Reklama

Powtórka z Dekalogu

Znamy je na pamięć, powtarzamy przy codziennym pacierzu, ale nie zawsze do końca rozumiemy. Chodzi o Dziesięcioro przykazań Bożych, czyli Dekalog. O. Leon Knabit OSB w książce zatytułowanej właśnie "Dekalog" szeroko rozważa sens praw "spisanych palcem Bożym na górze Synaj", bo - jak pisze - chce w ten sposób odświeżyć pewne prawdy moralne i odpowiedzieć na zadawane mu przy różnych okazjach pytania. Książka znanego rekolekcjonisty i spowiednika to nie tylko rodzaj komentarza ułatwiającego rachunek sumienia, ale przede wszystkim kompas, pozwalający odnaleźć kierunek postępowania w różnych sytuacjach życiowych.
Dzisiejszy świat przypomina niewolę egipską - pisze o. Knabit, bowiem "ludzie wierzący są często wyobcowani z tych środowisk, które żyją tak, jakby Boga nie było". Wyobcowani, ale jednak wciąż napotykający przekaz podający w wątpliwość sens Bożych nakazów i zakazów, usiłowania zmiany szczególnie norm zapisanych w pierwszym, trzecim i piątym przykazaniu. Ta sytuacja rodzi wewnętrzne wątpliwości, a gdy w porę ich nie rozstrzygniemy, powoduje zatarcie granicy między tym, co dobre, a tym, co złe. Wielu ludzi ochrzczonych skarży się na trudności, jakie napotyka w modlitwie, na kłopoty z przeprowadzeniem rachunku sumienia. Działaniem o charakterze pierwszej pomocy w tych trudnościach powinno być wejście w treść Bożych praw, zrozumienie ich odwiecznego sensu. Pisze o. Knabit: "Dekalog wraz z błogosławieństwami stanowią potężny strumień światła, wskazujący drogę i wyraźnie ukazujący cel". Napisana w jasny i prosty sposób, zawierająca wiele współczesnych przykładów, książka o. Knabita jest znakomitym wprowadzeniem na tę drogę.

(akw)

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

„Pałac Biskupi w Krakowie” na złotej i srebrnej monecie NBP

2021-09-27 09:11

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

diecezja.pl

22 września w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 zaprezentowano monety kolekcjonerskie „Pałac Biskupi w Krakowie”.

Narodowy Bank Polski poinformował, że od 22 września będzie dostępna nowa moneta kolekcjonerska „Pałac Biskupi w Krakowie”– złota o nominale 100 zł i srebrna o nominale 50 zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję