Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. 28. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Posługa osób konsekrowanych powinna nie tylko przejawiać się w katechezie, zakrystii czy przy ołtarzu, ale przede wszystkim w tym, co znajduje się w sercu – mówił o. Piotr Wiśniewski 2 lutego w katedrze świdnickiej.

[ TEMATY ]

Świdnica

Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Marek Korgul

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W porównaniu do 2023 roku, w diecezji świdnickiej posługuje o 18 sióstr zakonnych mniej

W porównaniu do 2023 roku, w diecezji świdnickiej posługuje o 18 sióstr zakonnych mniej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sposobnością do wygłoszenia homilii przez gwardiana redemptorystów z Barda w centralnej świątyni diecezji, była uroczystość Ofiarowania Pańskiego, która zgromadziła przedstawicieli życia konsekrowanego z całej diecezji. Uroczystej celebrze przewodniczył bp Marek Mendyk, a wśród kilkunastu koncelebransów zarówno zakonnych jak i diecezjalnych nie zabrakło m.in. bp. Ignacego Deca, bp. Adam Bałabucha, ks. prał. Marka Korgula, o. paulina Rafała Kwietnia, o. sercanina białego Zdzisława Świniarskiego, czy ks. klaretyna Zenona Surmy.

Powołanie to coś więcej

W wygłoszonej homilii o. Wiśniewski zaznaczył, że Jezus przychodzi jako brat, aby na nowo zachwycić nas miłością, podkreślając, że życie konsekrowane jest szczególnym znakiem tej miłości w świecie. Ojciec proboszcz maryjnego sanktuarium nawiązał również do znaczenia ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, jako przynaglenia do niesienia światła i miłości Bożej światu. Podkreślił, że posługa osób konsekrowanych wykracza poza tradycyjne ramy działalności kościelnej. - Posługa osób konsekrowanych wykracza poza tradycyjne ramy działalności kościelnej, obejmując całkowite oddanie się Bogu i ofiarowanie Mu swoich talentów i umiejętności – przypomniał redemptorysta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Statystyki

Po komunii głos zabrał ks. prał. Marek Korgul, przybliżając zebranym bogactwo i różnorodność życia konsekrowanego w diecezji świdnickiej. Referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego przypomniał, że w tym dniu Kościół zbiera ofiary na rzecz zakonów klauzurowych, w diecezji reprezentowanych przez wspólnoty klarysek w Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich.

Ks. prał. Korgul szczegółowo przedstawił wkład 297 sióstr z 22 żeńskich zgromadzeń zakonnych, pracujących w 44 wspólnotach diecezji. Ich działalność obejmuje szerokie spektrum posług, od edukacji przez opiekę społeczną, pracę charytatywną, aż po intensywne życie duchowe i modlitewne. Zwrócił uwagę na kluczową rolę, jaką siostry odgrywają w codziennym życiu Kościoła, niosąc pomoc potrzebującym, edukując młodzież i duchowo wspierając wiernych.

Reklama

Podobnie, omówił zaangażowanie 85 ojców i braci z 11 męskich zgromadzeń, którzy swoją posługę realizują głównie w duszpasterstwie parafialnym, edukacji, pracy charytatywnej oraz w życiu modlitewnym. Ks. prał. Korgul podkreślił, że ich działalność jest nieocenionym wkładem w rozwój duchowy i społeczny diecezji. Duchowny przypomniał, że wśród osób konsekrowanych w naszej diecezji są także 4 dziewice konsekrowane, 3 wdowy konsekrowane, 1 pustelnica. 5 kandydatek przygotowuje się do życia pustelniczego, konsekracji dziewicy i błogosławieństwa wdów.

Dodajmy, że w tym dniu nie zabrakło zarówno uroczystej tradycyjnej procesji ze świecami, jak i odnowienia ślubów i przyrzeczeń przez osoby zakonne i konsekrowane. Po Eucharystii uczestnicy przeszli do gmachu świdnickiego seminarium na agapę.

2024-02-02 19:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia prezbiteratu w Świdnicy - skromne, piękne i pobożne

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia kapłańskie

Archiwum prywatne

Neoprezbiterzy 2020

Neoprezbiterzy 2020

Mimo remontu katedry, obostrzeń sanitarnych, ograniczeń ilościowych, bp Marek Mendyk wyświęcił 5 kapłanów do posługiwania w diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Wychowanie „dzień po”

2024-02-27 11:02

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 16

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Archiwum TK Niedziela

Lepiej zapobiegać ludzkim zranieniom i upadkom niż tylko je leczyć i opatrywać.

Nie tylko ludzie, ale i tabletki mogą mieć swoją polityczną karierę. I gdyby tylko o karierę chodziło, to wiadomo, że ma ona swoje „5 minut”, a później zwykle się kończy. Tak zwana tabletka „dzień po” nie tylko doczekała się setek debat medialnych i weszła na forum polskiego parlamentu, ale również jest kolejnym tematem naszych dyskusji i pytań. Większość z nas chyba już to czuje, że stała się ona symbolem czegoś dużo ważniejszego, symbolem podejścia do życia i do wartości. Nie znam się na chemicznych składnikach tego medykamentu, słyszałem różne opinie o jego wpływie na ludzki organizm, ale jako pedagog i wychowawca (tym razem nie tylko jako biskup!) myślę, że jest on także symbolem fatalnej zmiany w podejściu do wychowania. Już sama nazwa – „dzień po” może sugerować, że chcemy bardziej „chronić” i „leczyć” skutki takich czy innych zachowań niż im zapobiegać. A przecież każdy rodzic, nauczyciel i wychowawca znają fundamentalną zasadę pedagogiki, że lepsza jest prewencja, profilaktyka, niż terapia i karanie. Karanie i używanie tabletek to już sam w sobie znak jakiejś choroby, porażki, nieskuteczności w wychowaniu. Wracając do tabletki, wszyscy mamy świadomość, że jest ona „po” – nie po jakiejś migrenie, po bólu głowy, skaleczeniu się czy upadku, ale po seksualnym współżyciu, i to często dotyczącym młodych, nieletnich ludzi. Jej przesłanie jest więc oczywiste: możesz robić rzeczy niekoniecznie dozwolone, a często na tym etapie życia szkodliwe i niemoralne, tylko się zabezpiecz, żeby nie było z tego żadnych niechcianych konsekwencji. Tymczasem ani w życiu, ani w wychowaniu to tak nie działa. Pewnie można wyeliminować jakieś zewnętrzne skutki nieroztropnego postępowania, ale to nie znaczy, że znikną głębokie i trwałe konsekwencje w ludzkiej mentalności i w postawach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: czyńmy w nas więcej domu, a mniej targowiska

2024-03-03 12:19

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jezus zaprasza nas abyśmy czynili w nas i wokół nas więcej domu, a mniej targowiska - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Papież komentując czytany dzisiaj fragment Ewangelii (J 2, 13-25), ukazujący wypędzenie przekupniów ze świątyni, podkreślił kontrast między domem a targowiskiem. Zwrócił uwagę, że w świątyni rozumianej jako targowisko wystarczyło kupić baranka, zapłacić za niego i strawić go na żarze ołtarza. W świątyni, rozumianej natomiast jako dom idziemy na spotkanie z Panem, aby trwać w zjednoczeniu z Nim i z braćmi, aby dzielić radości i smutki. Jezus nie godzi się, aby świątynia-targowisko zastępowała świątynię-dom, aby relacja z Bogiem była chłodna i komercyjna zamiast bliskiej i ufnej. Zaproszeniem zatem, także na naszą drogę wielkopostną, jest czynienie w nas i wokół nas więcej domu, a mniej targowiska - wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję