Reklama

Z kroniki harcerskiej

Coraz mniej jest w Polsce drużyn, które stosują się do zasad "leśnej mądrości", obozując w terenie na łonie przyrody. Symbioza człowieka i natury jest niezwykle istotna w procesie kształtowania charakteru młodego człowieka.

Niedziela Ogólnopolska 28/2012, str. 37

Spolszczona wersja pojęcia "woodcraft" - to "puszczaństwo", które istniało w ruchu harcerskim niemal od samych jego początków. Nie miało ono charakteru oficjalnego. Nie wyodrębniła się kolejna organizacja harcerska, lecz pewna pokaźna grupa drużyn zapragnęła kierować się drogą, o której za oceanem pisał Ernest Thompson Seton. "Leśna mądrość" to umiejętność m.in. "inteligentnego obozownictwa". Stawiając obozowisko stałe lub tymczasowe, typowo biwakowe, zawsze powinniśmy mieć na uwadze ekologię oraz stan przyrody w miejscu naszego postoju. Zamiast np. marnować kolejne żerdzie na budowę tablicy ogłoszeń, wykorzystajmy rozłożyste konary niskiego drzewka. Stosowanie się do zasad "puszczaństwa" na obozie jest jednak o wiele łatwiejsze na małych obozach niż na kilkusetosobowych zbiorowiskach, które coraz częściej bardziej przypominają kolonie pod namiotami niż prawdziwy obóz harcerski. Sama obecność trzydziestoparoosobowej grupy w leśnej dziczy jest znacznie mniej obciążająca dla miejscowego ekosystemu i otaczającej harcerzy przyrody. "Woodcraft" to także umiejętność rozpoznawania gatunków zwierząt, ich tropów, roślin i drzew. Harcerz zaznajomiony z podstawowymi zasadami "puszczaństwa" potrafi odróżnić trop sarny od śladu pozostawionego przez dzika. Wie, co najlepiej nadaje się na podpałkę, a zapałki nie są jedynym znanym mu narzędziem do rozpalania ognia. Straciłeś orientację w lesie, a nie masz przy sobie busoli lub zegarka ze wskazówkami. Jak masz w takim razie odnaleźć kierunki świata? Rozglądnij się. Popatrz, za tobą jest wielkie mrowisko, zwróć uwagę na jego stoki. Jeden jest bardziej stromy, prawda? Właśnie wyznaczyłeś kierunek północny. Setonowski "Woodcraft" czerpał wiele z tradycji i wiedzy północnoamerykańskich Indian. To właśnie ich życie stało się inspiracją dla twórcy "leśnej mądrości".
Największym w Polsce kręgiem "puszczańskim" jest "Ogólnopolski Instruktorski Krąg puszczański Czarnego Dębu", którego tradycje sięgają czasów przedwojennych. Żeby wdrożyć w czyn idee i zasady "puszczańskie", nie trzeba nigdzie przystępować ani czegokolwiek podpisywać. Wystarczy trochę poczytać i spróbować zrozumieć i poznać las oraz jego mieszkańców. Wyruszając na obóz czy biwak w dzikie ostępy, pamiętajmy, że przyroda nie jest naszym wrogiem, ale sprzymierzeńcem. Trzeba tylko znaleźć z nią wspólny język, a ona odwdzięczy się nam z nawiązką.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Rozpoczęcie formacji ruchu Equipes Notre-Dame

2021-09-22 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi rozpoczął się nowy rok formacyjny ruchu Equipes Notre-Dame. Wspólnota gromadzi małżeństwa, pomagając w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, a także odpowiadając na Boże wezwanie, staje się wzorem chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję