł II - jako dziecko bardzo sobie cenił modlitwę na różańcu, natomiast jako kardynał nie miał czasu, aby odmawiać cały Różaniec (wyznał mi to podczas jednego z naszych spotkań). Dlatego jest rzeczą zdumiewającą, że dzisiaj jako papież - pomimo ogromu pracy, którą ma do wykonania - ten wielki teolog potrafi znaleźć czas, aby codziennie zanurzyć się w tę "modlitwę prostaczków". A ponieważ jest osobą bardzo systematyczną, można powiedzieć, że codziennie ubogaca Kościół "papieskim Różańcem".

Reklama

- Kiedy Benedykt XVI odmawia Różaniec?

- Latem, po wprowadzeniu czasu letniego, Papież rozpoczyna modlitwę różańcową codziennie o godz.18.45 - modli się wraz ze swym osobistym sekretarzem ks. prał. Georgiem Gänsweinem, spacerując po Ogrodach Watykańskich, obok groty z Lourdes. Poza okresem letnim, gdy dni są krótsze, Papież udaje się na modlitwę do ogrodów wcześniej, o 16.15. Natomiast gdy jest w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, modli się, chodząc po alei, w cieniu wiecznie zielonych dębów, a na zakończenie zatrzymuje się przy figurze Matki Bożej stojącej obok sadzawki z rybami. Gdy pogoda jest brzydka, Różaniec odmawiany jest w Pałacu Apostolskim.

- Czy Papież odmawia Różaniec z sekretarzem po niemiecku?

- W części po niemiecku, ale także po łacinie i po włosku. Na zakończenie natomiast recytują "Regina caeli".

- Co ma zrobić wierny, który chciałby odmawiać Różaniec w duchowej łączności z Ojcem Świętym?

- To bardzo proste - powinien uczynić znak krzyża i rozpocząć modlitwę różańcową o godz. 18.45 (latem) lub o godz. 16.15 (poza okresem letnim). Nie ma żadnej szczególnej organizacji, każdy może to czynić, sam lub z rodziną, w parafii, w ramach ruchów czy związków. Można modlić się w domu, w kościele, w podróży, na ulicy. Najważniejsze jest to, aby modlitwa w duchowej łączności z Papieżem ubogacała nas i chociaż przez krótki czas upodabniała nasz dzień do dnia Papieża.

Zapamiętaj:
W lecie Różaniec z Ojcem Świętym Benedyktem XVI odmawiamy codziennie o godz. 18.45.
Poza okresem letnim w łączności z Papieżem modlimy się na różańcu o godz. 16.15.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Wygiełzów: 225 lat kościoła parafialnego

2021-09-27 09:06

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Biskup Ireneusz Pękalski przewodniczył w niedzielę 26 września uroczystej mszy z okazji 225. rocznicy wybudowania modrzewiowego kościoła parafii Nawrócenia Świętego Pawła i Nawiedzenia NMP w Wygiełzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję