Reklama

Serwis kościelny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czołki

Bp Mariusz Leszczyński przeprowadził wizytację kanoniczną parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Czołkach. 10 listopada podczas uroczystej Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z terenu parafii. W Kornelówce poświęcił nową świątynię.

Biłgoraj

Z udziałem bp. Jana Śrutwy odbyło się uroczyste otwarcie Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. W programie uroczystości, które zorganizowano 11 listopada, były: Msza św., poświęcenie kaplicy i Domu Kombatanta, okolicznościowe wystąpienia, koncert chóru "Echo" z Biłgoraja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zamość

Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, poprzedzona patriotyczną manifestacją na Rynku Wielkim, została odprawiona w zamojskiej katedrze 11 listopada.

W kościele Matki Bożej Królowej Polski 11 listopada została odprawiona Msza św. w intencji zmarłych nauczycieli, wychowawców i uczniów zamojskich szkół oraz w intencji ofiar walk o niepodległość. Liturgię poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 4 w Zamościu.

Pod hasłem "Spotkania w drodze do jednego Ojca" zorganizowano "Sacrofilm" - VIII Zamojskie Dni Filmu Religijnego. Honorowy patronat nad "Sacrofilmem" sprawował bp Jan Śrutwa.

Lubaczów

Reklama

XVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - Świadek Nadziei". Patronat nad Tygodniem sprawował bp Jan Śrutwa.
Spotkania z kulturą chrześcijańską zorganizowano w dniach od 10 do 17 listopada. Zainaugurowała je Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Franciszka Nieckarza, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
11 listopada uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił i homilię wygłosił bp Mariusz Leszczyński.
16 listopada liturgii w sanktuarium przewodniczył bp Jan Śrutwa. Mszę św. na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej celebrował ks. Adam Firosz, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Zamościu.
W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbywały się również: prezentacje książek, wykłady, koncerty poetyckie. Organizatorem spotkań z kulturą był Klub Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie.

Tomaszów Lubelski-Krasnobród

V Integracyjny Festiwal Dorobku Artystycznego Polskich Środowisk Przygranicznych odbywał się w dniach od 8 do 11 listopada.

Zamość-Warszawa

12 listopada w Warszawie miało miejsce spotkanie diecezjalnych duszpasterzy środowisk twórczych. Konferencji przewodniczył krajowy duszpasterz twórców, ks. Wacław Niewęgłowski.
Ks. Józef Dudek, duszpasterz twórców diecezji zamojsko-lubaczowskiej mówił o mediach diecezjalnych: Katolickim Radiu Zamość i Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej.

Grabowiec

15 listopada w kościele parafialnym św. Mikołaja zorganizowano dzień skupienia dla księży z dekanatu grabowieckiego. W programie spotkania były: Msza św. modlitwy oraz Różaniec wypominkowy za zmarłych kapłanów.

Rachanie

Okolicznościowa akademia z okazji Święta Niepodległości miała miejsce 11 listopada w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach. Uroczystość przygotowali nauczyciele i uczniowie miejscowego gimnazjum.

Łukowa

Uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca odzyskanie niepodległości odbyła się 11 listopada. W miejscowym kościele została odprawiona Msza św. za Ojczyznę, w Gminnym Ośrodku Kultury miała miejsce okolicznościowa akademia, przygotowana przez uczniów, zespoły śpiewacze i orkiestrę.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kacper Tomasiak dziękuje Bogu i medale oddaje również Jemu!

2026-02-16 21:56

[ TEMATY ]

Kacper Tomasiak

Ks. Edward Pleń

Ksiądz Edward Pleń przebywa wraz z olimpijczykami na igrzyskach we Włoszech i służy sportowcom duchowym wsparciem. Dzień przed konkursem na skoczni normalnej odprawił w Predazzo Mszę świętą, w której uczestniczył Kacper Tomasiak. Duchownego urzekło zachowanie młodego sportowca oraz jego podejście do najbliższych. "To rodzina zdobyła ten medal" - przekonuje.

Polski Komitet Olimpijski do Włoch zabrał, wraz z 60-osobową kadrą olimpijczyków, także dwóch księży: Andrzeja Wasia oraz Edwarda Plenia. Obaj służą sportowcom wsparciem duchowym oraz błogosławieństwem. Pierwszy pełni posługę głównie w Mediolanie, drugi w Predazzo i Cortinie d'Ampezzo. Na miejscu odprawiają Msze święte, a w jednej z nich, tuż przed swoim medalowym startem, uczestniczył Kacper Tomasiak. W poniedziałek w mediach ks. Edward Pleń opublikował zdjęcia i wpis z kolejnej Mszy św. z uczestnictwem Kacpra Tomasiaka.
CZYTAJ DALEJ

Post otwiera rękę dla potrzebującego

2026-01-22 10:34

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Prorok Joel przemawia w chwili klęski, którą księga opisuje obrazem szarańczy i suszy. Taki kataklizm oznaczał głód i przerwę w ofiarach, bo brakowało zboża i wina. Wezwanie „Nawróćcie się do Mnie” wykorzystuje hebrajskie šûb, czyli powrót z drogi błędnej. Post, płacz i lament należą do języka żałoby. Rozdarcie szat było w Izraelu znakiem wstrząsu, znanym z opowiadań o Jakubie i o Hiobie. Joel żąda ruchu głębszego: «Rozdzierajcie wasze serca, a nie szaty». Chodzi o decyzję w miejscu, gdzie rodzą się wybory, a nie o sam gest. Prorok wzywa do zgromadzenia całego ludu, od starców po niemowlęta. Wzmianka o oblubieńcu i oblubienicy pokazuje, że nawet czas wesela ustępuje wobec wołania do Boga. Najbardziej przejmujący obraz dotyczy kapłanów płaczących „między przedsionkiem a ołtarzem”. To precyzyjna lokalizacja w świątyni. Kapłan staje pomiędzy miejscem ofiary a wejściem do przybytku i woła: „Oszczędź, Panie, lud Twój”. Stawką pozostaje Imię Boga wobec narodów. Tekst przywołuje formułę z Wj 34,6: Bóg jest „łaskawy i miłosierny, nieskory do gniewu”. To opis Jego stałości. Odpowiedź Boga nosi rys gorliwości o swój kraj i litości nad swoim ludem. Cała perykopa ma formę liturgicznego wezwania. Pada „zwołajcie”, „ogłoście post”, „zgromadźcie lud”. Hebrajskie czasowniki sugerują czyn wspólnotowy, nie prywatny rytuał. Zwrot „żałuje nieszczęścia” niḥam nie opisuje kapryśnego i gniewnego Boga, lecz Jego wolę ratowania. Hieronim w komentarzu do Joela wskazuje, że rozdarcie szat bez nawrócenia pozostaje pustym gestem.
CZYTAJ DALEJ

Dziś ruszają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową

2026-02-18 10:17

Magdalena Lewandowska

"Ekstremalni" pielgrzymi przyjechali do Wrocławia z Głębowic, żeby wziąć udział w EDK z katedry.

Ekstremalni pielgrzymi przyjechali do Wrocławia z Głębowic, żeby wziąć udział w EDK z katedry.

Rusza 17. edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK) – wyjątkowego wydarzenia łączącego duchową refleksję z wysiłkiem fizycznym. To nocna wędrówka licząca minimum 40 km, podczas której uczestnicy przemierzają trasę w ciszy i samotności lub w małych grupach.

-Nie chodzi o to, żeby przejść trasę. Chodzi o to, żeby się zmienić! Cierpienie i wysiłek to tylko narzędzie do głębszego spotkania ze sobą i z Bogiem – mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca EDK, dodając: - Co roku obserwujemy tysiące ludzi, którzy wyruszają na tę drogę, nie wiedząc, co ich czeka. A potem wracają inni – silniejsi, spokojniejsi, przemienieni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję