Reklama

Wiadomości

UE/ Eurostat: Polacy wśród najbardziej zadowolonych z życia Europejczyków w 2022 r.

Polacy należą do grupy narodów najbardziej zadowolonych ze swojego życia - wynika ze statystyk z 2022 roku, opublikowanych w poniedziałek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

[ TEMATY ]

Polska

radość

Polska

Karol Poriwch/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eurostat w prowadzonych badaniach oceniał satysfakcję z życia przy pomocy 10-punktowej skali, gdzie 0 oznacza "bardzo niezadowolony", a 10 "bardzo zadowolony".

Średni wynik dla Unii Europejskiej to 7,1 punktu. W 18 z 27 krajów UE ogólne zadowolenie z życia zostało ocenione powyżej lub na tym samym poziomie co średnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najbardziej zadowoleni ze swojego życia są Austriacy - 7,9 pkt.; za nimi ex aequo Polska, Finlandia i Rumunia - po 7,7 pkt.; w Belgii i Holandii średnia wyniosła po 7,6 pkt.

Podziel się cytatem

Reklama

Na drugim końcu skali pod względem deklarowanej satysfakcji z życia znaleźli się Bułgarzy (5,6 pkt.), Niemcy (6,5 pkt.) i Grecy (6,7 pkt.).

We wszystkich krajach z wyjątkiem Bułgarii średnia ocena zadowolenia z życia była wyższa niż 6, co oznacza, że większość ludzi w UE deklarowała raczej zadowolenie niż niezadowolenie.

Na zadowolenie z życia może wpływać wiele czynników, takich jak wiek, poziom wykształcenia, sytuacja rodzinna i finansowa, a także różnorodność doświadczeń, wyborów, priorytetów i wartości danej osoby - zastrzega Eurostat.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

2024-01-15 16:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bądź pogodny, jasny, radosny w Wielkim Poście

[ TEMATY ]

radość

Wielki Post

PIXABAY.COM

Zastanówmy się nad Wielkim Postem. To jest bardzo kontrowersyjny temat ze względu na skrajnie różne rozumienie tego czasu. Znaczna część ludzi, nawet wierzących, nie widzi żadnej różnicy między czasem przed Środą Popielcową, a tym po niej.

W prawdzie ostatki, tak się to utarło, jednak są, i kończy się zabawy zwykle albo o północy, albo nad ranem w Środę Popielcową. Ale potem żyje się właściwie tak, jakby się nic nie zmieniło. Nawet słyszałem, jak byłem w Warszawie w Wielki Piątek, że z jakiegoś lokalu dochodziła muzyka i odgłosy tańca. Bo niby dlaczego ludzie niewierzący w Chrystusa mieliby jakiś tam Wielki Piątek obchodzić. Chociaż w wielu krajach Europy w Wielki Piątek się nie pracuje. Święty Benedykt postawił taką tezę, a może raczej zadanie, swoim mnichom, że właściwie całe ich życie powinno być jak Wielki Post. Jak jeden Wielki Post. Na czym to polega? Na tym, żeby być opanowanym, jeśli chodzi o używanie dóbr tego świata. I to nie sprzeciwia się wcale temu, żeby mieć i używać, ale z roztropnością, z umiarem. I w takim poczuciu, że człowiek nie jest absolutnym panem dóbr, ani tych, które odziedziczył bez swojej zasługi, ani tych, na które zapracował z wielkim nakładem sił. Jako członek wielkiej rodziny ludzkiej powinien poprzestawać na tym, co mu jest naprawdę niezbędne i co potrzebne do zaspokajania godziwych pragnień. Przecież rozrywka też mieści się w ramach życia człowieka. Praca, rozrywka, są jak radość i cierpienie. Jak światło i cień. Mówią, że bez cienia to tylko robi się operacje. A dla uzyskania pełnego kształtu rzeczy musi być i światło, i cień. A więc posiadanie rzeczy i jednocześnie umiejętność kontrolowania stosunku do nich.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena de Pazzi, dziewica i zakonnica

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęcie Światowych Dni Dzieci w Rzymie

W Rzymie rozpoczynają się Światowe Dni Dzieci, które potrwają do jutra. Dzisiaj Wieczne Miasto wypełniło się ponad 70 tys. najmłodszych z całego świata. Centralny punkt wydarzeń tego dnia stanowi Stadion Olimpijski, gdzie z rana odbywała się seria spotkań, animacji, zabaw dla uczestników, a późnym popołudniem aż po wieczór ma tam miejsce spotkanie z Papieżem. Ojciec Święty m.in. odpowiada na pytania dzieci.

Wcześniej, pod koniec udzielanych przed południem audiencji, Franciszek widział się też osobiście z bardzo specjalną, mniejszą grupą najmłodszych z krajów ogarniętych konfliktami. Do Ukraińców Papież odezwał się tam w ich języku, mówiąc: „Sława Isusu Chrystu!”. W spotkaniu uczestniczyły również dzieci z Palestyny, a niektórzy z odwiedzających Ojca Świętego zostali okaleczeni w wyniku wojny. Wzruszające wydarzenie przypominało „rozmowę dziadka z wnukami”, jak wskazał obecny na nim ks. Marcin Schmidt, sekretarz generalny ruchu 5P Global organizującego to spotkanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję